Nöral terapi nedir, nasıl uygulanır, artıları ve eksileri nelerdir?

Nöral terapi nedir, nasıl uygulanır, artıları ve eksileri nelerdir?

Nöral terapi nedir sorusu başta olmak üzere vücudun çeşitli noktalarında meydana gelen hastalıkların iyileştirilmesinin hızlanması amacıyla uygulanan nöral tedavi nedir nasıl uygulanır ve daha aklınıza takılan tüm soruların yanıtlarını yazımızda bulabileceksiniz. Ayrıca uzman doktorların Nöral terapi hakkındaki videosunu da yazımızın sonunda silzer için paylaştık. Mutkala izlemenizi öneririz.

Nöral terapi nedir?

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde, hormonların düzenli olarak salgılanmasında ve dolaşımın daha rahat hale gelmesinde etkili olan bu doğal yöntemle tanışabilirsiniz. Vücudun belirli bölgelerinde lokal anestezik uygulamalar ile gerçekleştirilmektedir. Böylelikle sinir blokajı mümkün hale gelerek, bölgenin daha hızlı şekilde iyileşmesine olanak verilmektedir.

Bilhassa 1900’lü yıllardan itibaren uygulanmakta olan bu teknik sayesinde ağrıların azaltılması hedeflenmektedir. Böylelikle fizik tedavi veya ortopedi bölümlerinde veya kadın doğum hekimliğinde en çok tercih edilen uygulamalar arasında yerini almıştır. Vücuda enjekte edilmekte olan lokal anestezik ilaçların etkisiyle otonom sinir sistemi uyarılmaktadır.

Kas iskelet sisteminde meydana gelen ağrılarda baş, boyun veya omuz kısımlarına uygulanmaktadır. Diğer yandan ise dolaşım sistemi hastalıklarında, birdenbire meydana gelen ağrılarda, romatizmalarda veya kadın sağlığı ile ilgili tüm sorunlarda tercih edilmektedir. Spor yaralanmaları veya barsak, üreme sistemi sorunları gibi hastalıklar için de ön plana çıkmaktadır.

Nöral terapi nasıl uygulanıyor?

Hastalıkların oluşma evrelerinde veya gelişim süreçlerinde tedavinin etkili olabilmesi için Nöral terapi nasıl uygulanıyor? Sorusu gündeme gelmektedir. İlaçların değil, uygulanan bölgedeki regülasyonun etkisiyle ağrı hissinin yok edilmesine olanak verilmektedir. Bir enjeksiyon tedavisi olan bu uygulama için kullanılan ilaçların kortizon içermediğini belirtebiliriz.

Nöral terapi nedir nasıl uygulanır
Nöral terapi nedir nasıl uygulanır

Nöral terapi nasıl yapılır?

Birkaç yöntemle gerçekleştirilen Nöral terapi için tercih edilen ilaçların serum fizyolojik olarak adlandırılan sıvılara eşdeğer olduğunu vurgulayabiliriz. Teknik insülin veya cilt altı uygulamalarının daha sık kullanıldığını belirtebiliriz. Etki sürelerine göre değişen ilaç türlerini inceleyebilirsiniz.

Lidokain lokal aneztezik kullanılması halinde 2 saatlik, prokain kullanılması halinde ise 30 dakikalık etki süresi bulunmaktadır. Bu ilaçların kullanımı ile otonom sinir sistemi uyarılmaktadır. Bazı durumlarda tek bir uygulamanın yeterli olmadığını vurgulayabiliriz. Bu gibi durumlarda birden fazla uygulama yapılmaktadır. Gerçekleştirilen uygulamalar neticesinde organların faaliyetini engelleyecek herhangi bir sonuçla karşılaşılmamaktadır.

Nöral terapi nereye uygulanır?

Romatizmal hastalıklarda, ağrılarda, dolaşım bozukluklarında, adet ağrılarında, allerjilerde veya enfeksiyon durumlarında başvurabileceğiniz Nöral terapi nereye uygulanır? Sorusuna yanıt veriyoruz. Bel, boyun ve sırt bölgesinde ağrı şikayeti yaşayan kişiler için bu bölgelere yönelik uygulamalara yer verilmektedir. Ayrıca kalça, diz ve ayak ağrılarında tercih edilen yöntemlerden birisidir.

