Zirkonyum Diş Kaplama Nedir, Nasıl Yapılır?

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir, Nasıl Yapılır?

Zirkonyum nasıl yapılır? sorusu başta olmak üzere zirkonyum diş yapımı ile alakalı sıkça merak edilen Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır? avantajları, modelleri nelerdir gibi bir çok sorunun yanıtı yazımızda. Sonunda ise uzman doktor anlatımının bulunduğu videoyu sizler için paylaştık. Mutlaka izlemelisiniz.

Öncelikle zirkonyumdan söz etmek gerek gerekirse; zirkonyum, parlaklığın yanı sıra ciddi bir sağlamlık sunan bir tür elementtir. Diş kaplama için kullanılan hali tamamen beyazdır. Metal alerjisi olanlar tarafından rahatlıkla kullanılır, içeriğinde metal barındırmaz.

Zirkonyum kaplama nedir?

Zirkonyum kaplama nedir sorusu işlemi yaptıracak veya yaptırmaya karar aşamasında bulunan kişiler için merak konusudur. Zirkonyum diş kaplama, özellikle metal alerjisi bulunduranlar için kullanılan, sıcaklığa karşı dayanıklılığı yüksek bir diş tedavisidir.

İsmini kaplamada kullanılan zirkonyum malzemesinden alır. Taç ve kron olarak da isimlendirilebilen bu kaplama, dişin dış yüzeyini kaplamaktadır. Genel kullanım amacı diş çürüklerini onarmaktır. Talep eden kişiler için estetik bir gülüş için de kullanılabilir. Çünkü dişlere yalnızca sağlamlık değil, aynı zamanda beyaz ve estetik bir diş görünümü de sağlar.

Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir, Nasıl Yapılır yorum
Zirkonyum Diş Kaplama Nedir, Nasıl Yapılır

Zirkonyum kaplama nasıl yapılır? Diş hekimleri tarafından gerçekleştirilen bir ağız sağlığı işlemidir. Ön muayene ile uygulama kararı alınır. Uygulama günü geldiğinde işlem öncesi anestezi uygulaması yapılarak hastanın acı hissi ortadan kaldırılır. Zirkonyum kaplama uygulanacak dişler törpülenme yoluyla küçültülür. Küçültülmüş dişlerden ölçü alınır. Bu seans sonunda törpülü dişlerin yerine geçici dişler yapıştırılır, böylece bekleme sürecinde hasta risk altında olmaz ve konforundan ciddi bir ödün vermez.

Aynı seans sonunda diş rengine, tonuna karar verilir. Hekimle belirlenen günlerden sonra ikinci seansa geçilir. İkinci seansa kadar beklenecek gün aşağı yukarı 5 gündür. Belirlenen günde ikince seans gerçekleşir. Bu seansta geçici dişler çıkartılarak kalıcı zirkonyum kaplama yapılır. Kontrol edilmesi gereken günler hekim ve hasta tarafından belirlenerek zirkonyum kaplama işlemi tamamen sonlandırılmış olur.

Zirkonyum Kaplama Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Diğer seçeneklere nazaran daha avantajlıdır. Hastalar tarafından yoğunluklu olarak tercih edilen bir tedavi ve estetik türüdür.

 • Uzun ömürlü bir maddedir, doğru bakımla desteklenerek uzun yıllar kullanılabilir.
 • Sıcak ve soğuk hassasiyeti yoktur. Isı kaynaklı yıpranma yaşanmaz.
 • Şekillendirmesi oldukça kolay bir elementtir. Zaman içinde renginde bozulma gözlenirse kısa bir tedaviyle ilk rengine kavuşturulur.
 • Yapay bir görüntüye sebep olmaz. Yapısı itibariyle doğal diş formu kazanması oldukça kolaydır.
 • Hastalar için renk slakası geniştir, estetik kaygıları ortadan kaldırır.
 • İçeriğinde metal bulunmaz.

Zirkonyum kaplama yaptıranlar uzun yıllar güvenle kullandıklarını belirtirler. Zirkonyum kaplama yorum incelemesi yapıldığında, kullananların çok büyük bir kısmının memnun olduğu gözlemlenir.

Nöral terapi nedir, nasıl uygulanır, artıları ve eksileri nelerdir?

Zirkonyum Diş Kaplama Yaptırmanın Dezavantajları Nelerdir?

