Zeytin Sütünün Faydaları Nelerdir?

Zeytin Sütünün Faydaları Nelerdir?

Zeytin Sütü Nedir?

Zeytin sütü eski yöntemlerle elde edilen şifalı bir zeytin türüdür.  1 ton zeytin hamurundan 1 litre zeytin sütü elde edilir. % 100 doğal olarak üretilen zeytin sütü çok değerli bir yağdır. Zeytin sütü halk arasında soğuk sıkım yağ, tekne yağı ve ilk yağ ismiyle bilinir. Zeytinyağı üretilirken alınan ilk yağdır. Çok az miktarda üretildiği için  çok kıymetli bir yağdır. Isı ve kimyasal işleme tabi olmadığı için içinde asit bulunmaz. Alternatif tıp dünyasında çok yoğun kullanılır. Şifa kaynağı olan zeytin sütü doğal bir ilaç olarak kabul dilir.

Zeytin Sütü Nasıl Yapılır?

Zeytin sütü çok zor şartlar altında yapılır. Organik olan zeytinler önce toplanır. Toplanan zeytinler büyük bir tekne içine konur. Taş değirmenlerle zeytinler ezilip hamur haline getirilir. Hamur keçe çuvalına konur. Çuvallar baskı makinesine üst üste konur. 1000 kilogram zeytin hamurundan 1 kilogram zeytin sütü elde edilir.

Zeytin Sütünün Faydaları Nelerdir?

Zeytin sütü sağlık açısından son derece faydalı bir besindir. İçinde bol miktarda E vitamini bulunur. Güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Cilde sürülen zeytin sütü cildi yumuşatır. Ciltte meydana gelen cilt kuruluğunu önler. Egzama sonucu ortaya çıkan cilt yaralarına iyi gelir. Kalp ve damar hastaları için iyi bir şifa kaynağıdır.  Sindirim sistemine iyi gelen zeytin sütü kabızlığı önler. Vücudu toksinlerden arındırır. Bağışıklık sistemini güçlendiren zeytin sütü vücut ağrılarına iyi gelir. Vücudun dinlenmesini sağlayan zeytin sütü günümüzde kanser tedavisinde kullanılmaktadır. Herhangi bir yan etkisi yoktur. Bu yüzden gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Hamile kadınlar, emziren anneler zeytin sütünü kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışması gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?