Mevsim Değişiklikleri ve İnsan Sağlığı

Mevsim Değişiklikleri ve İnsan Sağlığı

Mevsim Değişikliklerinin İnsan Sağlığına Etkisi.

Ülkemiz matematiksel konumu dolayısıyla dört mevsimi belirgin bir şekilde yaşar.  Mevsimlerin böyle belirgin yaşandığı ülkemizde mevsim geçişleri sıcaklık farklarının oluşmasına neden olur. Yaz mevsiminden sonbahara geçişte veya kıştan ilkbahara geçişte olduğu gibi sıcaklık değişimleri insan sağlığı üzerinde hem fiziksel anlamda hem de ruhsal anlamda önemli rol oynar. İnsan bünyesinin bu hava değişikliklerine uyum sağlaması için en az iki haftalık bir süre gereklidir. Ve bu süre yumuşak mevsim geçişlerinde, yanı sıcaklıkların yavaş yavaş değiştiği durumlarda, mümkün olan bir durum iken günümüzde küresel ısınma ile havalar aniden soğuyup aninden ısınarak insan sağlığını tehdit etmektedir. Mevsim değişiklikleri bu şekilde gerçekleşince insanın biyolojik yapısı anı sıcaklık değişikliklerine uyum sağlamakta zorlanmaya başlamıştır. Bu durum bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve vücudun hassaslaşmasına neden olmaktadır.

Mevsimsel Değişiklikler Ruh Sağlığını Etkiliyor

Mevsim değişiklikleri doğrudan veya dolaylı olarak insan sağlığını etkilemekte ve hastalıklara neden olabilmektedir. Mevsim değişikliklerinin insanı en çok etkileyen yanı güneş ışınları ve bununla beraber azalan sıcaklıktır. Bunlarla birlikle fiziksel rahatsızlıklar bir yana güneş ışığındaki azalma ve sıcaklık insanı ruhsal olarak etkilemektedir.  Güneş ışığında salgılanan hormonlar insanın kendini daha canlı, enerjik ve sağlıklı hissetmesini sağlarken aynı zamanda güneş ışığının fiziksel enerjiyi arttırdığı artık bilinen bilimsel bir gerçektir.  Bununla beraber insan ruh sağlığını etkileyen güneş ışınları bahar mevsiminde mutluluğun artması gibi sonuçlar ortaya çıkarırken, havaların değişmesi ile sıcaklığın azaldığı sonbaharda bu durumun tam tersine neden olur olur. Sonbaharda kapalı mekanlarda geçirilen zamanın artması, sürekli kasvetli hava ve güneş ışığının azalması insanı karamsarlığa itmektedir.  Bununla beraber yazın getirdiği fiziksel enerji sonbaharla azalmakta ve yoğun iş temposu gibi etkenlerde buna eklenince ruh sağlığını olumsuz etkileyen durumlar ortaya çıkmaktadır. Kış aylarında depresif karamsar duyguların artması depresyonunu tetikleyebileceği gibi çeşitli ruhsal hastalıkları olan kişilerde olumsuz durumlar ortaya çıkarabilmektedir. Depresif duygu durumu, çökkünlük, strese bağlı rahatsızlıklar, kaygı, endişe gibi durumlara dikkat edilmelidir. Bilhassa bu dönemlerde depresyon oranı ve artan ihtihar oranları göz önünde bulundurulmalıdır.  Bu dönem yaşanan enerji düşüşleri hassas ruhsal ve hormonal yapıları dolayısıyla kadınları erkeklere oranla daha fazla etkilemektedir. Psikologların bu dönemleri kolay atlatmakla ilgili verdiği tavsiyelerin başında düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme ve doğal gıdalar tüketme,  düzenli uyku ve keyif verici aktivitelere daha fazla zaman ayrılması gerektiğini yönündedir. Kafein ve alkol içeren içecekler yerine ada çayı veya melisa çayı gibi içecekler tercih edilmelidir.

Mevsim Değişikliklerinin Fiziksel Etkileri

Mevsim değişikliklerinin ruhsal etkileri dışında fiziksel etkileri başında yorgunluk, halsizlik ve bunların dışında grip, bronşit gibi solunum yolu hastalıkları gelmektedir. Anı sıcaklık değişimlerine uyum sağlayamayan vücut düzeni hassaslaşır ve grip gibi rahatsızlıklara yakalanma oranı artar. Bu gibi hastalıklar tedavi edilmezse zatürre ve bronşite dönüşebileceği gibi sağlığı ciddi oranda tehdit edebilir. Özellikle sonbahar döneminde ortaya çıkan migren krizleri büyük önem taşımaktadır.  Bu dönemde yaşanan migren krizleri için düzenli ve sağlıklı beslenilmesi gerekmektedir. Bunun dışında mevsim değişikliklerinden kaynaklanan fiziksel rahatsızlıkların önlemesinde de hastalıklara karşı daha dirençli olunması için bağışıklık sistemini güçlendirecek şekilde bir beslenilmesi ve vitamin alınması gerekmektedir. Düzenli beslenmenin başında ise günde en az on bardak su içilmesi ve özellikle mevsimine uygun sebzelere öncelik verilmesi gerektiği araştırmacılar tarafından söylenmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?