Kilo kontrolü için ne yapmalı? 9 maddelik sağlıklı ipuçları listesi

Kilo kontrolü için ne yapmalı? 9 maddelik sağlıklı ipuçları listesi

Kilo kontrolü yaparken nelere dikkat edilmeli? Şehir hayatının negatif getirilerinden olan hareketsiz yaşam ve hazır yemek gibi olumsuz koşullar nedeniyle kilosundan rahatsız olan insan sayısı her geçen gün giderek artmaktadır.

Kilo kontrolü artık birçok insan için kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu yazıda kilo kontrolü yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıklayacağız.

Kilo kontrolü için yapılması gerekenler

Kalorileri temiz kaynaklardan almak.

Hazır yiyeceklerden, paketlenmiş gıdalardan ve fast fooddan uzak durmak, kilo kontrolü yaparken sağlığın korunması açısından çok önemlidir.

Kilo kontrolü için ne yapmalı
Kilo kontrolü için ne yapmalı?

Şeker tüketimini sıfıra indirmek.

İnsan vücudunun şekere ihtiyacı yoktur. Şeker vücutta kanser hücrelerini besler. Ayrıca şeker tükettiğimiz zaman kan şekeri çok hızlı yükselir. Bu da vücuda tokluk sinyali göndererek vücudun hali hazırda sindirmekte olduğu besinleri yağ olarak depolamasına sebep olur. Meyvelerden alınan şeker früktozdur ve bu kurala dahil değildir.

Günde 5 gramdan fazla tuz tüketmemek.

Tuz, vücut için gereklidir ancak fazlası vücutta su depolanmasına sebep olur. 5 gramdan fazla su tüketimi, deri altında su tutmaya sebep olur ve kişiyi kilolu gösterir. Diyetinin yarısında olan bir kişi aynaya baktığında gördüğü şişkinliğin ödem olduğunu bilmeyebilir ve diyetinin işe yaramadığını düşünerek aldığı kalori miktarını bir diyetisyene danışmadan çok fazla azaltabilir ve hayatını tehlikeye sokabilir. Bu bakımdan tuz tüketimine dikkat edilmelidir. 5 gram tuz, bir çay kaşığına tekabül etmektedir.

Spora başlama, bırakma gibi kalori ihtiyacını etkileyen değişimleri toplam kalori hesabına dahil etmek.

Kişinin yaşam tarzı, günlük kalori ihtiyacını belirler. Kilo kontrolü de bu ihtiyaç temel alınarak, alınan kaloriyi artırıp azalmak suretiyle yapılmaktadır. Kişinin fiziksel aktivite yoğunluğu değiştiği zaman, günlük alması gereken kalori miktarı da değişeceği için yapılan diyetteki kalori hesabına dahil edilmesi şarttır.

Bol su içmek.

Su, vücutta düzenleyici görevindedir. Düşük su tüketimi birçok farklı hastalığa sebep olmaktadır. Bol su tüketimi, vücudun düzeni açısından önemlidir. Günlük su tüketimi kadınlar için en az iki, erkekler için en az 3 litre olmalıdır.

Sindirime yardımcı gıdalar tüketmek.

Doğru beslenmenin faydalarını tam olarak görebilmek için tüketilen besinlerin iyi sindirilmesi gereklidir. İyi sindirilmemiş besin, kana karışmadan vücuttan atılacağından vücuda bir faydası dokunmayacaktır. Bu sebeple lif içeren gıdalar ve bağırsak dostu probiyotik ürünler tüketilmelidir.

Asitli içeceklerden uzak durmak.

Asitli içeceklerin çoğunda yüksek miktarda şeker vardır. Şekerin zararlarını yukarıda saymıştık. Ayrıca asitli içecek tüketmek, bir çok zararının yanında, mideyi de tembelleştireceği için, sürekli tüketimde midenin asitli içeceğe bağımlı hale gelmesiyle sonuçlanabilir.

Marketlerden alınan paketlenmiş gıdaların arkasında yer alan besin değerleri bölümünü okumak.

Zorunda olunmadığı taktirde paketlenmiş gıdalardan uzak durulması gerektiğini anlatmıştık. Fakat günlük hayatta her zaman taze ürün elde etmek pek mümkün değil. Bu yüzden satın aldığımız yiyeceklerin paketlerinin arkasında yazan karbonhidrat, yağ, doymuş yağ, şeker, protein oranlarını dikkatli okumak gerekir. Bir ürünün ne kadar şeker içerdiği buradan öğrenilip tüketirken iki kere düşünülmelidir.

Meyve tüketmek.

Bazı sporcular meyvelerin içerdiği şekerden dolayı meyve tüketiminin zararlı olduğunu düşünmektedir. Ancak bu yanlış bir kanıdır. Meyveler, içerdikleri lif ve vitaminler ile mikro besin ihtiyacımızı karşılayabileceğimiz eşsiz, sağlıklı kaynaklardır. Bu yüzden kilo kontrolü yaparken meyve tüketmek son derece önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?