Öksürük Otu Nedir? Faydaları Neler?

Öksürük Otu Nedir? Faydaları Neler?

Öksürük Otu Nedir?

Öksürük otu bileşikgiller ailesindendir. Çiçekleri yapraklarından önce açar. Çok yıllık dayanıklı otsu bir bitkidir. 10-30 santim boyunda olan otun çok küçük çiçekleri var. Yeşil renkli yapraklarının kenarı dişli ve gri renklidir. Beyaz renkli uzun ve sık tüyleri vardır. Bitki küçük tohumlarıyla çoğalır. Öksürük otu Avrupa, Türkistan, Ukrayna ve Rusya ülkelerinde yetişir. Kuzey Amerika ve Avustralya’da yabani olarak yetişir. Bitkinin çiçekleri açmadan toplanıp kurutma işlemi gölgede yapılır. Yaprakları ilkbahar sonunda ve yaz ayının başında toplanır. Toplanan yapraklar kıyılıp kurutulur.

Öksürük otu nasıl kullanılır? Öksürük otu neye iyi gelir? Öksürük otu faydalı mı? Öksürük otunun faydaları nelerdir? gibi soruların yanıtını bu makalemizde bulacaksınız. Sizde şifalı öksürük otunun nasıl kullanıldığını, hangi alternatif tedavilere iyi geldiğini merak ediyorsanız okumaya devam edin. Şifalı bitkileri kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın, onay almadığınız hiçbir bitkiyi kullanmayın. Etkileri ve yan etkileri kişiden kişiye değişiklik gösterecektir.

Öksürük Otunun Faydaları Nelerdir?

Öksürük otu, adından da anlaşılacağı gibi öksürüğü keser ve göğsü yumuşatır. Çok iyi bir balgam sökücüdür. Kronik ve akut bronşite karşı etkilidir. Bronşu açar ve gribe karşı etkilidir.

Öksürük Otu Nasıl Kullanılır?

2 tatlı kaşığı öksürük otu kuru yaprağı 1 bardak kaynar su içine dökülür. 10 dakika demlendikten sonra çay şeklinde günde 3 kere 1er bardak içilir. Balgam sökücü öksürük çayı hazırlamak için öksürük otu yapraklarını ve çiçeklerini sığırkuyruğu çiçeği ile harmanlayın. Bu karışımdan 1 tatlı kaşığı dolusunu 1 bardak su içinde haşlayın. 5 dakika demledikten sonra süzün. Bu çayı da günde 3 bardak bal ile tatlandırıp tüketin.  Hamile kadınların, kronik rahatsızlığı olanların ve emziren kadınların doktora danışmadan tüketmesi sağlık açısından sakıncalı sonuçlar doğurur. Günde 3 bardaktan fazla tüketmeyin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?