Rezene Çayının Faydaları Nelerdir?

Rezene Çayının Faydaları Nelerdir?

Rezene Nedir?

Rezene çayı halk arasında  raziyane, tatlı anason olarak bilinir. Maydanozgiller familyasına ait olan bitki 2 yıllık bir bitkidir. Gövdesi dikine yükselir. Sık çatallaşan rezene 1-2 metre boyuna ulaşır. Yaprakları ince, orta yaprakları ise sapsızdır. Meyvesi 2 parçadan oluşur. Kökleri iğ şeklinde ve aroma kokuludur. Rezene Türkiye’nin Kuzeydoğu Anadolu bölgesinde yetişir. Ülkemizde yetişen rezeneler dünyanın en kaliteli rezenesi kabul edilir. Bitki 2. Yılın sonunda sonbahar mevsiminde toplanır. Kabukları tarakla temizlenip gölgede kurutulur. Çay yapılacağı zaman bu tohumlar ezilir. Rezene bitkisi; şeker, nişasta, ve uçucu yağlar içerir. Uçucu yağları tohuma anason kokusu verir.

Rezene Çayının Faydaları Nelerdir?

Rezene çok iyi bir iştah açıcıdır. Kilo almak isteyenlere diyetisyenler ve uzmanlar tarafından önerilir. Mide ve bağırsakların çalışmasını kolaylaştırır. Emziren anneler sütünü arttırmak için rezene çayı tüketebilir.  Borinşit ve öksürüklerde boğazı rahatlatır. Boğaz tahrişlerini önler. 1 tatlı kaşığı rezene üzerine 1 bardak kaynar su döküp 10 dakika demlenmesini bekleyin. Rezene çayını günde 3 defa tüketebilirsiniz. Aşırı dozda kullanılması sakıncalı sonuçlar doğurabilir. Hamile kadınların ve kronik rahatsızlığı olanlar kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır. Çok iyi bir yatıştırıcı özelliğe sahip olan rezeneyi yatmadan önce içmeniz tavsiye edilir. Vücudu dinlendiren rezene çayı deliksiz bir uyku çekmenizi sağlayacaktır. Rezeneyi aktarlardan kolay bir şekilde temin edebilirsiniz. Mevsiminde ve taze rezene tüketmeye özen gösterin.

Doğal ve şifalı bitkilerin tüketimi insandan insana farklı etkiler gösterebilir. Kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışılmalı, sürekli kullanılan ilaçlar varsa etkileri öğrenilmelidir. Doğal ve şifalı bitkiler aralıklarla, dengeli biçimde tüketilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?