Kolonoskopi Diyeti nedir, Kolonoskopi diyetinde neler yenmelidir?

Kolonoskopi Diyeti nedir, Kolonoskopi diyetinde neler yenmelidir?

Kolonoskopi Diyeti nedir, nasıl yapılır, öncesi ve sonrası neler yenmelidir? sorularının yanıtlarını merak ediyorsanız yazımızı sonuna kadar okuyarak hem aradığınız cevapları bulacak hem de paylaştığımız video ile tüm detaylarını öğrenmiş olacaksınız.

Kolonoskopi Nedir?

Kolonoskopi diyetinden söz etmeden önce kısaca kolonoskopi işleminden bahsetmek gerekir. Kolonoskopi, bazı hallerde tedavi amaçlı kullanılırken bazı hallerde hastalıkların teşhisi için kullanılan tıbbi bir işlemdir. Bağırsak incelemeleri için makattan ucunda ışık ve kamera olan oldukça esnek bir tüple girilerek yapılan bir işlemdir. İşlem yapılacak bölge kalın ve ince bağırsağın birleştiği yerden rektuma kadar olan bölgedir. İşlem sırasında ihtiyaç duyuluyorsa kalın bağırsakta bulunan polipler çıkartılabilir. İnceleme maksadıyla örnek doku alınabilir.

Kolonoskopi işleminin gerekli görüldüğü hallerde gastroenteroloji ve genel cerrahi hekimleri işlemi gerçekleştirir. İşlemi gerçekleştirecek doktorun titizlikle belirlenmesi işlem sonrası komplikasyon olmaması için önerilir. Düşük ihtimaller olsa da kolon delinmesi gibi riskler mevcuttur. Bu sebeple işlem yaptırılacak hastanenin acil müdahalesi olmasına da dikkat etmek gerekir.

Kolonoskopi Yapılacak Durumlar

l Teşhis koyulamamış kilo kaybı ve karın ağrısı durumları

l Normal süresinin üstüne çıkmış ishal veya kabızlık hali

l Denenen tedaviler sonucu normal değerlere ulaşmayan kansızlık

l Dışkıda görülen kan

l Bağırsal poliplerinin erken teşhisi

Tüm bunların yanında herhangi bir şikayet olmaksızın 50 yaşın üstündeki bireyler bağırsak kanserinden korumak için kolonoskopi işlemi yaptırmalıdır. 50 yaşın üstündeki bireylerin bu işlemi 5 yılda bir tekrarlaması tıbbi açıdan en doğrusu olacaktır. 50 yaş üstü için artık tüm dünyada rutin olan bu kontroller ülkemizde de yaygınlaşmıştır. Aile geçmişinde bağırsak kanseri öyküsü olan bireyler daha erken yaşlarda bu işlemi rutin olarak yaptırmalıdır. Ortalama 20 dakika süren bu işlem erken teşhis ve tedavi için oldukça önemlidir.

Kolonoskopi Öncesi Beslenme

Kolonoskopi öncesi diyet kurallarına dikkatle uymanız gerekmektedir. Kolon temizliğinin önem arz ettiği bu işlem için kolonoskopi öncesi lifli gıdalar tüketilmemesi gerekir. Çünkü lifli gıdalar çok fazla posa bırakır.

Kolonoskopi işleminden önce doktorunuzla yapacağınız görüşme sonrası diyet konusunda nasıl bir yol izleyeceğiniz belirlenir. Bazı katı ve sıvı gıdaların tüketilmemesi önerilebilir. Doktor yapacağı inceleme sonrası kolonoskopi işlemi için nasıl bir beslenme yolu izlemeniz gerektiğini belirler. Böylece kolonoskopi diyet listesi temel hatlarıyla belirlenmiş olur.

Kolonoskopi Diyeti

Kolonoskopi Diyeti nedir, Kolonoskopi diyeti öncesi sonrası
Kolonoskopi Diyeti nedir, Kolonoskopi diyeti öncesi sonrası

İşlemden birkaç gün öncesi tam tahıllı gıdalar, tohumlar, kuru meyveler, kuruyemişler, bezelye, kuru fasulye, makarna gibi yüksek lifli besinlerden uzak durulması gerekir. Düşük lifli beslenmeye işlemden birkaç gün önce başlamak en doğrusu olacaktır.

İşlemden bir gün önce katı yiyecek tüketimi kesilmelidir. Sıvı tüketimi en doğrusu olacaktır. Ancak sıvılar; su, çay, meyve suyu, kahve şeklinde olmalıdır. Yalnızca 1 veya 2 kez yoğurt tüketilmesi uygun olacaktır. Kırmızı renkli herhangi bir sıvı tüketmemek en doğrusudur. Kan ile karıştırılma ihtimali olduğu için kırmızı sıvılardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Kolonoskopi işleminden önceki gece, gece yarısından sonra yeme ve içme tamamen kesilmelidir. Aynı zamanda akşam 18.00’dan sonra doktorunuzun tavsiyesi ile edindiğiniz bağırsak temizleyici ilaçlarınızı kullanmayı unutmamalısınız.

