Zerdeçal nerelerde kullanılır, faydaları nelerdir?

Zerdeçal nerelerde kullanılır, faydaları nelerdir?

Zerdeçal nerelerde kullanılır sorusu başta olmak üzere faydaları özellikleri ve diğer merak ettiğiniz soruların yanıtlarını sizler için bir araya getirdik. Zerdeçal birçok kültürel mutfakta kullanılan harika bir baharattır. Zerdeçalın tam olarak ne olduğuna ve eşsiz lezzeti ve güzel rengi için pişirmenizde zerdeçalın nasıl kullanılacağına bir göz atıyoruz.

Zerdeçal nedir?

Zerdeçal halk arasında; zerdeçap, zerdeçöp, Hindsafranı, kurkuma, curcuma longa, turmeric isimleri ile bilinir. Zencefilgiller familyasına ait zerdeçal boyuna yükselen çok yıllık bir bitkidir.

Yaprak sapı 2 bölümden oluşur. Birinci kısım gövdeyi saran, ikinci kısım gövdeden ayrılan kısımdır. Yaprakları 50-80 santim, enine oval şeklindedir. Çiçeğin sapı 10-20 santim altın sarısı renge sahiptir. Zerdeçalın anavatanı Doğu Hindistan olup ülkemizde yetişmez. Bitkinin kökleri söküldükten sonra yıkanıp 45 dakika haşlandıktan sonra güneşte kurutulur. Zerdeçalın aktif maddesi curcumimdir.  Antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir.

Zerdeçal yemeklere biraz acı, topraksı bir lezzet verir. Özellikle kendi başına çekici değil, ancak lezzeti dengeleyen diğer baharatlar ve diğer malzemelerle iyi karıştırılıyor.

Taze kullanıldığında, lezzet daha hafiftir ve kökten daha az renk gelir.

Zerdeçal Nerelerde Kullanılır?

Zerdeçal Nerelerde Kullanılır?

Zerdeçalın kullanım alanları oldukça geniştir. Zerdeçal, özellikle Hindistan’da bazı geleneksel tıplarda kullanılır ve bazı törensel kullanımlara sahiptir.

Elbise boyası olarak çok renk hızlı olmasa da boya olarak da kullanılabilir. Genellikle yiyecekleri renklendirmek ve ayrıca dekolmanın korunduğu zamanlar gibi diğer yiyeceklerin rengini korumaya yardımcı olmak için kullanılır.

Zerdeçal, Hindistan ve Güneydoğu Asya’daki körilerde ve diğer birçok yemekte önemli bir bileşendir.

Zerdeçal nerelerde kullanılır
Zerdeçal nerelerde kullanılır

Zerdeçal yemeklerde nasıl kullanılır?

Zerdeçal hangi yemeklerde kullanılır diye baktığımızda ; tatlılarda, çorbalarda, pilavlarda, et yemeklerinde, baharat olarak ilave edildiğini görüyoruz. Ayrıca ev yapımı peynir veya sürmelik yağlara sarı bir renk vermesi için de zerdeçal tercih edilir.

Zerdeçal kek ve turşu yapımında da kullanılmaktadır. Özellikle yumurtalı yemeklere lezzet katar. Çorbalara ilave edildiği zaman çorbanın lezzetini arttırır. Margarin, sebze ve makarna üzerine dökerek sos elde edebilirsiniz. İpek kumaşların ve ince derilerin boyanmasında kullanılır. Kına yıkarken renklendirici olarak da kullanılır.

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Şifa kaynağı olan Zerdeçal bir çok açıdan vücuda olumlu yönde katkı sağlar. Sinirleri uyaran zerdeçal aynı zamanda çok iyi bir iltihap gidericidir. Mide dostudur. Zerdaçalın sağladığı diğer faydalar ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Gaz ve idrar sökücüdür.
  • Verem gibi bulaşıcı hastalıklara karşı vücudun direncini arttırır.
  • Soğuk algınlığına ve astıma iyi gelir.
  • Hazmı kolaylaştırıp sindirim sisteminin rahat çalışmasını sağlar.
  • Vücutta biriken zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
  • Solunum yolu enfeksiyonu rahatsızlıklarında kullanılır.
  • Karaciğer hastalığı, sarılık gibi hastalıkların kısa sürede iyileşmesini sağlar.
  • Kolestrolü azaltan zerdeçal karaciğeri güçlendirip vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını sağlar.
  • Zerdeçal çok iyi bir antioksidandır. Bu yüzden kanser hastalarına uzmanlar tarafından tavsiye edilir.
  • Tümörlü hücrelerin çoğalmasını engeller. Özellikle cilt, kolon ve göğüs kanserine karşı vücudu korur. Kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?