Su Orucu nedir, nasıl yapılır? Su orucunun faydaları

Su Orucu nedir, nasıl yapılır? Su orucunun faydaları

Su Orucu nedir, nasıl yapılır? soruları başta olmak üzere Su orucunun faydaları varsa zararlar nelerdir? vb soruların yanıtlarını bir arada bulacağız yazımızı sizler için.

Yediğimiz yiyeceklere karşı dikkatsiz tutumlarımız son yıllarda obezite oranını bir hayli arttırmış durumda. İnsanlar da çareyi diyetlerde bulmuşlardır. Bu diyet yöntemlerinden biri olan bu oruç son yıllarda oldukça dikkat çekicidir. Düzenli bir şekilde yapıldığı takdirde ciddi kilo kayıpları gözlenen bu oruç , şifa orucu olarak da bilinir. Su orucu belli bir süre boyunca su dışında hiçbir şey tüketmeden yapılır.

Su Orucu nedir?

Su orucunun çok fazla su tüketileceği için iç organların temizlenmesine ve yağların yakılmasına yardımcı olacağı düşünülmektedir. Ancak insanlara günlerce yemek yememe fikri korkutucu gelebilmektedir. Kişi açlıktan bayılacağını hatta ölebileceğini düşünebilmektedir. Buna karşın alanında uzman doktorlar öğün atlamaya başlamanın kişiyi bayıltmayacağını söylemektedirler. Enerjiyi korumak ve kullanmak söz konusu olduğunda vücudumuz çok dayanıklıdır.

Leptin diyeti nedir nasıl yapılır? Leptin diyeti listesi (3 haftada 5 kilo!)

İnsan vücudu geçmiş zamanlardan beri açlığa alışıktır. Atalarımız yaşam şartlarının zorluğu nedeniyle çoğu zaman açlık sıkıntıları çekmişlerdir. Bu nedenle açlığa dayanıklılık bize atalarımızdan mirastır.

Su Orucunun Faydaları Nelerdir?

 • Oruç gün boyunca kan şekeri ve insülin seviyelerinin sabit kalmasına yardımcı olur. Bu da diyabet riski olanlar için çok yararlıdır.
 • Yıllar içinde yaşlanmış hücrelerin , eskimiş bölümlerinin atık hâlindeyken oruçtan sonra enerji üretmek için parçalanarak geri kullanılması sağlar.Bu olaya otofaji denir. Otofaji yapılan birçok araştırma sonucunda kanser, alzheimer ve kalp hastalığı gibi hastalıklara karşı direnç sağlanmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Ayrıca otofajinin yaşam süresini arttırdığına yönelik açıklamalar bulunmaktadır.
 • Uzamış açlık senesent hücrelerin (zombi hücreler) yani yaşlanmayı sağlayan hücreleri ölüme zorlar. Bu da demek oluyor ki yaşlanmayı geciktirir.
 • Su orucunun leptin hormonunun duyarlılığını arttırır. Leptin hormonu vücudun doygunluk hissetmesini sağlar. Bu şekilde açlık hissedilmez ve kilo vermek kolaylaşır.
 •  Su ile yapılan orucu vücudumuza giren genetiği ile oynanmış yiyeceklerin zararlarından arındırdığı düşünülmektedir.
 •  Su orucu , psikolojik arınmanın yaşanmasını sağlar.
 •  Yapılan çalışmalar su orucunun kronik enflamasyon bir diğer adıyla iltihabı azalttığı yönünde bilgiler bulunmaktadır. Su orucu yapan kişilerin eklem şişliklerin hızla indiğini , egzaması olan kişilerin egzamalarında ciddi oranda düzelmeler olduğuna ve ağrılarının azaldığını dile getirmişlerdir.
 • Bu oruç tansiyon ve kolesterol seviyelerini azaltarak kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.
 • Yapılan araştırmalar beyin sağlığını korumada su orucunun faydalı olduğu yönündedir.
 •  Su orucu metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur.
 • Ayrıca sağlıklı bağırsak bakterilerini koruyarak bağırsak sağlığına destek olur.
 • Kanserden korur ve kemoterapinin etkinliğini arttırarak yan etkilerini azaltmakta etkilidir.
Su Orucu nedir, nasıl yapılır
Su Orucu nedir, nasıl yapılır?

