Ketojenik diyet listesi örnek menü (2 özel video)

Ketojenik diyet listesi örnek menü (2 özel video)

Ketojenik diyet listesini paylaşmadan önce kısaca Ketojenik diyet nedir, kimler uygulamalı ve zararları var mıdır gibi soruları yanıtlamaya çalışacağız. Ketojenik diyet ile alakalı bir de uzman görüşlerinin yer aldığı videomuzu da sizler için paylaştık. Hemen başlayalım.

Dünyada obezitenin görülme sıklığı gün geçtikçe hızlı bir şekilde artmaktadır. İnsanlar da hem kendileri hem de çevreleri için genellikle ‘kolayca’ kilo kaybı sağlayacak yöntemler aramaktadırlar. Buldukları yöntemlerin başında ise “Ketojenik Diyet” gelmektedir.

Ketojenik diyet listesi

Dünya genelinde de bir çok ünlünün bu yöntem ile zayıflaması ketojenik diyetin popüleritesini artırmıştır. Hal böyle olunca bu diyeti uygulayanların artmasıyla işin doğrusu yanlışı birbirine karıştı. Gelin bu yazıda bir diyetisyen gözüyle şu sorulara yanıt arayalım: Bu denli popüler olan ketojenik diyet nedir? Kimler uygulayabilir? Yan etkileri var mı? Faydaları neler? Ketojenik beslenme nasıl olmalı? Ketojenik diyet türleri neler?

Ketojenik Diyet Nedir?

Ketojenik diyet, temelde tokluk sağlayacak mekanizmaları etkinleştiren; yüksek miktarda yağ, yeterli miktarda protein ve normal bir Akdeniz diyetine kıyasla çok düşük miktarda karbonhidrat içeren bir beslenme örüntüsüdür.

Toplum arasında düşük karbonhidratlı diyet olarak bilinir. Hepimizin bildiği gibi insan vücudunun temel enerji kaynağı glikozdur. Eğer diyet ile yeterli glikozu vücuda vermezseniz başta beyin olmak üzere organlar öncelikle depolarda olan glikojeni parçalayarak elde ettikleri glikozu kullanırlar ancak bu miktarda enerji organizmayı ancak 24 saat idare ettirir. Hal böyle olunca vücut, enerji için kas dokusunu yakmamak adına yağ dokusunu kullanmayı tercih eder. Yağlar yanınca da keton cisimleri açığa çıkar ve enerji kaynağı olarak bu moleküller kullanılır. Yağ dokusunun bu denli aktif kullanımı da kolayca kilo vermeye neden olur.

Tedavi Yöntemi Olarak Kullanımı

Organizmanın enerji elde etmek için yağları kullanmasıyla oluşan keton cisimlerinin beyin tarafından kullanılması ile ketojenik diyet antikonvülsan etki gösterir. Yani epilepsi gibi hastalıklarda nöbetlere sebep olan nöronların senkronize olma aktivitelerini önleyerek nöbetlerin tekrarlamasını engeller ki epilepsi hastalığında kullanılan ilaç grubu da antikonvülsanlardır. Kısaca bu etkisi sayesinde ketojenik diyet, sinirsel hastalıkların tedavisinde yaklaşık 100 yıldır kullanılmaktadır. Bu hastalıkları şöyle sıralayabiliriz:

 • Epilepsi (halk aarasında sara olarak bilirinir),
 • Otizm,
 • Parkinson,
 • Alzheimer…

Özellikle epilepside eğer çocukluk çağından itibaren bu diyet uygulanırsa nöbetlerde %50-90 arasında iyileşme gözlenmektedir. Diğer sinirsel hastalıklarda ise uygulanan ilaç tedavilerine destek tedavisi olarak uygulanır.

Ketojenik diyet listesi örnek menü

Sinirsel hastalıkların yanı sıra ketojenik diyet, glikoz transportu ve metabolizmasında meydana gelen bazı kalıtımsal ya da doğumsal anomalilerde de destek tedavisi olarak uygulanmaktadır. Diyetisyenler ve doktorların gözetimi ile yan etkileri minimuma indirilerek uygulanan ketojenik diyet, bir çok insanın yaşamına destek olmaktadır. Ancak bilinçli olmak ve muhakkak yardım almak gereklidir.

