Su İçerek Kilo Ver! Zayıflatan Su Diyet Listesi

Su İçerek Kilo Ver! Zayıflatan Su Diyet Listesi

Su Diyeti Nasıl Yapılır? Su Diyeti Nedir?

                Diyet listesi uygulayarak kısa sürede çok kilo vermek herkesin hayali. Bu hayali gerçekleştirmenize yardımcı olacak bir diğer diyet listesi ise su diyetidir. Su diyeti sağlıklı kilo vermenize yardımcı olacaktır. Ayrıca sindirim sisteminizi düzenleyip, hazımsızlık problemleri çekiyorsanız kökten çözecektir. Su sayesinde cildiniz daha yenilenmiş ve canlı görünecektir. Bir hafta uygulamanın sonunda ise 7 kilo vermenizi sağlayacak diyet listesini sizde deneyebilirsiniz. Diyet sırasında su sayesinde pek fazla açlıkta çekmeyeceksiniz.

                Günlük Su Tüketimini Arttırarak Zayıflayın

                Sağlıklı bir yaşam için uzmanlar günlük 2,5 ile 3 litre arası su tüketilmesini sürekli öneriyor. Bu oranlar kişiye göre arttırılıp azaltılabilse de, hem cilt sağlığı hem de iç organlarımızın sağlığı önemli ölçüde suya bağlı. Susuz kalan, su içmeyi pekte önemsemeyen ve günü ortalama bir iki bardak su ile geçiştiren kişilerin ileri yaşlarda ciddi sağlık problemleri çektikleri biliniyor. Özellikle böbrek problemlerinin temelinde az su tüketimi yatıyor. Bu gibi sorunları hiç yaşamamak tamamen sizin elinizde. Günlük belirli bir miktar su tüketimini mutlaka rutininize ekleyin, su içmenizi hatırlatacak yardımcı mobil uygulamaları telefonunuza indirin. Su içme alışkanlığını kendinize kazandırın. Ayrıca su içmeniz sağlığınıza etki gösterdiği gibi vereceğimiz diyet listesinde de kilo vermenizde size oldukça yardımcı olacaktır. Diyet sırasında vücuttan gereksiz ve zararlı toksin atılmasında büyük rol oynayacak su, bol tüketimi sayesinde vücutta tutulan suyu (ödemi) atmanıza da olanak sağlayacaktır. Eğer kilo verme problemleri yaşıyorsanız su tüketme alışkanlığınızı mutlaka gözden geçirin. Az su içen insanların kilo ve hazımsızlık problemleri oldukça fazla. Çok su içen insanlar ise daha az yemek yiyor, sindirim sistemi normalleşiyor, metabolizma hızı ise artıyor. Bu sayede çok su içen insanlar genelde formunu kolayca koruyabiliyorlar ya da uyguladıkları diyetlerde kolayca kilo veriyorlar. Vereceğimiz su diyetine uyarak sizde kolayca kilo verebilirsiniz. Peki su diyeti nasıl yapılmalı? Su içerek zayıflamak mümkün mü? Su içmenin vücuda ve cilde ne gibi faydaları var? Aşağıdaki diyeti uyguladığınız zaman 1 hafta içerisinde gelişimi kendi gözünüz ile göreceksiniz.

                Öncelikle diyetin size uygun olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Herhangi bir sağlık problemi yaşıyorsanız doktorunuza sorun, diyet listesini gönderin ve öyle onay alın. Kronik sağlık sorunu olan, düzenli ilan kullanan kişiler doktorlarına sormadan hiçbir beslenme programını uygulamamalıdır.

                Vücudunuzun %75’inin suda oluştuğu ve canlı formlarının sudan karaya evrildiği dünyamızda, su tüketiminin gündelik hayatta oldukça önemli olduğunun farkındayız. Sıcak günlerde kan basıncı ve tansiyonunuzu soğuk su ile dengeleyip serinlerken, metabolizma hızınızı da arttırıyorsunuz. Vücudunuzdaki insülin seviyesinin büyük kısmını da su sayesinde düzenleyebiliyorsunuz. Ayrıca diyet sırasında kalorisi olmadığı için sınırsız tüketilebilir, tok tutucu olmasından dolayı geç acıkmanızı sağlar. Kısacası su size hayat verir. Günlük vücudunuzun ihtiyacı olan su miktarını mutlaka karşılayın.

