Metabolizma hızlandırıcı 6 yöntem 7 besin

Metabolizma hızlandırıcı 6 yöntem 7 besin

Metabolizma hızlandırıcı besinler ve yöntemler: Hepimiz sağlıklı ve zinde olmak için bir sürü adım atıyoruz. Metabolizma vücudun enerjiyi kullanma hızını tanımlamaktadır. Metabolizma hızı çoğu zaman genetik, yaş, cinsiyet, yağsız kaslar ve vücut yağ oranı tarafından belirlense de, vücudun kalori yakma oranını arttırmak için sağlıklı yaşam tarzının bir parçası olarak yapılabilecek birkaç şey vardır.

İşte metabolizması yavaş olanlar ne yapmalı? diye soranlar için bunu yapmanın kolay ve etkili yollarını sizler için bu makalemizde anlatacağız.

Metabolizma hızlandırmak için ne yapmalıyız?

Susuz Kalmayın

Metabolizmanın iyi çalışması için susuz kalmamak gerekir. Su, harika bir sağlığa sahip olmak ve bunu korumak için de oldukça önemli bir yere sahiptir. Şiddetli dehidrasyonlar vücut üzerinde ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Eğer kilo vermek gibi bir derdiniz de var ise su kilo vermenize de çok yardımcı olacaktır. Her gün yaklaşık 2 – 2.5 litre su tüketmeye gayret gösterin. Yüksek yoğunlukta egzersiz yapıyorsanız daha çok tüketmeye özen gösteriniz.

Düzenli Yemek

Metabolizmanın iyi ve sağlıklı çalışabilmesi için düzenli olarak enerji alımına ihtiyacı vardır. Saatlerce aç kalırsanız vücudunuz enerji tasarrufu yapmak için metabolizmayı yavaşlatmaya başlayacaktır. Ancak düzenli olarak besleniyorsanız bu ters etki yapar ve metabolizmanız hızlanacaktır. Günde azar azar 3-4 öğün yerseniz metabolizmanız sağlıklı ve düzenli bir şekilde çalışacaktır.

Spora Başlayın

Güç kazanmak, kaslanmak veya metabolizmayı güçlendirmek için spora başlamalısınız. Kaslar, yağlardan daha yüksek bir metabolizma hızına sahiptir. Yani, vücudunuzda ne kadar çok kas var ise, dinlenme zamanlarında daha fazla kalori yakarsınız. Bu aynı zamanda sarkopeniyi (yaşla birlikte kas kütlesi kaybı) da önleyebilir.

Stresi Azaltın

Metabolizma hızlandırma yöntemlerinde biri de stresi azaltmaktır. Stres vücut için son derece tehlikeli bir şeydir. Stresli zamanlarınız da salgılanan ana hormon olan kortizol, metabolizmamızı olumsuz etkiler. Yüksek kortizol, düzensiz yeme ve yavaş metabolizma hızı ile ilişkilendirilmiştir. Stresinizi mümkün olduğunca azaltmaya çalışın. İş yükünüzü azaltın, düzenli dinlenme günleri ayırın ve bir çeşit farkındalık veya meditasyon yapın.

Metabolizma hızlandırıcı yiyecekler

Metabolizma hızlandıran Meyve ve Sebzelerinizi Yiyin

Meyve ve sebzeler, vücudumuzda gerçekleşen tüm metabolik reaksiyonlar için gerekli olan temel vitamin ve mineralleri içerir. Özellikle B vitaminleri, metabolizma hızınızı korumanın ve artırmanın anahtarıdır. Kendinize her temel besinden yeterince alma şansını vermek için her renkteki meyve ve sebzeleri deneyin ve yiyin.

Yeterli Uyku Almak

Yeterli uyku olmadığında kortizol artar ve bu da metabolizmanızı yavaşlatabilir. Açlık hormonu olan ghrelin de yükselir, bu da yanlış türde yiyecekleri fazla yemenize neden olabilir. Hormonlarınızın dengede kalmasına yardımcı olmak için her gece 7-8 saat arasında uyuduğunuzdan emin olun.

Metabolizma hızlandırıcı kahvaltı

Metabolizmayı hızlandırmak için sabah ne yemeliyiz diye baktığımızda özellikle iki meyve ön plana çıkıyor. Elma veya armut. Kahvaltıda diğer gıdalarla birlikte elma veya armut tüketmek , vücuttaki dirençli yağların yakılmasına yardımcı olarak metabolizma hızını artırır.

Metabolizmayı en çok ne çalıştırır?

Metabolizma hızlandırıcı yiyecekler arasında en etkili olanlar şunlardır:

  • Et / tavuk / balık
  • Yoğurt
  • Koyu yeşil yapraklı sebzeler
  • Yeşil çay
  • Yumurta
  • Zencefil
  • Pul biber

Kaynak: https://www.kuzuportal.com/

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?