Ketojenik Diyet Türleri ve Kullanım Alanları

Klasik/Standart Ketojenik Diyet (SKD)

Sinirsel hastalıkların tedavisinde kullanılan bu ketojenik diyet örüntüsünde enerjinin %70’ini yağlar, %20’sini proteinler ve yalnızca %10’unu karbonhidratlar oluşturur. Bu oranları ne yazık ki kilo vermek isteyenler de uygulamaktadır ancak ne kadar kilo vermede etkili olsa da malesef yan etkileri düşünüldüğünde uygulanmaması daha doğru olacaktır. Tıbbi olarak eğer çocukluktan itibaren uygulanmıyorsa yalnızca nöbetlerin sıklaştığı dönemlerde ilaç tedavisine destek olarak kısa süreli uygulanmalıdır.

Döngüsel Ketojenik Diyet (CKD)

Ketojenik diyetin bu türünü vücut geliştiriceler kas kütlesini ve görünümünü artırmak amacıyla 5 gün standart ketojenik diyet oranlarını 2 günde normal diyet oranlarını uygulayarak yürütürler. Ancak hesaplamaların karışıklığı, hataya yer vermemesi ve kan değerlerindeki ani değişimlerin dengelenmesi gerektiğinden bir diyetisyen tarafından planlanması şarttır.

Hedef Ketojenik Diyet (TKD)

Yüzücüler, atletler gibi aktif spor yapan nabız değerleri sık sık değişen sporcular tarafından uygulanan bir ketojenik diyet türüdür. Karbonhidrat yüklemesi yapılan antreman öncesi dönemleri dengelemek için antreman sonralarında uygulanır ve düşük karbonhidratlı, yüksek proteinli bir örüntüyü içermektedir.

Yüksek Proteinli Ketojenik Diyet

Modifiye Athkins diyeti olarak bilinir. Temel örüntüsü ise %60 protein, %35 yağ ve %5 karbonhidrat içerir. Görüldüğü gib çok düşük miktarda karbonhidrat içermektedir. Dolayısıyla bir diyetisyen tarafından kan değerleri takibi muhakkak yapılmalıdır.

Ketojenik diyetin Yan Etkileri

1. Ketojenik diyetin uygulanmaya başladığı ilk bir kaç gün ve bir hafta süresince (akut dönemde) vücudun uyumu nedeniyle hafif yan etkiler yaygın olarak görülmektedir ve çoğu karbonhidrat ve yağ metabolizmasından kaynaklanmaktadır. Akut yan etkileri şunlardır: Baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, sık susama, bulantı, kusma, kabızlık, hipoglisemi ve asidoz.

2. Makro besin ögelerindeki dengesizlik nedeniyle bikarbonat, fosfor gibi elektrolit değerleri de dengesizlerşir ve kan şekerinin de aşırı düşmesi ile ketosiz komasına girilebilir. (Ketosiz koması: Diyabrtik komaya hatta ölüme yol açan metabolik bir olay.)

3. Meyvelerin sınırlı tüketilmesi nedeniyle mikrobesin ögeleri de yetersiz alınır ve bunlara bağlı olarak bağışıklık sistemi zayıflar. Dolayısıyla alerji, enfeksiyon ve uzun dönemde kanser riski artar.

4. Diyet örüntüsü dolayısıyla kalsiyum atımı hızlanır ve kemik erimesine neden olur.

5. Asidoz ve yetersiz sıvı alımı ile böbrek taşı gelişebilir.

6. Uzun süre yetersiz meyve tüketimi nedeni ile posa alımı azalacağından kabızlık gelişir.

7. Selenyum ve magnezyum minerallerinin eksikliği sık görülür. Bu eksiklikler nedeniyle geçmeyen bölgesel kas ağrısı, cilt bütünlüğünde bozulma, sık sık kramp oluşması gibi sorunlar da ortaya çıkar.

8. Yetersiz karnitin alımı nedeniyle kalpte ritim bozukluğu oluşur ve bazal metabolizma hızı yavaşlar.

9. Çocuklarda büyüme geriliği görülür.

