Safran Nedir? Safranın Faydaları Nelerdir?

Safran Nedir? Safranın Faydaları Nelerdir?

Safran Nedir?

Safran halk arasında zarafan olarak bilinir. Süzengiller familyasına ait olup ülkemizde yetişen bir bitkidir. 15 santim boyunda çok yıllık otsu bir bitkidir. Uzun ve koyu yeşil yaprakları bulunur. Çiçeği mor renkli olan safran sonbahar mevsiminde yapraklarını açar. Kapsül şeklinde meyvesi bulunan safran sonbahar aylarında hasadı kaldırılır. Safran, renk, tat ve koku verici olarak kullanılır.

Safran İspanya, İran ve Hindistan’da yoğun olarak yetişir. Sonbaharda çiçekleri açan safranın çiçek püskülleri toplanıp kurutulur. Bitkinin sadece çiçek püskülü işe yarar. Bu yüzden oldukça pahalı bir bitkidir. Bileşeninde şeker, organik asit, krosin ve uçucu yağ bulunur.

Safranın Faydaları Nelerdir?

Safran sinir zaafiyetini giderip sinirleri uyarır. Vücuda kuvvet veren safran aynı zamanda çok iyi bit iştah açıcıdır. Adet gecikmelerini düzene sokar. Öksürük, bronşit ve astım gibi üst solunum yolları hastalığına iyi gelir. Rahimi hareketlendirir.  Hamile ve emziren annelerin kullanması tavsiye edilmez. Kullanmadan önce mutlaka doktora danışmak gerekir. Safran, krosin, krosetin, safranal ve kaempferol gibi antioksidan bileşenler bakımından zengindir.  Safran içinde yer alan krosin yaşa bağlı zihinsel bozukluğu giderir. Japonya’da safran parkinson hastalığında, hafıza kaybında ve iltihap tedavisinde kullanılır. Safran anti kanserojen ve antioksidan özelliklerine sahiptir. Kanserli tümörleri küçültüp yayılmasını engeller.  Erkek ve kadınlarda cinsel dürtüleri arttırır.  Antioksidan bakımından zengin olan safran solunum bozuklukları tedavisinde kullanılır.  Sindirim sistemini destekleyen safran ülser tedavisinde de kullanılır.

Şifalı bitkiler ve doğal çaylar pek çok hastalığın tedavisinde alternatif tıp yöntemi içerisinde kullanılabilir. Ancak düzenli olarak ilaç kullanan kişilerde yan etkilere neden olabilir. Ayrıca kişiden kişiye yan etki ve tedavi süreçleri değişiklik gösterebilir. Herhangi bir doğal, şifalı bitkiyi kullanmadan önce doktorunuza danışın, gerekli tetkikler sonrasında kullanımını belirli ölçülerde ayarlayarak sağlayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?