Omuzlarda, dirsek veya el-bilek ağrılarında bu uygulamayı talep edebilirsiniz. Her hastalık için başarının elde edilmesini sağlayan uzman doktorunuzun tavsiyelerine göre hareket etmelisiniz. Vücutta yer alan sinir bölgelerinde, akupunktur noktalarında veya sinir ağı dokularında uygulanabilmektedir. Ayrıca cerrahi operasyon izleri gibi skar dokuları içerisine de enjeksiyon yapılmaktadır.

Ağrıların sıkça yaşandığı bölgelere yönelik uygulamalara yer verilmektedir. Baş, boyun, sırt, omuz, bel ve bacak bölgeleri bu kapsamda en çok uygulama yapılan alanlardır. Gebelik durumlarında, psikiyatrik sorunların var olması halinde, şeker hastalığında kanser ya da allerjik durumlarda mutlaka doktorun uyarılması gerekmektedir.

Nöral terapinin zararları nedir?

Nöral terapi uygulamasının tavsiye edilmediği bazı durumlar bulunmaktadır. Doğuştan kalça çıkıklığında kireçlenme şikayetlerinin olması, yapısal bozukluğun yerleşik olduğunu göstermektedir. Ayrıca dizlerin proteze ihtiyaç duyulacak kadar kireçlenmesi halinde ya da barsak tıkanıklıkları gibi şikayetlerde tavsiye edilmemektedir. Aynı zamanda karaciğer yetmezliği, apandisit veya böbrek yetmezliği durumlarında bu uygulamanın etkisi alt seviyelere düşecektir. Bu nedenle de uygulama yapılması önerilmeyecektir.

Uygun tekniklerle ve işinin ehli olan kişiler tarafından uygulanması gereken Nöral terapinin zararları nedir? Şeklindeki sorularınızın yanıt bulması için önemli detaylara değiniyoruz. Doğal bir tedavi olması nedeniyle herhangi bir yan etki beklenmemektedir.

Regülasyon düzenleme tedavisi olarak da bilinen uygulamanın öncesinde alerji testi yapılmaktadır. Böylece hastanın bilmediği bir alerjik durumunun olması halinde uygulama gerçekleştirilmemektedir. Hassas yapıya sahip olan hastaların bayılma şikayeti yaşadıkları görülmektedir. Ayrıca tekniğe ya da lokal anesteziye bağlı olarak komplikasyonların oluşması söz konusudur. En sık yaşanan ise vazovagal senkop şeklinde bilinmektedir.

Nöral terapi kaç seans yapılır?

Hastalara ve rahatsızlıklarına göre değişen seans sayıları bulunmaktadır. Her iki seans arasında en az 48 saatlik süre bulunmaktadır. Başlangıç olarak haftada 2 kez gerçekleştirilmekte olan nöralterapi için sonrasında haftada bir kez uygulamaya geçilmektedir.

Genel olarak 6 ile 12 arasında değişen seanslarda başarılı sonuçlara ulaşılmaktadır. Eğer hastalığa yönelik tespitler doğru şekilde yapılmış ise birkaç seans sonucunda etkileri gözlemlenmektedir. Kronik hale gelen vakalarda ise bu sayıların artması söz konusu olacaktır. Eğer dişlerde ya da bağırsaklarda bir rahatsızlık söz konusu ise nöral terapi dışında farklı tedavi yöntemlerine gerek duyulacaktır.

Hangi bölgede uygulama yapılacağına karar verilmesinin ardından yaklaşık 1-5 dakika arasında tamamlanacak olan seanslar için farklı ücretlendirmeler yapılabilir. Hem uygulama alanlarına göre, hem de uygulama yapılacak bölgenin genişliği göz önünde bulundurularak ücretlendirmeler gerçekleştirilmektedir. Ayrıca nöral terapi uygulamalarının seans sayıları da fiyatlar üzerinde etkili olan faktörlerdendir. Uygulama yapacak olan doktor seçiminde özenli davranmanız ve işinin ehli olan uzman doktorlara yönelmeniz önerilmektedir.

Nöral terapi kaç günde etki eder?

Nöral terapinin etkisi hemen ortaya çıkabileceği gibi en geç 3 gün içinde kendini göstermektedir.

NÖRAL TERAPİ FİYATLARI NEDİR?

Nöral terapi fiyatları seans sayısına ve uygulama alanlarına göre değişiklik göstermektedir.

Nöral terapi nasıl uygulanıyor?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?