Sosyal fobi nasıl yenilir? 5 Etkili Yöntem

Sosyal fobi nasıl yenilir? 5 Etkili Yöntem

Sosyal fobi nasıl yenilir diye merak ediyor ve etkili yöntemler arıyorsanız doğru yerdesiniz. Sosyal fobi nasıl yok edilir? Sosyal fobi kimlerde görülür? ve bir çok sorunun cevabı da hem yazımızda hem de paylaştığımız videoda bulacaksınız.

Sosyal fobi, diğer adlarıyla sosyal kaygı veya sosyal anksiyete, bireyleri hayatının her yönünden etkileyebilen bir problemdir. Sosyal fobi sahibi insanlar kendilerini zaman zaman bu konuda yalnız hissedebilirler ancak aslında oldukça yaygın karşılaşılan bir kaygı türüdür.

Sosyal fobi iyileşmesi için bazı durumlarda profesyonel destek gerekebilir. Ancak bazı vakalarda bireyin kendi kendine yol kat etmesi de mümkündür. Aşağıdaki 5 yöntem ile sosyal kaygı seviyenizi daha iyi hale getirebilirsiniz.

Sosyal fobi nasıl yenilir?

Olumsuz Düşüncelere Meydan Okumak

Sosyal fobili insanlar olumsuz düşünceler karşısında daha dayanıksız olabilirler. Sosyal bir ortamda herhangi bir davranışta bulunmanın onları insanların önünde komik duruma düşüreceğini, utanç verici bir şey yapacaklarını düşünebilirler. Olumsuz düşünceler bazen biz farkında bile olmadan bizi etkileyebilir.

Zihinde otomatik olarak beliren bu düşünceleri kaygı sizi ele geçirmeden fark etmeniz gerekir. Bu düşünceleri yenmenin en iyi yolu öncelikle gerçekçi olmadıklarını kabul etmek, sonrasında onları reddedip yerine daha sağlıklı düşünceler koymak iyi bir adım olacaktır.

Dikkati Kendiniz Yerine Başkalarına Yöneltmek

Sosyal fobi sahibi bireyler özellikle sosyal ortamlarda kendilerini çok fazla izleme eğilimindedirler. O an nasıl göründüklerini veya söylediklerinin kabul edip edilmeyeceğini merak ediyor olabilirler.

Kendi kaygı ve korkularına çok fazla odaklandıklarında stres seviyesinin daha da yükselmesi kaçınılmaz olacaktır. Bunu durdurmanın bir yolu ise odağı kendi üzerinden çekerek diğerlerine odaklanmaktır. Eğer sosyal kaygınızın size söylediklerine değil de karşınızdakini etkin dinlemeye odaklanırsanız kaygı ve stres seviyenizin de azaldığını fark edeceksiniz.

Sosyal fobi nasıl yenilir?
Sosyal fobi nasıl yenilir?

Sosyal Olmak İçin Daha Fazla Çaba Sarf Etmek

Sosyal anksiyete bireylerin önünde; yeni bir ortama girme, yeni bir ilişki kurma gibi konularda büyük bir engel teşkil ediyor olabilir. Bu durumda ise yapılabilecek en iyi şey küçük adımlar ilkesini uygulamaktır. Öncelikle size daha az kaygı verecek bir adımla başlayabilirsiniz. Örneğin bir süre karşılaştığınız ama yakın olmadığınız insanlara selam verebilirsiniz. Sonrasında artık bu durum size kaygı vermemeye başlar ve daha derin bir iletişim kurabilmeye başlarsınız. Ya da öncelikle ikili ya da üçlü ilişkilerde kendinizi geliştirip ardından daha büyük gruplara katılabilirsiniz.

Sağlıksız Alışkanlıkları Bırakmak

Sağlıksız alışkanlıklar da sosyal anksiyetenin bir tetikleyicisi olabilir. Örneğin sağlıksız bir öğün yediğinizde ve bunu sıklıkla yaptığınızda, kendinize değer vermediğiniz inancı gelişebilir. Tam tersi olarak sağlıklı ve düzenli yeme, içme, uyku düzenine ve diğer alışkanlıklara sahip olursanız, kendinize verdiğiniz değer artacak, stres ve kaygı seviyeniz de aynı ölçüde azalacaktır.

Rahatlatıcı Aktiviteler Denemek

Meditasyon ve yoga sosyal fobi iyileştirme konusunda sandığınızdan çok daha etkili olabilir. Meditasyon çeşitli nefes egzersizleri, odaklanma ve farkındalık konusunda size oldukça yardımcı olacaktır. Yoga ise esneme, nefes kontrolü konusunda yardımcı olacak ve sizi uzun vadede büyük ölçüde rahatlatarak sosyal anksiyeteyi iyileştirmenize yardımcı olabilir.

Bireylerin okul, iş, arkadaşlık gibi alanlarını etkileyebilen bu psikolojik sorun kimi bireyleri daha çok etkisi altına alırken kimi bireylerin sadece belli alana özgü yaşantılarını etkileyebilir. Bu fobiye sahip bireyler insanlarla konuşmakta veya sosyal bir gruba katılmakta zorlanabilirler. Başkaları tarafından yargılanmaktan ve eleştirilmekten korkarlar. Her an utanç verici bir şey yapacakmış gibi hissederek ön plana çıkmaktan kaygı duyarlar.

Yukarıda verilen gibi bazı yöntemler sosyal fobi iyileştirme konusunda oldukça etkili olurken kimi bireylerde yeterli olmayabilir. Daha ağır vakalarda sosyal kaygı bireyin hayatının çok büyük bir bölümünü ele geçirmiştir. Bireysel çabanın yeterli gelmediği durumlarda profesyonel destek almak önemlidir.

Sosyal fobi nasıl yenilir?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?