Sedef Otunun Faydaları Nelerdir?

Sedef Otunun Faydaları Nelerdir?

Sedef otunun faydalarına geçmeden önce, bitki ile ilgili genel bilgiler verelim. Sedef otu , sedefotgiller ailesine mensup bir bitki olup boyu ortalama 60-100 santim arası değişir. Çok yıllık bir bitki olup çalı görünümündedir. Sık çatallaşan, yeşil renkli olan sedef otunun gövdesi ve dalları yuvarlaktır. Bitki 2. yıl odunlaşmaya başlar. Bitkinin çiçekleri yaz sonuna doğru açar. Olgunlaşan çiçekler siyah renkli hilal biçimli tohumlara dönüşür.  

Sedef otunun anavatanı Doğu Akdeniz’dir. Otun toprak üstü kesimleri çiçek açmadan önce yaz mevsiminde toplanıp gölgede kurutulur. Bitkinin toprak üstü bölümleri uçucu yağ, alkaloitler, tanen, reçine, rutin adı verilen glikozit ile pektin içerir. Tohum ve yaprakları bazı ülkelerin mutfağında yer alır.

Sedef Otu Nelere iyi gelir?

Sedef otu çok iyi bir uyarıcıdır. Gaz sökücü, terletici ve adet sökücüdür. Kadınlarda adet dönemlerini kolaylaştırıp düzene sokar. İştah açan sedef otu sindirimi kolaylaştırır. İyi bir yatıştırıcı olarak bilinen bitki kalp spazmlarını çözer. Kıl kurdu olanlara uzmanlar sedef otunu tavsiye eder. Pamuk yardımı ile dıştan göze sürülen bu bitki göz yorgunluğunu giderir.

Sedef Otu Nasıl Kullanılır?

Bir çok bitkide olduğu gibi bu da çay şeklinde tüketilir. 1 kahve kaşığı sedef otu demliğe konup üzerine 300 ml kaynar su ilave edildikten sonra 10 dakika demlenmeye bırakılır. Demlendikten sonra süzülüp içilir. Bu çaydan günlük en fazla 3 fincan tüketmelisiniz. Antiseptik  ve böcek kovucu etkiye sahiptir. Kurutulmuş otun mutfak ve killerde uygun bir yere koyun. Böylece haşere ve fareler bu mekanlardan uzak durur. Gebelerin kullanması önerilmez. Çok etkili bir çocuk düşürücüdür. Bu yüzden gebelik döneminde uzak durmak gerekir.

Sedef otu ve sedef çayının faydaları neler?
sedef-otunun-faydalari

İnsan vücudunda yoğun etkileri olan bu otun kullanımında oldukça dikkat edilmesi gerekir. Kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı, mümkünse doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Doğal ve şifalı bitkilerin insan vücudunda hasar bırakabileceği unutulmamalı, dengeli ve kesinlikle doktor kontrolünde kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Sedef Otunun faydaları ile ilgili sorular diğer sorular:

  • Sedef otu nerede bulunur? Vatanı Doğu Akdeniz ülkeleri olduğundan bahsetmiştik. Bu bitki bir kez ekildikten sonra özel bir ilgiye gerek kalmadan kendiliğinden yetişmektedir.
  • Sedef otu nasıl ekilir? Tohumlar ilkbahar mevsiminde bahçeye veya balkonlardaki saksıya ekilebilir, tohum ekimi için gerekli toprak geçirgen olmalıdır. Nemli toprağa tohumları ekip çok ince toprakla örtmek gerekir. Tohumlar 30 cm aralıklarla ekmek idealdir.
  • Sedef çiçeği ne zaman ekilir? Sedef çiçeği sadece tohumla çoğaltılır. Tohumlar yaz sonu ile sonbahar başında ekilir. Sonbahar ve kış aylarında gelişime devam eden fideler İlkbaharda çiçeklenirler. Fidelerde yer şaşırtması yapılmamalıdır.
  • Sedef otu kedileri kaçırır mı? Sedefotunun kendine özgü bir kokusu vardır. Bu koku bir çok hayvanı kaçırır. Yılan, sansar, kedi ve fare gibi. Fakat karasineklerin çok tercih ettiği bir bitkidir.

Bu seferki yazımızda sedef otunun faydaları bir araya getirmeye çalıştık. Tavsiye ettiğimiz diğer yazıları okuyup bir çok alanda yararlı bilgiler elde edebilirsiniz. Deneyimlerinizi bize yorum olarak yazmayı unutmayın. Bir çok kişinin bundan ilham almasına yardımcı olabilirsiniz.

Tavsiye Yazılar:

Zencefil Nasıl Kullanılır? Faydaları Nedir?

Yaban Mersini Faydaları

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?