Kuru dut besin değeri, faydaları ve en etkili kullanımı

Kuru dut besin değeri, faydaları ve en etkili kullanımı

Kuru dut besin değeri, faydaları hakkında gerekli tüm bilgileri bu yazımızda bir araya getirdik. Kuru dut besin değerleri açısından ne kadar zengin olduğunu öğrendiğinizde özellikle diyet yapanların vazgeçemeyeceği bir besin olduğunu göreceksiniz. O halde öncelikle dut kurusunun faydalarından başlayalım.

Dut kurusu faydası nedir?

Kuru dut çok yönlü bir besin kaynağıdır. C vitamini ve antioksidanlar açısından zengin, hareket halindeyken atıştırma ve pişirme için mükemmeldir. Tatlı ve çiğneme dokuları birçok tarif için idealdir. Kurutulmuş dut, sağlık bilincine sahip insanlar için mükemmel bir seçimdir. İşte bunun birkaç nedeni var. Kurutulmuş dutlar sizin için harikadır: besinlerle doludur ve vücudunuz için harikadır.

Kuru dut besin değerleri açısından oldukça zengin olmasının yanında düşük glisemiktir ve günlük lif ihtiyacının yüzde 20’sinden fazlasını içerir. Çözünür lif, pektin ve demir bakımından zengindirler. Bu besinler sağlıklı sindirimi teşvik eder ve birçok hastalık riskini azaltır. Ayrıca, dolaşımın iyileştirilmesine ve kırmızı kan hücrelerinin artmasına yardımcı olan demir bakımından zengindirler. Bu da enerjiyi arttırır ve yorgunlukla savaşır. Bu nedenle dutlar sağlığınız için harikadır.

Kolesterol düzeyleri konusunda endişeleriniz varsa kurutulmuş Dut mükemmel bir seçim olabilir. Düşük kolesterol düzeyleri yardımcı olabilir. Dutta bulunan lif, kalbinizi sağlıklı tutmak için önemli olan kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Kurutulmuş Dut, smoothie’lere, yoğurtlara ve tatlılara mükemmel bir ektir. Her gün biraz dut tüketmek kilo vermenize yardımcı olabilir. Düşük kalorilidirler ve salatalara, tahıllara eklenebilirler.

Kuru dut, iyi sindirim için çok önemli olan mükemmel bir lif kaynağıdır. Ayrıca kolesterolü düşüren bir antioksidan olan yüksek miktarda resveratrol içerirler. Düşük kalorili olmasının yanı sıra, dut da sağlığınız için iyidir. Kurutulmuş Dut, smoothies, yulaf ezmesi ve unlu mamuller için mükemmeldir. Lezzetli olmasının yanı sıra, birçok sağlıklı bileşik de içerirler.

Dut kurusu, yer fıstığında bulunan aynı bileşik olan resveratrol bileşiği ile antioksidanlarda yüksektir. Bu meyveler bakır bakımından yüksektir ve kolesterol seviyelerini düşürebilir ve “kötü” ve “iyi” kolesterol arasındaki oranı artırabilir. Kurutulmuş Dut, yağlı karaciğer hastalığını önleyerek karaciğerinizin sağlığını da iyileştirebilir. İnanılmaz bir dizi sağlık yararları var. Onlar da lezzetli bir atıştırmalık!

Kuru dut besin değeri açısından oldukça zengindir.

Kuru Dut besin değeri

Kuru dut besin değeri: Kuru Dut mükemmel bir protein kaynağıdır. Bir porsiyonda 4 gram protein bulunur ve bu da onları bir antrenmandan sonra sağlıklı bir atıştırmalık yapar. Ayrıca günlük demirinizin% 30’unu ve günlük kalsiyum ihtiyacınızın% 10’unu içerirler. Demir, sağlıklı bir bağışıklık sistemi için önemlidir, yorgunluğu azaltır ve vücutta oksijen bakımından zengin kan hücrelerini taşır. Kalsiyum güçlü kemikler için gereklidir ve osteoporozun önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca mükemmel bir C vitamini kaynağıdır.
Kurutulmuş Dut mükemmel bir lif kaynağıdır. Günlük önerilen lif miktarının yaklaşık yüzde 20’sini içerirler. Birçoğumuz neredeyse yeterince lif tüketmiyoruz, bu nedenle diyetinize bir avuç kurutulmuş dut eklemek günlük lif alımınızı arttırmanın harika bir yolu olabilir. Ek olarak, dut, sağlıklı bir sindirim sistemi için en önemli besinlerden ikisi olan hem çözünür hem de çözünmez lif için mükemmel bir kaynaktır.

  • 9 gram Lif.
  • 1 mg Sodyum
  • Yaklaşık 980 mg Potasyum
  • 380 mg Kalsiyum
  • 9,50 gram Demir

Kuru dut nasıl tüketilmeli ?

Kuru dut besin değerinin ardından nasıl tüketilmeli ona da değinmek gerekiyor. Kuru dut ayrıca mükemmel bir antioksidan kaynağıdır ve smoothie’lere, unlu mamullere eklenebilir. Meyvenin yüksek kaliteli flavonoid içeriği ekstra güçlü bir etkiye sahiptir.

Kuru Dut, smoothie’lere sağlıklı bir katkıdır. Besin içeriği yüksektir, bu nedenle istediğiniz kadar ekleyebilirsiniz. Bu meyveler diğer malzemelerle karıştırılarak smoothie’nize kolayca karışabilir. Ayrıca lezzetli bir atıştırmalık olarak da kullanılabilirler. Kurutulmuş Dutları kullanmanın en yaygın yolu reçel yapmaktır. Şeker veya başka bir tatlandırıcı ile hazırlayabilirsiniz. Bir reçel meyvenin lezzetini artırabilir.

Dut kurusu, egzersiz sonrası atıştırmalık için mükemmel bir seçimdir. Antioksidanlar ve demir bakımından zengindirler. Kuru dut, kalbinizin sağlıklı çalışması için gerekli olan C vitamini, demir ve çinko bakımından zengindir. Tariflerde çikolatanın yerine, sağlıklı bir gıda olarak bile kullanılabilirler. Kurutulmuş meyveleri yediğinizde, sağlık yararlarına şaşıracaksınız.

Diyette kuru dut yenir mi?

Diyet yaparken kan değerlerini yükseltmesi ve yukarıda açıkladığım özellikleri nedeniyle tabi ki aşırıya kaçmadan ara öğün olarak kuru dut diyette tüketilebilir. Kuru dut, tokluk hissi vererek daha az yenmesine yardımcı olur.

Kuru dut besin değeri, faydaları ve en etkili kullanımı hakkındaki yazımız ile alakalı görüş ve düşüncelerinizi lütfen bizimle paylaşmayı unutmayın. Sağlıklı ve bol keyifli günler dileriz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?