Su Orucu Öncesi Yapılması Gereken Hazırlıklar

Daha önce su orucunu hiç yapmamışsansız öncesinde vücudunuzu hazırlamanız çok faydalı olacaktır. Aniden uzun süreli açlık yaşamak kişiyi çok zorlayacaktır.Öncelikle orucu tutma nedeninizi belirlemeniz gerekir. Bu süreç çok zorlu olacağı için kararlı ve istikrarlı olunmalıdır.

Süreç uzadıkça beyin yapılan orucun gereksiz olduğuna ve devam edilirse ölümcül sonuçlar doğuracağına kişiyi ikna etmeye çalışacaktır. Bu duygu karmaşasına hazırlıklı olmak gereklidir. Eğer oruç nedeni kilo vermek ise uzmanlarca bu kararın tekrar değerlendirmesi tavsiye edilir. Uzman eşliğinde çeşitli diyet yöntemlerinin kilo vermek için kullanılması önerilir.

Su orucu yapma nedeniniz sağlık sorunları , metabolizmayı dengede tutmak veya sindirim hastalıklarını önlemek ise tavsiye edilir. Su orucunu tutmak için psikolojik olarak hazır olduğunuzda sıra vücudu hazırlamaktadır. Vücudu oruca hazırlarken öncelikle şeker ve türevlerini hayatınızdan çıkarmanız faydalı olacaktır. Daha sonrasında karbonhidrat tüketimini azaltmak gerekir. Ve daha sonrasında tamamen çıkarmak gerekir.

Bunları hallettikten sonra günün üç öğünden birini ortadan kaldırmak gerekir. Ayrıca eğer ara öğün tüketimi varsa bunları bırakmak gerekir. Sebze , meyve ve proteinlerin ağırlıklı olduğu bir öğün dengesi kurulması gerekir. Hazır olunduğunda geriye kalan iki öğünden biri de kaldırarak tek öğüne düşülmelidir. Eğer tüm bu söylenilenler yerine getirilirse artık vücut su orucuna hazır demektir.

Su Orucu Nasıl Yapılır?

İngiltere diyeti nedir, nasıl yapılır?

Su orucunu tutmaya önceleri daha kısa süreli açlıklarla başlamak çok daha sağlıklı olacaktır. İlk olarak 24 saatlik oruç ile başlayıp bir müddet ara verilmelidir. Kişi kendini hazır hissedince süreyi 72 saate çıkarabilir. Zamanla bu süreyi arttırarak orucu uzatabilir. Kişi isterse bir gün oruç bir gün normal beslenme düzenini de uygulayabilir. Bu orucun kesin bir düzeni yoktur. Kişiye en uygun düzeni kendisi belirlemelidir.

Su orucu böbreklere zarar verir mi?

Su orucu kısa bir süre için uygulanması gereken bir beslenme türü olsa da bazı hastalıkları olanlarda yan etkilere sebebiyet verebilir.

 • Diyabet: Uzun süreli aç kalmak , tip 1 ve tip 2 diyabet rahatsızlığı olanlarda olumsuz yan etkilere sebebiyet verebilir.
 • Kronik böbrek hastalığı: Kronik böbrek yetmezliği olan hastaların böbreklerine zarar verebilir.

Su orucunu kimler tutar?

Temel olarak kilo verme amacı taşısa da bazı sağlık sorunları olan hastalar için de tavsiye edilebilir. Tabi ki uzmanların gözetiminde.

Su orucu yağ yakar mı?

Metabolizmayı harekete geçireceği için yağ yakımına yardımcı olmasıyla göbek çevresinde oluşan yağlanmaları engellemek için uygulanabilir.

Su orucu en fazla kaç gün yapılır?

Su orucu; ilk yıl 21 gün, ikinci yıl 17 gün, üçüncü yıl 15 gün yapılmakta sonrasında ise sadece 10 gün uygulanması gerekli arınmayı sağlamaktadır. ( kaynak: hürriyet)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?