Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler hakkında metabolizma hızını arttırabilmek için bir yazı paylaşmak istedik. Yazımını sonuna kadar okuduğunuzda aldığınız önemli bilgiler sayesinde kilo vermenize yardımcı olacak yeni yollar da keşfetmiş olacaksınız. Hadi başlayalım.

Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermek için önemlidir. Kilo vermek için yaptığınız çalışmaların yanı sıra metabolizma hızını arttırmanın yolları ile sağlıklı ve hızlı bir metabolizmaya sahip olabilirsiniz. Bunun doğal bir sonucu olarak da daha kısa bir sürede zayıflamanız mümkün olabilir.

Metabolizma Hızını Arttırmanın Yolları

Metabolizmanın yavaş olması, aşırı kilolu ve hatta obezite olmanın temel nedenlerinden biridir. Egzersiz ve diyet programlarında temel hedef, metabolizma hızının artırılmasıdır. Ancak unutulmamalıdır ki tüm diyetler için sağlıklı ve güvenli olduklarını söylemek mümkün değildir.

Kilo vermek için uygulayacağınız diyetlerin yanı sıra, diyet döneminde veya diyet yapmadan metabolizma hızının artmasına yardımcı olarak, almış olduğunuz kalorileri daha hızlı bir şekilde yakabilirsiniz.

Az ve Sık Yemek

Günlük 3 öğün yerine 5 veya 6 öğün yemek tüketimi, metabolizma hızının artmasına yardımcı olur. Bu şekilde metabolizmanız daha düzenli çalışarak, hızlanıp kilo vermenize sebep olacaktır. Burada yine üç temel öğün aksatılmadan, ara öğün olarak bir kaç öğün daha günlük beslenme rutini eklenmelidir. Ara öğünlerde ise meyve sebze porsiyonları gibi sağlıklı kaynaklar, ekmeksiz tüketilebilir.

Kahvaltıya Önem Verin

Kahvaltı günlük tüketilen öğünler arasında en önemli olanıdır. Sabah kahvaltısını ihmal eden kişilerin sağlık açısından birçok problemle karşılaşması mümkündür. Metabolizma düzeni için son derece önemli yere sahip olan kahvaltı, sağlıklı beslenme ve yaşam için de önem taşımaktadır. Uzmanlar sağlam bir kahvaltının zihin açıcı özelliğini açıklarken, fiziken de daha enerjik özelliklerine vurgu yapmaktadırlar.

Doğru Karbonhidratlar Tüketin

Kilo vermek için zengin karbonhidrat içerikli yemekler uygun değildir. Ancak doğru karbonhidratlar tüketmeniz halinde hem sağlıklı hem de hızlı kilo verebilirsiniz.

Metabolizmayı hızlandırmanın yolları arasında karbonhidrat seçimi, son derece önemlidir. Yanlış seçimlerde metabolizmayı yavaşlayarak daha hızlı bir şekilde kilo alabilirsiniz. Ancak doğru karbonhidrat seçimi ile metabolizma hızınızı artırabilir ve daha çabuk zayıflayabilirsiniz. Mevcut kilonuza ve günlük çalışma rutininize göre uzmanına danışarak, sizin için en uygun karbonhidrat çeşitlerini öğrenebilirsiniz.

Lifli Gıdalar

Lifli gıdalar metabolizmayı hızlandırır ve aynı zamanda vücut için enerji verir. Bu nedenle diyet çeşitlerinin içeriğinde lifli gıdalara özellikle yer verildiğini görebilirsiniz. Sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaları nedeni ile lifli gıdaların metabolizma hızı üzerindeki etkileri bilinmektedir.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, çavdar ve yulaf gibi tahıllar, kuru meyveler, tohumlar ve bazı kuruyemiş çeşitleri, zengin lif içerikleri ile tavsiye edilebilir.

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler
Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler : Daha Fazla Narenciye Tüketimi

Greyfurt, limon, mandalina ve portakal gibi narenciye türleri, sitrik asit bakımından zengin meyvelerdir. Metabolik hızın artması ve daha sağlıklı şekilde çalışması için, narenciye grubunda yer alan meyveler uzmanların önemli tavsiyeleri arasında yer almaktadır.

Yeşil Çay ve Zencefil Tüketimi

Yeşil çay ve zencefil çayı gibi içecekler, metabolizma hızı üzerinde etkisi kanıtlanmış çaylar olarak bilinirler. Metabolizmanın uyarılması üzerindeki etkileri nedeni ile zencefil ve yeşil çayı düzenli bir şekilde tüketmeniz tavsiye edilir. Bu çayların şekersiz tüketmek ve içerisine bir miktar limon eklemek daha faydalı olacaktır.

Bol Su Tüketin

Her gün yeteri kadar su tüketmenin, metabolizma üzerindeki etkileri uzun yıllar önce kanıtlanmıştır. Zararlı toksinlerin vücuttan atılması gibi faydaları ile öne çıkan su, sağlığınız açısından tavsiye edilen en doğal içecektir.

Çikolata ve Kahve Tüketimi

Metabolizma hızlandıran yiyecekler:

Kontrol edilebilir seviyede çikolata ve kahve tüketilmesi, metabolizma hızını artırır. Tüketmeniz gereken çikolata, kakao içeriği bakımından oldukça zengin olmalıdır. Uzmanlar yüzde 70’ten fazlası kakao içeren çikolataları, sağlık açısından faydalı bulmaktadırlar.

Bu özelliklere sahip çikolataların, günlük 40 gram kadar tüketilmesi metabolizma hızına etki edecektir. Yine kahve tüketimi de metabolizmayı hızlandıran etkenler arasındadır.

Yeterli ve dengeli beslenme nedir ?

Egzersizler

Fiziksel aktiviteler, metabolizma hızına doğrudan etki eden en önemli şeydir. Aşırıya kaçmadan düzenli olarak egzersiz yapan kişilerin metabolizma hızları, kilo vermek için en ideal seviyeye ulaşır.

Birçok hastalığın önlenmesi için de tavsiye edilen egzersizler yaşam biçiminize göre çeşitli şekillerde yapılabilir.

Stresten Uzak Durun

Gerçekten metabolizma hızınızın ve çalışmasının ideal olmasını ve kilo vermek istiyorsanız, aşırı stresten uzak durmanız gerekir. Doğa yürüyüşleri yapmak ve sizi strese sokacak ortamlardan kaçınmak, dolaylı yoldan metabolizma hızına etki edecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?