Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçal Nedir?

Zerdeçal halk arasında; zerdeçap, zerdeçöp, Hindsafranı, kurkuma, curcuma longa, turmeric isimleri ile bilinir. Zencefilgiller familyasına ait zerdeçal boyuna yükselen çok yıllık bir bitkidir. Yaprak sapı 2 bölümden oluşur. Birinci kısım gövdeyi saran, ikinci kısım gövdeden ayrılan kısımdır. Yaprakları 50-80 santim, enine oval şeklindedir.  Çiçeğin sapı 10-20 santim altın sarısı renge sahiptir. Zerdeçalın anavatanı Doğu Hindistan olup ülkemizde yetişmez. Bitkinin kökleri söküldükten sonra yıkanıp 45 dakika haşlandıktan sonra güneşte kurutulur. Zerdeçalın aktif maddesi curcumimdir.  Antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir.

Zerdeçal Nerelerde Kullanılır?

Zerdeçal kek ve turşu yapımında kullanılır. Özellikle yumurtalı yemeklere lezzet katar. Çorbalara ilave edildiği zaman çorbanın lezzetini arttırır. Margarin, sebze ve makarna üzerine dökerek sos elde edebilirsiniz. İpek kumaşların ve ince derilerin boyanmasında kullanılır. Kına yıkarken renklendirici olarak da kullanılır.

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Şifa kaynağı olan Zerdeçal bir çok açıdan vücuda olumlu yönde katkı sağlar. Sinirleri uyaran zerdeçal aynı zamanda çok iyi bir iltihap gidericidir. Mide dostudur.  Gaz ve idrar sökücüdür. Verem gibi bulaşıcı hastalıklara karşı vücudun direncini arttırır. Soğuk algınlığına ve astıma iyi gelir. Hazmı kolaylaştırıp sindirim sisteminin rahat çalışmasını sağlar. Vücutta biriken zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Solunum yolu enfeksiyonu rahatsızlıklarında kullanılır. Karaciğer hastalığı, sarılık gibi hastalıkların kısa sürede iyileşmesini sağlar. Kolestrolü azaltan zerdeçal karaciğeri güçlendirip vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını sağlar. Zerdeçal çok iyi bir antioksidandır. Bu yüzden kanser hastalarına uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Tümörlü hücrelerin çoğalmasını engeller. Özellikle cilt, kolon ve göğüs kanserine karşı vücudu korur. Kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?