                Vücudunuzun ihtiyacı olan 2,5 litre suyu her gün almadığınızda, belli sağlık problemlerinin yanı sıra sindirim ve boşaltım sisteminizde rahatsız edici sorunlar, ilerleyen dönemlerde ise böbrek ve karaciğer problemleri ile uğraşabilirsiniz. Su tüketimi doğru ve düzenli olursa, vücudunuzun formunu korumanıza yardımcı olacak ve kilo vermenizde büyük rol alacaktır.

                Her Gün 2,5 Litre Su Tüketiminin Yararları

  1. Vücuttaki zararlı toksinlerin terleme veya boşaltım yoluyla atılmasınız sağlar.
  2. Kilo verme konusunda yardımcı unsurdur, metabolizma hızını arttırdığı için vücuttaki yağların yakılmasını hızlandırır.
  3. Tüketilen gıdaların sindirim sisteminde kolayca ayrıştırılması ve boşaltılmasında kolaylık sağlar.
  4. Cilde iyi gelir, günü dinç ve zinde geçirmenizi sağlar.
  5. Eklemlerinizde kuruma meydana gelmesini önler bu sayede eklem ağrıları çekmezsiniz.

Önemli NOT: Diyeti uygulamadan önce mutlaka doktorunuza sorun. Gut ve diyabet hastaları doktorlarına sormadan hiçbir diyeti uygulamamalıdır. Aksi taktirde sorumluluk kendilerine aittir.

Gün İçinde Su Ne Zaman İçilmeli? Yemekten Sonra mı, Önce mi?

        Su içmeyi alışkanlık haline getirmiş biriyseniz gün içerisinde bolca su tüketiyorsunuzdur. Yemek sırasında, her lokmanın ardından bir yudum su tüketenler bile var. Bende bir tabak yemek ile 2-3 bardak su içenlerdenim. Uzmanlarda bu konuda oldukça tutarlı açıklamalar yapıyorlar. Her gün ortalama bir insan 2,5 ile 3 litre arasında su tüketimi gerçekleştirmeli. Bazı görüşler suyun yemek öncesinde iştah kapattığını savunurken, bazıları ise yemek sonrasında sindirime iyi geldiği görüşünü savunmakta. Bu nedenle suyu doğru zamanlarda tüketmek, kilo vermek ve diyeti uygulayabilmek açısından oldukça önemli.

        Suyu yemekten önce mi içmeliyiz yoksa sonra mı? Su tüketimini nasıl ayarlamalıyız? Günde kaç bardak su içmeliyiz? Sıcak su içmek zayıflatır mı? Eğer siz de su tüketimi ile kilo vermeyi kafaya koyduysanız detaylara geçelim…

        Kilo verme amacıyla su tüketimine başladıysanız, yanlış zamanda yapılan su tüketimi yararlı olmayacaktır. Çünkü suyun yemekler ile olan ilişkisini iyi kavramalı, sindirim sisteminizin ve midenizin tepkisini önceden bilmelisiniz. Eğer bunların hiçbirini bilmiyorsanız “ yemekten önce içilen su kesinlikle iştah keser “ görüşünü savunabilirsiniz. Çünkü bu düşünce sizi psikolojik olarak rahatlığa itecektir. Aksine su tok hissetmenizi değil, daha fazla yemenizi sağlayacaktır. Öte yandan, yemek öncesi içilen su karnı şişirip tokluk hissi yaratsa bile bu sağlıklı bir kilo verme yolu değildir. Yemekten önce içilen su, vücudunuzun günlük olarak ihtiyaç duyduğu besin porsiyonlarının yok olmasına sebep olabilir.

Yemek Arası Verip Su İçmek veya Yemek Yerken Su İçmek Zararlı mı?

        Yemek sırasında da su içmekten uzak durulmasında fayda var. Çünkü içilen su mide salgılarını harekete geçirebilir, bu durumda sindirim sorunları yaşamanıza neden olabilir. Eğer soslu veya tuzlu gıdalar tüketiyorsanız bir su bardağı kadar tüketebilirsiniz. Ancak fazla abartmamakta fayda var. Ayakta su içmek ise mide problemlerini beraberinde getirebilir. Bu sebeple ayakta içmek yerine oturarak su içmek en doğrusudur. Suyu tek nefeste içmek yerine, üç nefeste yudum yudum içmek, sindirim sisteminizi ve mide sağlığınızı olumlu etkileyecektir. Tabi su diyeti uygularken ya da su tüketimini arttırırken tuzlu, yağlı ve soslu gıdaları tüketmekten kaçının.

