Sağlıklı bir diyet nasıl olmalı?

Sağlıklı bir diyet nasıl olmalı?

Sağlıklı bir diyet nasıl olmalı? Ne yerseniz yiyin kilo almayan bir fiziğe sahipseniz mutlu bir azınlığın mensubu olduğunuz için şanslısınız.

Kendiniz için ideal diyeti nasıl seçersiniz moda dergilerini ince silüetleriyle süsleyen, birbirinden güzel top modeller dışında kilolarından memnun olan insanlara rastlamak pek mümkün değil.

Beslenme; Canlıların ihtiyaç duyduğu enerji ve besin maddelerini karşılamak için dışarıdan besinlerin alınması, emilmesi, kullanılması, depolanması ve dışarı atılması aşamalarını içerir.

Uzman Fatoş Özcan’a göre diyet, bazı gıdaları sınırlamak veya tamamen ortadan kaldırmak demek değildir. Uzman Fatoş Özcan, “Diyet, şişmanların aç kalmaktan kaçındığı, kilo vermek istediğinde yağsız sebze veya tek çeşit yemek tükettiği, kalorisi yüksek besinlerin olmadığı menülere dönüştü.

Kilo verme ve ani kilo verme istekleri sağlıklı beslenmeyle çelişiyor çünkü insanlar yeterli gıdaya sahip değiller ve dengeli beslenmediklerinde ya fazla kilo alıyorlar ya da zayıflıyorlar” diyor. İdeal bir diyet nasıl olurdu?

Sağlıklı bir diyet nasıl olmalı?

İdeal bir diyetteki enerji yüzde 20 civarı yağ, yüzde 15 protein ve yüzde 60 civarı da karbonhidrattan oluştuğunda doğru şekilde hareket edilmiş olur. Diyetin hane halkı tarafından kabulü uyum ve uygulanabilirlik açısından önemlidir. Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatoş Özcan ideal beslenmeyi şöyle tanımlıyor: Kişinin yaşı, cinsiyeti, beslenme alışkanlıkları, tıbbi geçmişi ve fiziksel aktivitesi değerlendirildikten sonra ideal kilo verme diyetleri için günlük 600-1000 kalorilik enerji eksikliği öngörülmektedir.

Tabii ki, kilo vermede kadın ve erkek arasında bir fark var. Bu farklılık erkeklerin lehinedir. Erkekler kadınlara göre hem daha yüksek bazal metabolizma hızlarına hem de daha az vücut yağına sahiptir.

Yemek yedikten sonra metabolizmada bir artış olur ve bunun sonucunda ısı üretilir. Karbonhidratlar ve yağlar metabolizmayı yüzde 6, proteinleri yüzde 30 artırır. Syn. Özcan, “Normal bir diyette etkisi harcanan en iyi miktar bazal enerjinin yüzde 10’unundan fazla olmamalıdır.

Sağlıklı bir diyet nasıl olmalı
Sağlıklı bir diyet nasıl olmalı

Bu oran artışı protein açısından yüksek gibi görünse de çok proteinli besinler tüketmek sağlığı bozar. Vücudun asit-baz dengesi. Ayrıca protein içeriği yüksek besinler vücudun kan damarlarını bozar. Tutukluk, yüksek tansiyon gibi birçok hastalığa neden olur” diye önemli bir noktayı hatırlatıyor.

(25-30 yaş arası orta derecede hareketli kadınlar için haftalık diyet)

Kilo vermek için kahvaltıda ne yemeli?

Sabah: 2 dilim kepekli ekmek, 1 küçük peynir veya 1 yumurta, domates, salatalık, taze biber, çay, bitki çayları, ıhlamur (şekersiz)

Ara: 1 bir porsiyon meyve veya 1 bardak az yağlı süt

Öğle yemeği: 150 gram haşlanmış veya ızgara tavuk, salata bol yağ, , cacık, 4 kaşık zeytinyağlı sebze yemeği (susuz)

Ara: (öğleden sonra) 1 porsiyon meyve, sütlü Nescafe

Diyet yaparken akşam ne yemeli?

Akşam: Etsiz sebze yemeği (1 tabak), bol salata (1 tabak yağlı), yoğurt veya cacık (1 kase), çorba (1 kase) veya 1 dilim kepekli ekmek.

Ara: (21:00 – 21:30) 1 porsiyon meyve

1- Yemeklerden önce 1 bardak su için

2- Günde 8-10 bardak su tüketin.

3- Çay, hazır kahve (şekersiz), bitki çayları,

4- Öğün atlamayın

5- Günde 30-60 dakika ritmik yürüyüş yapın.

Diyette uyulması gereken kurallar

  • Az ve sık yiyin
  • 3 ana ve 3 ara öğün şeklinde beslenmeye çalışın.
  • Bol su için, yiyecekleri iyice çiğneyin
  • Nişastalı ve posalı yiyecekler tüketin
  • Toplam yağ, karbonhidrat ve protein oranlarını ayarlayın
  • Şeker ve tuz içeren gıdaların tüketimini Azaltın
  • Alkollü içecekleri tüketmeyin

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?