Sağlıklı bir diyet nasıl olmalı?

Sağlıklı bir diyet nasıl olmalı?

Sağlıklı bir diyette tüketilmesi gereken besin dengesi, besin listesi açısından makro (karbonhidrat, protein, yağ) ve mikro (vitamin, mineral, lif) elementleri dengeli ve yeterli bir şekilde karşılamalıdır. Doğru beslenme planında günün sonunda; Et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, sebze, meyve, ekmek ve türevleri, baklagiller, yağ gibi tüm besinler yeterli ve dengeli bir şekilde tüketilmelidir.

Diyet listesi birçok değişkene bağlı olarak hazırlanır. Kişisel sağlıklı beslenme planı oluştururken; Kişinin yaşı, boyu, kilosu, yaşam tarzı, fiziksel aktivite düzeyi, diyeti, yerel/geleneksel beslenme alışkanlıkları, tercihleri, sevdiği ve sevmediği gıdalar, geçirilmiş ameliyatlar, akut/kronik hastalıklar, ilaç kullanımı gibi birçok değişken parametre dikkate alınır.

Tüm bu değişkenler, tamamen kişisel, yeni ve sağlıklı bir beslenme planı oluşturmak için bir araya getirilir.

Sağlıklı beslenme programı nasıl oluşturulur?

Sağlıklı bir yemek kalıbı; Vazgeçilmez “3 ana yemek ilkesi”nin oluşturulmasıyla başlar. Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğinin içeriği, temel besin öğelerinin dengeli dağılımı ile menü planına yerleştirilir. Bu koşullar uygulanırken mümkün olduğunca ve zorunlu olmadıkça öğün atlama yapılmamalıdır.

Kalıcı zayıflamak için diyet listesi oluşturma

TAVSİYE YAZI

Sağlıklı Beslenme Listesi Uygulamanın Amacı Nedir?

Sağlıklı bir beslenme planında diyet kişiye uygun olmalıdır. Ayrıca yeni bir doğru davranış modeli ile kişinin malnütrisyonla ilgili davranışı değiştirilmelidir. Bu doğrultuda iyi bir beslenme eğitimi ile danışanın eksik veya yanlış bildiği beslenme bilgilerinin düzeltilmesi amaçlanır.

Eksik veya yanlış bilgi ile beslenme veya tamamen kontrolsüz bir beslenme düzeni uzun vadede obezite, şeker hastalığı, bağırsak hastalıkları ve dışkılama sorunları, bilişsel işlevlerde azalma, karaciğer ve kan yağlarında artış, kanser ve kiloya bağlı kardiyovasküler sorunları beraberinde getirir. Günümüz yaşamında sıklıkla karşılaşılan bu hastalıkların önüne geçmek, doğru beslenme ve yeterli fiziksel aktivite ile mümkündür.

Sağlıklı Bir Diyet Listesinde Ara Öğünler

Sağlıklı bir diyet

İhtiyaca, yaşam tarzına ve planı uygulama nedenine bağlı olarak, diyeti dengelemek için 1 veya 1’den fazla ara öğün eklenir. Ara öğünler kişiye göre planlanırken kan şekerinin dengede tutulmasını sağlar ve kişinin ana yemek saatlerine yaklaşırken karşı konulamaz ve kontrol edilemez bir açlık yaşamasını engellemeyi amaçlar.

Aynı zamanda mide hacmini göz önünde bulundurarak kişinin besin içeriğini eşit olarak dağıtma mantığına sahiptir. Yani mide kapasitesini zorlayarak belli ana öğünlerin tamamının verilmemesi tercih edilir.

Günlük Su Tüketimi Ne Kadar Olmalıdır?

Vücut değerlerine göre değişmekle birlikte sıvı tüketimi özellikle su minimum 1.5, ortalama 2 litre saf suda tüketilmelidir. Su tüketiminde mevsim ve sıcaklık değişiklikleri belirleyici olmamalı, vücudun ihtiyaç duyduğu su, hava durumu ne olursa olsun her zaman aynı ortalamada tüketilmelidir.

Sağlıklı beslenmenin altın kuralı Nedir?

Sağlıklı bir beslenme planında tüm besin maddelerinin fazlalığından kaçınılmalıdır. Mümkün olduğunca diyet içeriklerinin dışına çıkmamak, beslenme dengesini bozacak eğilimlerin önüne geçmek.

Ayrıca duygusal ya da strese bağlı yeme ataklarını gerekirse profesyonel destek (psikoterapi) ile gidermek, kalıcı kazanımlar elde etmek için önemlidir. Uzun vadede beslenme alışkanlıkları.

Sağlıklı Bir Diyet İçin Diyet Listesinde Kesinlikle Olmaması Gereken Besinler Nelerdir?

Paketli ve paketli ürünler, yüksek miktarda şurup ve katkı maddesi içeren besinler, beslenmeye değer katmayan besinler diyet listesine alınmamalı, sadece kalori içeriği yüksek besinler tüketilmelidir.

Sağlıklı Beslenmede Çay Ve Kahve Tüketimi

Kontrolsüz çay ve kahve tüketimi sınırlandırılmalıdır. Ortalama günlük kahve tüketimi 2 fincanı geçmemeli, net olmak şartıyla günlük çay tüketimi 4-5 fincan ile sınırlandırılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?