Sabah Açken Su İçmenin Faydaları

 1. Sabah uyandığınız gibi bir bardak su sizi daha zinde yapacaktır. Ayrıca gün boyu metabolizma hızınızın artmasını kolaylaştıracaktır.

2. Uyku esnasında vücut su kaybeder, uyandığınız sırada içtiğiniz bir bardak su gece kaybettiğiniz sıvı miktarını almanızı kolaylaştıracaktır. Ayrıca gece boyu boşalan midenizi temizleyecek, açlık hissini azaltacaktır.

3. Uzmanların yaptıkları araştırmalara göre güne su içerek başlamak, gün içerisinde metabolizma faaliyetlerinizin %24 oranında hızlanmasını sağlayacaktır.

Günlük Su İhtiyacı Nasıl Hesaplanır?

                İnsanların metabolizma hızları ve kiloları farklılık gösterir. Bu farklılıklar ise su miktarını hesaplamada önemli rol oynar. Metabolizma hızı su tüketimine önemli ölçüde bağlıyken, su tüketiminin hesabı ise kiloya bağlıdır. Bu süreçte su tüketiminin hesaplanması için en önemli noktalardan biri de vücut kitle endeksidir. Vücut kitle endeksi ve su tüketim miktarı hesaplanarak su diyeti ve farklı diyet listeleri uygulanabilir. Vücutta bulunan kilo arttıkça tüketilmesi gereken su da artacaktır.

                Günlük su tüketimi nasıl hesaplanır? Ne kadar su içilmeli? Su tüketim formülü?

Su tüketim formülünde, günlük içmeniz gereken suyu hesaplarken vücut ağırlığınızı 0.033 ile çarpmanız gerekir. Bu formül ile kilonuzu hesaplayabilirsiniz. Örneğin 50 kilo birisi için 50 x 0.033 = 1,6 litre su tüketimi gerçekleştirilmelidir.

Su İçerek Kilo Vermek Mümkün mü?

Günlük hayatında su içme rutinini oturtmuş, sürekli ve düzenli olarak su içen insanlar olduğu gibi, su içmeyi sevmeyen ve sadece sağlıklı olduğu için günlük belirli miktar su tüketmeye çalışan ve oldukça zorlanan insanlarda var. Sağlıklı kilo kaybı ve sağlıklı bir cilt için her insan kilo endeksine göre belirli bir litre su tüketimini gerçekleştirmeli. Sabah açken içilen bir bardak su bile bütün gün metabolizma hızınızın maksimum seviyelere çıkmasını sağlarken ve gece boyu hareketsiz kalan sindirim sisteminin önemli ölçüde temizlenmesini sağlıyor. Ayrıca sabah içilen bir bardak su sayesinde ileride oluşabilecek bazı mide problemlerinin önüne geçiliyor. Geçe sindirim devam ettiği için boşalan mide de, mide asidi seviyesi artar ve midede, boğazda ciddi tahribata yol açabilir. Sabah uyanır uyanmaz içilen bir bardak su, mide asidini yumuşatırken boğazınıza çıkmasını engeller.

Günlük metabolizma hızınızın arttırılmasını sağlayan su, kilo vermenizde de bu sebeple önemlidir. Su içme alışkanlığı sindirim sorunlarını da çözer, hazımsızlık çekmemenizi sağlar. Böbrek ve karaciğerlerde biriken zararlı toksin ve atıkların vücuttan ter ve idrar yoluyla atılmasını sağlar.

Su İçerek Kilo Verin! Su Diyeti ile Sağlıklı Zayıfla

1. GÜN:

Sabah Kahvaltısı

2 Bardak taze sıkılmış elma suyu

Ara Öğün

1 Bardak papaya suyu

Öğlen

1 Kase kadar karpuz

Ara Öğün

1 tane portakal kullanılarak sıkılmış portakal suyu veya bir bardak limonlu su içinde 3 dilim salatalık.