Kullanım açısından dezavantajlı bir durumu bulunmaz. Kullanıma uygun olamayacak kişiler için dezavantaj barındırabilmektedir. Eğer hastada yan yana diş kaybı varsa ve bu kayıp birden fazlaysa hekim zirkonyum uygulamasının yapılamayacağını belirtebilir. Zirkonyum kaplama uygunluğunun değerlendirilmesi için hekim kontrolüne gitmek gerekmektedir. Zirkonyum diş yapımı diğer kaplamalara nazaran yüksek maliyetli bir işlemdir.

Zirkonyum Diş Modelleri

Zirkonyum kaplama yaptıracak kişiler estetik faktörlere de dikkat etmektedir. Modeller estetik faktörler konusunda renklerin yanında oldukça önemlidir. Diş hekiminizle beraber yüzünüze uyacak modelleri seçebilirsiniz. Zirkonyum diş kaplama modelleri genel olarak aşağıdaki gibidir: İşte zirkon diş modelleri

 • Geliştirilmiş
 • Odaklanmış
 • Doğal
 • Fonksiyonel
 • Genç
 • Baskın
 • Yumuşatılmış
 • Olgun
 • Agresif
 • Hollywood
 • Güçlü
 • Oval

Diş hekiminiz site modelleri gösterecektir. Bu liste genel modelleri belirtir. Seçtiğiniz diş hekiminin size sunacağı modellerle farklılık gösterebilir. Yüzünüz ve ağız yapınız için en uygun ve estetik modeli diş hekiminizle istişare yaparak belirleyebilirsiniz.

Model kadar önemli olan bir diğer konu seçeceğiniz renktir. Hekiminizin sunacağı renk skalasında ten renginizle en uyumlu rengi seçmeniz oldukça önemlidir. Doğru renk seçimi, doğal görünümü destekleyeceği gibi aşırı beyaz bir renk seçimi de yapay görünebilmektedir.

Zirkonyum Diş Kaplaması Çeşitleri

Listeleyeceğimiz çeşitler her hasta için fiziksel ve biyolojik faktörler değerlendirilerek belirlenir. Seçenekler hasta özellikleri doğrultusunda değişken maddeler belirlenerek uygulanır.

 • Kompozit laminate veneer diş kaplama
 • Porselen laminate veneer diş kaplama
 • Metal alt yapılı porselen diş kaplama
 • Zirkonyum alt yapılı porselen diş kaplama
 • Tam seramik empress diş kaplama
Evde kilo vermenin yolları nelerdir? 5 önemli yöntem

Zirkonyum kaplama diş fiyatları

Zirkonyum diş kaplama fiyatları diğer kaplama seçeneklerine göre daha yüksek maliyetlidir. Ancak tüm kaplama maliyetleri 2022 itibariyle kur dalgalanmaları sebebiyle yükselmiştir. Çeşit, model, renk gibi değişkenler doğrultusunda fiyat belirlenmektedir. Fiyat belirlenmesinde en önemli etken diş kaplama zirkonyum çeşitleridir. Temel hatlarıyla zirkonyum kaplama fiyatları 1.000 TL ile 2.000 TL arasında değişmektedir.

Zirkonyum Diş Kaplama Ne Kadar Süre Kullanılabilir?

Zirkonyum kaplama yaptıranlar doğru kullanımla yeni dişlerinin ömrü 5 ile 7 yıl arasındadır. Diş eti çekilmeleri ömrünün kısalmasına sebep olabilir, böyle bir durumda vakit kaybetmeden hekime görünmek doğru tedaviyle zirkonyum ömrünü uzatacaktır. Kaplamanın hasar almaması da uzun ömürlü olmasında etkilidir. Ağız hijyenine dikkat eden, diş eti çekilmesi durumu gözlenmeyen ve hasar almamış diş zirkonyum kaplamanın ömrü 7 yıldan da fazla olabilmektedir. Uzun süreli kullanım için, hekim tarafından ek bir talep yoksa 6 ayda bir diş muayenesi yaptırmak gerekmektedir.

Zirkonyum Diş Kaplama Kullanım Süresinde Beyazlatılabilir Mi?

Diş hekimi tavsiyelerine uyulması halinde bu işleme gerek olmayacaktır. Ancak böyle bir işlem gerekmesi halinde beyazlatılabilir. Beyazlatma işlemi kısa sürelidir ve oldukça basit bir işlemdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?