Çok konuşulan Omad Diyeti (Tek öğün) gerçekten sağlıklı mı?

Çok konuşulan Omad Diyeti (Tek öğün) gerçekten sağlıklı mı?

Omad Diyeti gerçekten sağlıklı mı? Kilo maalesef hepimizin en büyük problemlerinin başında geliyor. Yemek çok güzel olsa da sonucunda aldığımız kiloları vermek çok çileli olabiliyor. Bu yolda birçok diyet uygulanabiliyor. Uygulanabilecek diyetlerden birisi de OMAD yani One Meal A Day Türkçesi ile tek öğün beslenme diyeti oluyor.

OMAD diyetinde günde 23 saat yemek yemiyorken kalan 1 saatte yemek üzerine kurulu bir düzen bulunur. Özellikle omad diyeti ile zayıflayanlar da bu diyete olan ilginin artmasına neden olmuş ve araştırılmasını artırmıştır.

 Tabii ki bu uygulama kilo vermenize yardımcı olacak olsa da hem faydaları hem de zararları bulunur. Bunun yanında OMAD diyeti de diğer diyetler gibi hayat normali haline getirilebilir. Sadece kilo vermek için değil sağlıklı bir yaşam için de tercih edilebilir. Günde 1 öğün yiyerek daha sağlıklı kalmak ve bazı hastalıklardan korunmak mümkün olabilir. Bunun yanında bu diyet size uygun olmayabilir ve fayda yerine zarar da getirebilir. Tek öğün diyetin fayda ve zararlarından bahsettik.

OMAD Diyetinin Faydaları:

OMAD diyetinin bilinen birçok faydası vardır. Bunların başında günde bir öğün yiyerek vücudu toksik maddelerden arındırması ve hasarlı hücrelerin temizlenmesi gelmektedir. Bu da çağımızda korkulan hastalıklardan olan Alzheimer ve Parkinson hastalıklarına yakalanma ihtimalimizi düşürür.

Özellikle yaşa bağlı olarak çıkan bu hastalıklarda vücudun kendini onarmasına izin vermemiz ve toksik maddelerden arındırılmasını sağlamamız büyük fayda sağlayacaktır.

Bunun yanında bazı araştırmalarda günde bir öğün yemek yemenin vücuttaki yağların yakılmasında büyük bir etken olacağı kesindir. Vücuttaki yağların yanması ile de özellikle OMAD diyeti başlangıçta kilo vermemizi sağlamaktadır. Sonrasında da kilomuzu belli bir noktada tutmamıza yardımcı olacaktır.

OMAD Diyetinin Zararları:

Az yemenin metabolizmayı yavaşlatacağı bilinen bir gerçektir. Normalde kilo vermeyi beklerken metabolizmanın yavaşlaması ile tam tersi bir etki görüp kilo almaya başlayabiliriz. Bu noktada günde 1 öğün yemek yerken neler yediğimize de dikkat etmeliyiz.

Ayrıca uzun süreli aç kalma durumu iyi kolesterol dediğimiz LDL kolesterolün de artmasına neden olabilir. Adı iyi olsa da yüksek seviyesi maalesef zararlıdır.

Bunun yanında mutlaka diyet sırasında vücudunuzdan gelen bilgileri dinlemelisiniz. Vücudunuzun belli bir maddeye ihtiyacı olabilir. Bu diyet sırasında her besin öğesini tam olarak alamayabilirsiniz. Bu da sağlığınızda kötü yönde etkiye neden olabilir. Bu nedenle mutlaka yemek yediğiniz saatte her türlü protein ve mineralden almaya özen göstermelisiniz. Tüm diyetlerde olduğu gibi OMAD yöntemi uygularken de bir uzmandan fayda sağlamalısınız.

OMAD diyeti gün içerisinde tansiyonunuzun düşmesi, başınızın dönmesi gibi sorunlara da yol açabilir. Bu nedenle aktif bir hayatınız varsa bu diyete başlamadan önce mutlaka bir uzmandan destek almalısınız.

Omad Diyeti sağlıklı mı?
Omad Diyeti sağlıklı mı?

OMAD Diyet Listesi

Yukarıda da belirtiğimiz gibi bu iş bir uzman kontrolünde yapılmalıdır. Bir kişiye uyan bir diyet programının başka bir kişiye uymama ihtimali söz konusudur. Özellikle Omad diyeti yapanlar öncelikle mutlaka bir uzmandan yardım almalıdır. Biz burada sadece genel olarak almanız gerekenlerden bahsedeceğiz. Hangi üründen ne miktarda alacağınız ise bünyenize göre değişmektedir. Bu nedenle bir uzman tarafından belirlenmelidir. Omad diyeti listesinde olması gerekenler:

Protein:

Diyetinizde mutlaka et, balık, tavuk, yumurta gibi protein anlamında zengin besinler tüketmelisiniz. Yemek saatinizde mutlaka protein alımı yapmalısınız. 1 saatlik yemek diliminizde bu besin türlerinden en az birine yer vermelisiniz.

Yağ:

Yağ her ne kadar hep zararlı olarak anılsa da vücudumuzun yağa da ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Bu noktada sağlıklı diyebileceğimiz yağlardan belirli miktarlarda alınmalıdır. Sağlıklı yağlar balık, zeytinyağı, kabuklu yemişler vb. gıdalardan karşılanabilir.

Sebze:

Sebze tüm diyetlerde ve hayatımızda olmazsa olmaz besin maddelerinden birisidir. Ispanak, prasa, lahana, maydanoz ve benzeri sebzeler mutlaka bu diyet sırasında da tüketilmelidir.

Karbonhidratlar:

Tabii ki önemli besin gruplarından birisi de karbonhidratlar. Bu diyet sırasında da mutlaka karbonhidratları tüketmelisiniz. Patates, pirinç, pancar vb. gıdalardan karbonhidrat alabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?