Akşam Sıvısı

1 Bardak dolusu su

Gece

1 Tane yeşil elma

2 Bardak su

                2. GÜN:

Sabah Kahvaltısı

2 Tane yumurtanın beyazı ve 1 yumurtanın sarısı

2 Bardak su

Ara Öğün

1 Adet domates, 10 dilim salatalık

2 Bardak su

Öğlen

1 Kase çoban salatası

1 bardak su

Ara Öğün

1 Adet yeşil elma

1 Bardak su

Akşam Yemeği

1 Kase mercimek çorbası (Ekmeksiz)

Gece

1 Kase pişmiş kabak (Kızartma değil, yağsız.)

2 Bardak su

                3. GÜN:

Sabah Kahvaltısı

1 Tane yeşil elma

2 Bardak su

Ara Öğün

1 Kase kadar papaya meyvesi

1 Bardak su

Öğlen

1 Kase salata ( domates, çarliston biber, taze soğan, marul, salatalık kullanın. Tuz eklemeyin ve üzerine limon dökün.)

1 Bardak su

Akşam Sıvısı

1 Bardak sıkılmış domates

Gece

1 Kase pişmiş kabak

2 Bardak su

                4. GÜN:

Sabah Kahvaltısı

1 Bardak light süt

1 adet haşlanmış yumurta

Ara Öğün

2 Tane muz

2 Bardak su

Öğlen

1 Bardak light süt

2 Bardak su

Ara Öğün

1 Tane muz

1 Bardak su

Akşam Yemeği

1 Tane yeşil elma

Gece

1 Bardak su

1 Tane yeşil elma

                5. GÜN:

Sabah Kahvaltısı

1 Kase kasa bulgur haşlaması. (Esmer pirinç)

2 Bardak su

Ara Öğün

1 Kase domates ve salatalık karıştırın. Limon dökebilirsiniz, tuz kullanmayın.

2 Bardak su

Öğlen

1 Kase domatesli, biberli ve soğanlı esmer pirinç haşlaması.

2 Bardak su

Ara Öğün

2 Tane domates

Akşam Yemeği

1 Kase su ile karıştırılmış sade yulaf ( kuş üzümlü de olabilir.)

                6. GÜN:

Sabah Kahvaltısı

2 Bardak su

Yarım kase kadar esmer pirinç, haşlanmış ve tuzsuz olmalı.

Ara Öğün

2 Tane yeşil elma

2 Bardak su

Öğlen

1 Kase Tonbalık Salatası

1 Kase haşlanmış sebzeli esmer pirinç.

1 Bardak su

Akşam Sıvısı

1 Bardak limonlu su

Gece

1 Kase salata

2 Bardak su

                7. GÜN

Sabah Kahvaltısı

Yarım kase yulaf ( light süt kullanarak yapın.)

2 Bardak su

Ara Öğün

1 Tane yeşil elma

1 Tane orta boy muz

2 Bardak su

Öğlen

1 Kase esmer makarna

2 Bardak su

Ara Öğün

2 Tane salatalık (tuzsuz)

Akşam

1 Bardak limonlu su ( Limon suyunu tansiyonunuzu etkileyecek kadar fazla koymayın. Sadece tatlandırsın yeter.)

Gece

1 Kase kadar salata

1 Bardak su

Önemli NOT: Verdiğimiz diyet, son derece zorlu ve çok düşük kalorili bir diyettir. Doktor onayı olmadan denemeyiniz. Doktor onayı olmadan deneyen kişilerde sorumluluk kabul etmiyoruz.

Su Diyetinde Öğünleri Alternatifleri İle Değiştirebilirsiniz

Sabah: 1 bardak limon suyu, 1 bardak kadar portakal ile greyfurt suyunu karıştırabilirsiniz, 2 dilim orta büyüklükte ananas, 6 adet çilek ile birlikte 2 kaşık kadar yulaf.

Ara Öğün: 1 bardak kadar ıhlamur, melisa yaprağı ve papatya çayı karışımı, 1 bardak ılık suya 1 çay kaşığı kadar tarçın ya da zencefil karışımı.

Öğlen Yemeği: 2 Su bardağı kadar su, 1,5 kase brokoli çorbası, bol yeşillikli ve bol malzemeli salata

1. Ara Öğününüz: 3 adet cevizi birer saat ara ile yiyin.

2. Ara Öğününüz: 1 adet avokado, 1 tane yeşil elma, 1 bardak tarçınlı ılık su.

3. Ara Öğününüz: 1 dilim kepek ekmeği, 1 dilim yağsız beyaz peynir, 1 kase salatalı, maydanoz ve domates malzemeleri ile hazırlanmış salata, 1 bardak melisa yaprağı çayı

Akşam Öğünü: 2 su bardağı kadar su, 1 kase mercimek çorbası, 1 porsiyon brokoli haşlaması ya da farklı bir sebze haşlaması (üzerine bolca limon ve 1 yemek kaşığı kadar zeytin yağı dökebilirsiniz.), 1 kase light yoğurt

Gece Öğünü: 20 adet sarı üzüm ya da 5 adet kuru kayısı, 2 dilim kadar orta boy ananas, 1 adet muz, 1 bardak light süt.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?