Kök hücre tedavisi nedir ?

Kök hücre tedavisi nedir ?

Kök Hücre Tedavisi nedir sorusuna geçmeden kök hücre nedir kısaca ona değinmekte fayda var.

Kök hücre ne demektir?

Kök hücre, insanlarda bütün dokulardaki damarların çevresinde yerleşik durumda bulunan ata hücrelere denir. Eğer dokuda hasar meydana gelirse bu hücreler aktifleşir ve dokuyu tamir edebilmek için büyüme faktörleri salgılarlar. Ayrıca İyileşme sağlanabilmesi için kas, kemik, eklem kıkırdağı ve yağ gibi farklı dokulara dönüşebilme özelliğine sahiptir.

Kök hücreler iki tiptir. Ceninlerden elde edilenler ki bu tip kök hücreler, yüksek dönüşüm potansiyeline sahip olmalarına rağmen etik sorunlar gibi nedeniyle kısıtlı kullanılmaktadır.

Daha yaygın olarak kullanılanlar ise erişkin kök hücrelerdir. Erişkin kök hücrelerin, dönüşüm yetenekleri daha azdır fakat kolay elde edildiklerinden yaygın olarak araştırma ve kullanılması söz konusudur.

Kök hücre tedavisi nasıl yapılır ?

Kök hücre ne işe yarar ? Eklemlerde oluşan hasarları durdurmak ve ilerlemenin önüne geçmek için kök hücreye ihtiyaç vardır. Peki kök hücre tedavisi nasıl yapılır?

Hücre yenileme tedavisi olarak da bilinen Kök hücre tedavisi nasıl yapılır? Vücutta belli bir zaman sonra ve yaşa bağlı olarak aşınmalar olur. Özellikle eklemlerde ortaya çıkan kıkırdak hasarlarının en çok olduğu diz ve kalça eklemlerinde aşınmaya bağlı olarak hasarlar oluşur. Kıkırdak hücresi öldüğünde kendini yenileyebilme özellikleri yoktur. İşte bu nedenle eklemlerde oluşan bu aşınma ve hasarları durdurmak ve ilerlemesine engel olmak gerekir.

Kök hücre tedavisi bazı hastalarda uygulanır. Bunlar erken dönemde oluşan kıkırdak hasarı oluşan, ağrılı eklemleri olanlar için cerrahi müdahale için yaşı erken olan ya da ameliyat olmak istemeyen hastalarda hasarın ilerlemesini azaltmak için uygulanmaktadır. 

Ayrıca diz eklemlerinin birbirine sürtünmesini önleyerek destek göreve sahip olan menüsküs yırtılmasında da kök hücre tedavisi uygulanır.

kök hücre tedavisi
diz kök hücre tedavisi

Kök Hücre Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kemik iliğinde ya da dokuda buluna kök hücreler alınıp enjeksiyon ile hasarlı bölgeye verilmektedir.

Diz kıkırdağındaki hasarlarda kök hücreler dizin içinde yayılmadan yalnızca hasarlı bölgeye ulaştırılarak kolajen ya da hyaluronic asit bazlı taşıyıcılarla direkt hedefe yönlendirilir. Kök hücre hastanın kendi hücresinden alındığı için dokunun iyileştirilmesi ve yenilenmesi çok daha çabuk sonuç alınması beklenir.

Kök hücre vücuttaki tüm hücrelere dönüşme potansiyeline sahip ana hücredir. İkiye ayrılan kök hücre embriyonik kök hücre ve yetişkin kök hücreler erişkin dokuları yenileyebilme özelliğine sahiptir. Ve vücudun onarılmasında görev alırlar.

Kök Hücre Nasıl Uygulanır?

Kök hücrelerin alınması ile hastanın ağrıyı hissetmemesi için lokal anestezi yapılır. Kök hücreler Leğen kemiğinden ya da göbekten alınarak filtreleme ve ayrıştırma işlemi yapılır. Böylece elde edilen kök yaklaşık olarak 25-30 dk süren bir operasyon ile hasar gören bölgeye enjekte edilir.

Kök Hücre Uygulanacak Hastalar

Dize kök hücre tedavisi ve kök hücre ile eklem tedavisi

  • Diz, omuz, kalça, el ve ayak bileği eklem kireçlenmeleri olan
  • Kalça, omuz, diz, ayak bileği gibi avasküler nekrozlarda olanlarda
  • Kalça protezi yerine kök hücre tedavisi için doktorunuzla konuşmak gereklidir.
  • Menüsküs yırtılmalarında
  • Kaynamayan kırıklarda ve
  • Kas yırtılmaları olan hastalarda uygulanır.
kök hücre hangi alanlarda kullanılır
kök hücre resmi

Kök Hücre Tedavisi kimlere uygulanmaz?

Pıhtılaşma önleyici ilaç kullanan, kanama-pıhtılaşma bozukluğu, enfeksiyon, romatizmal hastalıklar ve de bağışıklık sistemi farklı nedenlerle zayıflamış olan kişilere uygulanmaz.

Özellikle belirtmemiz gereken bir nokta vardır. Ortopedik hastalarda kök hücre uygulanmaz. Ayrıca obez hastalarında, kireçlenme ileri düzeyde olan ve kıkırdak dokusu tamamen bitmiş olanlarda, bağışıklıkları zayıf olan kişilerde ve romatizma hastalıkları olan kişilerde kök hücre tedavisi uygulanmaz.

Kök hücre hangi hastalıklarda araştırması yapılıyor ?

Kök hücre tedavisi vücudumuzdaki ciddi hasar görmüş ya da hastalanmış görmüş hücrelerin yerine sağlıklı ve işlevsel hücreler oluşturmak için yapılmaktadır. Kök hücre tedavisi bir anlamda organ nakline benzer. Burada yapılan hücrenin nakledilmesidir.

Erişkin, fetal ve embriyonik kök hücreleri, çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan sinir hücresi, kas hücresi, kan hücresi ve deri hücresi gibi özellikli hücreler için bir kök hücre kaynak olabilme potansiyeli incelenmektedir.

Örneğin; Parkinson hastalığı için kök hücreler dopamin salgılayan özel bir çeşit sinir hücresi oluşturmada kullanılabilir. Teorik olarak bu sinir hücreleri hastanın beyin iletilerini yeniden düzenler ve fonksiyonunu geri kazandırarak tedavi edilebilir.

Günümüzde tedavide en çok kullanılan kök hücre tipi Hematopoetik (kan sistemi) kök hücrelerdir. Kemik iliğinde bulunur ve tüm kan hücrelerinin öncüsüdür.

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte 40 yılı aşkın bir süredir lösemi, lenfoma ve bir çok kan hastalığının tedavisinde hematopoetik kök hücre kullanılmaktadır.

Kök hücre tedavisi az da olsa ayrıca diyabet ve böbrek kanseri gibi hastalıklarda başvurulan bir yöntemdir.
Kök hücrelerin karaciğer hastalığı, koroner hastalıklar, otoimmün ve metabolik hastalıklar, kronik enflamatuar hastalıklarda araştırmalar yapılmaya devam etmektedir.

En çok merak edilen kök hücre tedavisi yapan hastaneler hangileridir başta olmak üzere diğer soruların cevaplarının yer aldığı Kök hücre tedavisinde en çok merak edilen 10 soru yazımızı da mutlaka okuyun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?