Reflü hastalığının nedenleri, reflü hastaları ne Yapmalıdır? Reflü için bitkisel çözüm

Reflü hastalığının nedenleri, reflü hastaları ne Yapmalıdır? Reflü için bitkisel çözüm

Reflü nedenleri nelerdir, reflü nasıl olur? başta olmak üzere reflü hastalığı hakkında tüm merak ettikleriniz sizler için bir araya getirdik. Yazımızın sonunda uzman doktor videosunu ise mutlaka izlemelisiniz.

Yetersiz işleyen ve düzgün çalışmayan bir yemek borusu ve mide arasındaki valfi ( tek yönlü girişe izin veren kapağı) reflü hastalığının nedeni sayılıyor. Düzgün çalışmayan bir yemek borusu ve kapağı; mide içeriğinin yemek borusuna geri akmasını engelleyemez. Reflü hastalığına yol açan sebepler arasında aşırı sigara, alkol tüketimi, obezite ve kronik nikotin kullanımı sayılabilir.

Bazen reflü hastalığına diyaframdaki bir fıtık neden olabilmektedir, ancak bu durum reflü hastalığının kesin bir nedeni değildir. Reflü nedenleri arasında aşırı yağlı yemek; spor yapmamak, kilo almak, sigara içmek, alkol almak bu hastalığı ortaya çıkarabilir. Tedavi ile beraber bu nedenler ortadan kaldırılabilirse, reflü hastalarında iyileşme meydana gelir.

Reflü hastalığı nedir? 

Yiyeceklerin yemek borusuna geri kaçmasını engelleyen valf tamamen kapanamaz hale geldiğinde, yakıcı asit mideden yukarı çıkar ve yemek borusundan geçerek ağıza kadar ilerler. Birkaç kez bunun gerçekleşmesi sorun olmasa da sürekli olarak yemek borusunun asitle dolması, yemek borusunu tahriş edecek hatta yemek borusu kanserine yol açabilecektir.

Reflü neden olur? Kötü beslenme, aşırı yağlı beslenme, gereksiz yere çok yeme,  sigara, belirli ilaçlar ve belirli yaşam tarzı seçimleri de potansiyel nedenler olarak kabul edilir. Yemek yedikten sonra mide ekşimesi, yetersizlik (ağzınıza geri gelen yiyecekler), öksürük veya ses kısıklığı yaşayabilirsiniz. Bu semptomların sık olduğunu fark ederseniz, derhal tıbbi yardım almalısınız.

Reflü belirtileri nelerdir?

Reflü için bitkisel çözüm

Reflü belirtileri arasında; midede yanma, ekşime, ağızda acı bir tat hissedilmesi, göğüste ağrı veya yediklerinin ağıza gelmesidir.

Reflü tedavisi nasıl yapılır? 

Reflü hastalığının tedavisi vakadan vakaya farklılık gösterse de, semptomlar tutarlıysa ve iki haftadan uzun süredir devam ediyorsa, tıbbi teşhis konması önemlidir. Sorun şiddetliyse bu iş aksatmaya gelmez. Doktorlar endoskopi yolu ile kapağın durumunu inceleyeceklerdir. Gerekirse ameliyat da yapabilirler. Ancak çoğu hastada beslenme alışkanlıkları iyileştirilerek ve ilaç verilerek bu durum düzeltilebilir.

Reflü ilaçları nelerdir? 

Mide yanması ve mide ekşimesinin nedenini belirledikten sonra çoğu hasta antasitler veya asit baskılayıcı ilaçlarla tedavi edilir. Bu ilaçlar mide üzerindeki baskıyı azaltmaya ve yemek borusunu asit hasarından korumaya yardımcı olur. Hastalık ilerledikçe ilaçların dozları artar. Çoğu hasta için yaşam tarzı değişiklikleri düzgün beslenme belirtileri iyileştiriyor.  Bu yöntemler işe yaramazsa, bir gastroenteroloğa sevk edilebilirler. Bazı durumlarda, şiddetli reflü ameliyat gerektirebilir. Bir gastroenterolog, ağrının nedenini tedavi edecek planı oluşturacaktır.

Yaşam tarzı ve beslenme tarzı değişikliklerine ek olarak, reflü hastaları durumu kötüleştiren, asitli baharatlı ve rafine konserve türü yiyeceklerden kaçınmalıdır. Buna ek olarak hastalar alkol ve sigaradan uzak durmalı ve çok dar giysiler giymekten kaçınmalıdır. Çoğu hasta tedaviden sonra hafif bir iyileşme yaşanmaktadır. Aslında, reflü hastalığına yakalananlarda gırtlakta yanma, halsizlik, istediğini yiyememenin verdiği psikolojik baskı söz konusudur. Ayrıca reflü hastalığı olan kişiler genellikle göğüs ağrısı, hazımsızlık ve şişkinlikten şikayet ederler.

Reflüye iyi gelen yiyecekler İbrahim Saraçoğlu

İbrahim Saraçoğlu reflü tedavisi: Prof. İbrahim Saraçoğlu’nun reflüye iyi gelen yiyecekleri ve reflü için bitkisel çözüm önerilerini anlattığı videoyu izleyebilirsiniz.

Reflü hastalığının nedenleri, reflü hastaları ne Yapmalıdır?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?