Zencefil Nasıl Kullanılır? Faydaları Nedir?

Zencefil Nasıl Kullanılır? Faydaları Nedir?

Zencefil Nedir?

Zencefil halk arasında; zencebil, zingiber, ginder, gimembre isimleriyle bilinir. Zencefilgiller familyasına aittir. Boyu 2 metre olup çok yıllık bir bitkidir. Zencefil ülkemizde yetişmez. Anavatanı Güneydoğu Asya’dır. Hindistan ve Malezya gibi tropikal bölgelerde yetişir. Zencefil zingiberon, zingiberol, fellandron, borneol, sineol sitrali içeren uçucu yağ ile nişasta, yapışkan bitki sıvısı ve reçine yönünden zengindir.

Zencefil Nasıl Kullanılır?

Zencefil kurutulup öğütülerek toz haline getirilir. Kökleri ekmek, tatlı, pasta, şarap ve likör yapımında kullanılır. Zencefil tozu baharat olarak tüketilir. Sonbaharda yaprakları solup döküldükten sonra kökleri çıkartılıp iyice yıkanır. Dış kabuğu soyulup 1 gece soğuk suda bekletilir. 2 yemek kaşığı zencefil tozunu 1 bardak su içine koyup kaynayıncaya kadar ocakta bekletin. Ateşi kısıp 10 dakika daha ısıtmaya devam edin. Karışımı sabah, öğlen akşam olmak üzere 1 er bardak içmeniz önerilir.

Zencefilin Faydaları Nelerdir?

Zencefil mide ve bağırsak gazını söker. Mideyi yatıştırıp sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar. Vücudun kan dolaşımını hızlandırır. Bedeni ısıtıp terlemeyi sağlar. Zencefil çayı gargara yapılırsa boğaz ağrılarını geçirir. Hazımsızlığa ve mide şişkinliğine yardımcı olur. Mide bulantısını giderip mida ve bağırsaktaki gazı söker. İshali önleyip, bağırsak bozukluklarını giderir. Bağırsaklardaki düz kasları rahatlatıp yiyeceklerin bağırsaklarda kolay hareket etmesini sağlayıp kabızlığı önler. Ülser ve reflüyü rahatlatır. Vücut ısısını arttırarak vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Düzenli zencefil kullanan kişilerde inme ve kalp krizi görülme olasılığı azalır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek  vücudu enfeksiyonlara karşı güçlü tutar. Mantar enfeksiyonlarına karşı vücutta kalkan görevi üstlenir.

Şifalı bitkileri ve doğal çayları kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?