Safran Nasıl Kullanılır ? Safran Faydaları Nelerdir?

Safran Nasıl Kullanılır ? Safran Faydaları Nelerdir?

Safran nasıl kullanılır? sorusunu cevaplamadan önce safran bitkisini kısaca bir tanıyalım. Sonra ise Safran çayı faydaları, safran sabunu faydaları gibi birçok alternatif hakkında bilgiler sunacağız.

Safran Nedir?

Safran halk arasında zarafan olarak bilinir. Süzengiller familyasına ait olup ülkemizde yetişen bir bitkidir. 15 santim boyunda çok yıllık otsu bir bitkidir. Uzun ve koyu yeşil yaprakları bulunur. Çiçeği mor renkli olan safran sonbahar mevsiminde yapraklarını açar. Kapsül şeklinde meyvesi bulunan safran sonbahar aylarında hasadı kaldırılır. Safran, renk, tat ve koku verici olarak kullanılır.

Safran İspanya, İran ve Hindistan’da yoğun olarak yetişir. Sonbaharda çiçekleri açan safranın çiçek püskülleri toplanıp kurutulur. Bitkinin sadece çiçek püskülü işe yarar. Bu yüzden oldukça pahalı bir bitkidir. Bileşeninde şeker, organik asit, krosin ve uçucu yağ bulunur.

Safran Faydaları Nelerdir?

Safran sinir zafiyetini giderip sinirleri uyarır. Vücuda kuvvet veren safran aynı zamanda çok iyi bit iştah açıcıdır. Adet gecikmelerini düzene sokar. Öksürük, bronşit ve astım gibi üst solunum yolları hastalığına iyi gelir. Rahimi hareketlendirir. Hamile ve emziren annelerin kullanması tavsiye edilmez.

Kullanmadan önce mutlaka doktora danışmak gerekir. Safran, krosin, krosetin, safranal ve kaempferol gibi antioksidan bileşenler bakımından zengindir. Safran içinde yer alan krosin yaşa bağlı zihinsel bozukluğu giderir.

Japonya’da safran parkinson hastalığında, hafıza kaybında ve iltihap tedavisinde kullanılır. Safran anti kanserojen ve antioksidan özelliklerine sahiptir. Kanserli tümörleri küçültüp yayılmasını engeller. 

Erkek ve kadınlarda cinsel dürtüleri arttırır. Antioksidan bakımından zengin olan safran solunum bozuklukları tedavisinde kullanılır. Sindirim sistemini destekleyen safran ülser tedavisinde de kullanılır. Safran nasıl kullanılır? sorusuna Safran çayı faydaları ve Safran sabunu faydaları ile devam edelim.

Safran Nasıl Kullanılır ?

Safran nasıl kullanılır
Safran Faydaları nelerdir

Safran çayı faydaları

Safran, antioksidan özelliğine sahip bir bitki olduğundan metabolizma hızını artırma ve vücuttaki ödem birikimini söktürmede etkilidir. Safran çayı faydaları arasında sayabileceğimiz bir diğer şey ise düzenli olarak kullanılması durumunda fazla kiloların atılmasında yardımcıdır.

Şifalı bitkiler ve doğal çaylar pek çok hastalığın tedavisinde alternatif tıp yöntemi içerisinde kullanılabilir. Ancak düzenli olarak ilaç kullanan kişilerde yan etkilere neden olabilir. Ayrıca kişiden kişiye yan etki ve tedavi süreçleri değişiklik gösterebilir. Safran nasıl kullanılır diye araştırma yapanlar , bu bilgileri göz ardı etmemesi gerekir.

Herhangi bir doğal, şifalı bitkiyi kullanmadan önce doktorunuza danışın, gerekli tetkikler sonrasında kullanımını belirli ölçülerde ayarlayarak sağlayın.

Safran sabunu faydaları

Safran nasıl kullanılır
Safran sabunu faydaları

Safran sabunu faydaları içinde en çok dikkati çeken cildin sıkılaşmasına ve kırışıklık oluşmasına yardımcı olmasıdır. engeller. Safranın cilde faydaları içerisinde ayrıca akne ve sivilcelerin ciltten atılmasına da katkı sağlar.

Cildin doğal yağ ve nem dengesinin korunmasında ve doğum lekelerinin, sivilce lekelerinin ve güneş lekelerinin giderilmesinde oldukça faydalıdır. Görüldüğü üzere safran sabunu faydaları oldukça fazladır.

Yemeklerde safran nasıl kullanılır ?

Kullanım alanı çok genişi olan safran yemeklerde de kullanıldığında ayrı bir lezzet ve ahenk katmaktadır. Yemeklerde Safranın nasıl kullanıldığına da göz atalım.

  • Et, tavuk ve balık yemeklerinde, pilavlarda, sebze yemeklerinde ve unlu mamullerde renklendirici olarak
  • Sütlü tatlılarda
  • Safranlı Kereviz Çorbası, safranın rengini ve aromasını verdiği bir yiyecektir.
  • İrmikli tatlılar için de safran tercih edilmektedir.

Safran pek çok yemeğe yakışsa da günlük kullanım miktarı en fazla 1 çay kaşığı kadar olması tavsiye edilmektedir.

Safran nasıl kullanılır yazımızdaki bilgilerin dışında doğal maske yapımlarının paylaşıldığı güzellik önerileri kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?