İşlem günü geldiğinde katı ve sıvı gıdaların tümünden uzak durmalısınız. Aynı zamanda tütün ürünlerinin tamamını da o gün boyunca tüketmemeniz gerekir. Kolonoskopi sakinleştirici anestezi ile yapılan bir işlemdir ve tütün ürünleri ile birlikte kullanılması önerilmez.

Kolonoskopi Öncesi Yasak Yiyecekler Nelerdir?

Kolonoskopi öncesi geniş bir yasaklı listesi vardır. Temel olarak ortak noktaları kalın bağırsakta posa bırakmalarıdır. Kolonoskopi işleminin en sağlıklı hali temiz bir bağırsakla gerçekleşeceği için listeye uymanız doğru olacaktır. Özellikle lifli gıdaların birkaç gün önce kesinlikle kesilmesi gerekmektedir. Çünkü posa bırakma konusunda en yaygın olan gıda türüdür.

l Ekmek çeşitlerinin tamamı

l Makarna ve tüm hamur işleri

l Baklagiller

l Bezelye

l Enginar, Lahana, Brokoli, Brüksel lahanası

l Meyveler

l Sebzeler

l Kuruyemiş türlerinin tamamı

Özetle en doğru sonucu almak için tüm ekmek çeşitleri, tüm meyveler, tüm sebzeler ve tüm kuru yemişlerden uzak durmak gerekmektedir. Bu yasaklara uymaya başlamanın en doğru zamanı işlemden 3 gün öncesidir.

Kolonoskopi Diyet Listesi

Candida Diyeti Nedir, nasıl yapılır? Özel Candida Diyeti listesi

Aşağıda vereceğimiz örnek listede kolonoskopi diyetinde kahvaltı, ara öğün, öğlen ve akşam öğünlerinizle ilgili yol gösterici öğünler bulunmaktadır. Bu liste ile ilerlemeyi tercih edebilir ya da tüketmeniz veya tüketmemeniz gereken gıdaları listeden yola çıkarak tespit edebilirsiniz.

Kolonoskopi diyetinde kahvaltı: Yumurta akı, peynir, açık çay, beyaz ekmek / Duru su ile yapılmış tanesiz çorba, açık çay

Ara Öğün: Süt / komposto suyu (tanesiz ve renksiz)

Öğlen: Haşlama veya ızgara beyaz et, sade makarna, limonata / Duru su ile yapılmış tanesiz çorba, beyaz ekmek, limonata

Ara Öğün: Yoğurt, kabuksuz elma / Komposto (tanesiz ve renksiz)

Akşam: Duru su ile yapılmış tanesiz çorba, limonata / Haşlama veya ızgara balık, sade pilav

Kolonoskopi sonrası beslenme listenizde örnek diyet listesinde görüldüğü gibi gaz yapıcı tüm gıdalardan uzak durulmalıdır. Asitli sıvılar, çiğ sebze ve meyveler kaçınmanız gerekenler arasındadır. Eğer polipektomi işlemi yapıldıysa işlemin ardından 1 hasta alkollü içeceklerden uzak durmalısınız ve kan sulandırıcı ilaçlar kullanmamalısınız. Kolonoskopi günü hiçbir halde alkol almamanız gerekir.

Kolonoskopi sonrası beslenme

Kolonoskopi işleminden bir gece önce katı ve sıvı gıdaları kesen hastalar işlemden ne kadar süre sonra yemek yiyebileceğini merak etmektedir. İşlemin sonlanmasının ardından hastalar aşağı yukarı 30 dakika müşahadede tutulur. İşlemden 1 saat sonra beslenmeye başlanabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta kesinlikle hafif gıdalar tüketilmesi gerektiğidir. Aynı zamanda gaz yapan tüm yiyecek ve içeceklerden kaçınmak gerekmektedir. Örneğin kuru baklagiller, gazlı içeceklerin tamamı ve çiğ sebzelerden uzak durulmalıdır.

İşlemden sonra gözlenen yan etkiler oldukça hafiftir ve görülme sıklığı da düşüktür. Örnek alma veya polip çıkarma işlemi gerçekleşen kolonoskopilerde hafif kanama gözlenebilir ve genellikle kendiliğinden durur. Bu durumların aksine ateş, bir çay bardağı kan gelmesi, titreme gibi belirtiler görüldüğünde doktora vakit kaybetmeden gidilmelidir. Ancak unutulmamalıdır ki bu gibi yan etkiler oldukça nadirdir.

Kolonoskopi Diyeti nedir, Kolonoskopi diyetinde neler yenmelidir?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?