Vücudumuza enerji veren besinler nelerdir?

Vücudumuza enerji veren besinler nelerdir?

Vücudumuza enerji veren besinler gün boyu ihtiyacımız olan zindeliği sağlamak için bilinmesi ve tüketilmesi gerekir. Vücudumuza enerji veren besinler tüketmek yerine hazır yiyecekler ile günü geçiştirmek, gerekli olan enerjiyi sağlamak yerine çok daha çabuk güçsüzleştirecekleri için sağlığımızı da bozar ve hastalıkların yolu açılır. Bu yazımızda en çok enerji veren yiyecekleri bir araya getirip bir liste hazırladık.

Vücudumuza enerji veren besinler ciddi bir hastalık olmadığında veya bu yiyeceklere karşı bir alerji görülmediği sürece yeterli miktarlarda tüketilmesi son derece önemlidir.

Vücudumuza enerji veren besinler

Yumurta: Güne iyi kahvaltı ile başlamak zinde olmak için atılacak ilk önemli adımdır. Kahvaltıda yumurta tüketmek protein deposu olmasından dolayı asla atlanmaması gerekir. Ayrıca yumurtadaki karbonhidrat ve yağ da diğer yiyeceklerin daha hızlı şekilde enerji dönüşmesine yardımcı olmaktadır. Bunların dışında yumurtanın b vitamini kaynağı olduğunu da hatırlatalım.

Fındık: Vücuda enerji veren yiyeceklerden önemli bir tanesi de fındıktır. Birden fazla şekilde tüketilebilen fındık adeta bir enerji deposudur. Ayrıca antioksidan özelliği ile de ön plana çıkmaktadır.

Portakal: Halsizlik hissettiğimizde hızlı bir şekilde enerji sağlamak için yapılacak ilk şey c vitamini yüklemektir. Bu yönden de en zengin meyvelerden biri olan portakal tüketmek oldukça yararlı olacaktır.

 Mercimek: Lif kaynağı olan bakliyatlar başında mercimek gelmektedir. Enerjinin uzun sürede harcanmasına yardımcı olması ve yüksek oranda demir içermesi nedeniyle mutlaka tüketilmelidir.

Bitter çikolata: Diğer çikolatalara oranla daha yüksek kakao içermesi sebebiyle vücuda verdiği enerji ile zindelik sağlamaktadır. Ayrıca mutluluk hormonu diye adlandırılan serotonin salgılamaya neden olması tercih edilmesinin nedenlerindendir.

Vücudumuza enerji veren besinler
Vücudumuza enerji veren besinlerden bitter çikolata

Yulaf: İçerisinde bulunan yüksek lif ve karbonhidrat ile enerji verici besinler arasındaki yulaf, bir yandan uzun süre tokluk hissi vermekte bir yandan da vücudu zinde tutmaya yardımcı olmaktadır.

Avokado : Avokadoda bulunan sağlıklı yağların vücutta depolanabilmesi enerji kaynağı olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Avokado ayrıca bir karbonhidrat deposudur.

ÖNEMLİ NOT:

Okuyucunun Dikkatine

Sitemizde yayımlanan yazı ve içerikler sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Hangi sitede olursa olsun sağlıkla ilgili bir durumun ancak doktor gözetiminde yapılması şarttır. İçeriklerimde yer alan bilgiler açık kaynaklardan alınmış olup değişiklikler olabilir. Her hangi bir durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamaz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?