10. Diyet süresince ağızda sürekli bir küf kokusu oluşur. Ayrıca kötü kokulu idrar da şikayetler arasındadır.

Ketojenik diyetin Faydaları

l Ketojenik diyet, özellikle sinirsel hastalıklarda hastaların şikayetlerini azaltmakta ve %5-10 oranında tedavi etmektedir.

l Kilo kaybı kısa sürede hızlıyken uzun vadede Akdeniz diyetinden çok farklı değildir.

l Kilo kaybını sağlarken yağ dokusunu azaltmakta kas ve kemik dokusuna dokunmamaktadır. Dolayısıyla sarkopeniyi önler.

l Gerekli takviyeler yapılırsa metabolizmayı hızlandırır.

l Vücut geliştiriciler tarafından ugulandığında sentetik protein ihtiyacını minimuma indirir.

l Antreman sürecinde ‘Hedef Ketojenik Diyet’ uygulanırsa antreman sonrasında kas yapımını artırır ve toparlanmayı hızlandırır.

Ketojenik Diyette Gıda Sınırlamaları

Yasaklar

l Şekerli her türlü gıda

l Yoğun karbonhidrat içeren meyveler (muz, elma gibi)

l Kuru baklagiller

l Tahıllar

l İşlenmiş et ürünleri

l Her Türlü Alkol (glikoz metabolizmasına benzer bir yolla kullanıldığı için dengeyi bozar)

l Karışık çeşni vericiler

l Şekersiz tatlandırıcılar (şeker alkolleri oldukları için)

l Nişasta türleri

l Her türlü hamur işi

l Patates, bezelye havuç gibi yoğun nişastalı sebzeler

Serbest Yiyecekler

l Sade yağ türleri: sıvı yağlar, tereyağı, hindistan cevizi yağı, avokado yağı, tohum yağları…

l Krema

l Mayonez

l Kuruyemişler

l Bol lifli, nişasta oranı düşük sebzeler

Sınırlı Tüketilecek Yiyecekler

l Et çeşitleri: Kırmızı etler, tavuk eti, hindi eti gibi

l Yumurta

l Mantar

l Krema hariç süt ve süt ürünleri

Ketojenik diyet listesi

Kilo vermek ya da tedavi olmak için hangi yöntemi seçerseniz seçin muhakkak iyi bir araştırma yapın. Yardım alacağınız doktoru ve diyetisyeni titizlikle seçin. Ketojenik diyet her ne amaçla kullanılırsa kullanılsın tıbbi bir tedavi yöntemidir. Kimi durumlarda aylık kimi durumlarda yıllık takip gerektirir.

Örnek Ketojenik diyet listesi

 • Kahvaltı; 2-3 yumurta, yağlı peynir, salatalık, avokado
 • Ara öğün: Yer fıstığı, ceviz, fındık, badem
 • Ketojenik diyet menü örneği olarak öğle yemeğine bakıldığında; Etli sebze yemeği, yoğurt.
 • Soğan ve domatesin kullanılmaması tavsiye edilir.
 • Ara öğün 2 olarak; haşlanmış yumurta, salatalık ya da kuruyemiş tüketilebilir.
 • Akşam yemeğinde hindi, tavuk öncelikli tercihler olabilir.
Aralıklı oruç diyeti nedir, listesi nasıl olmalı? 

Haftalık ketojenik diyet listesi

Ketojenik diyette önemli olan günlük kalori alımı olduğundan karbonhidrat, protein ve yağ hesabını yapılmalıdır.

KETOJENİK DİYET KAHVALTI:

 • Tereyağ eşliğinde pişireceğiniz 2 yumurtalı omlet, brokoli haşlaması.
 • Öğle yemeğinde ise pratik olması açısından da Tavuk eti ile birlikte yeşil salata önerilir.

ARA ÖĞÜN:

 • Bir kase yoğurtlu yulaf tercih edebilirsiniz. 

KETOJENİK DİYET LİSTESİ AKŞAM YEMEĞİ:

 • Köfte, et ya da balık tercih edebilirsiniz.
 • Yemekten sonra yer fıstığı tüketebilir, gece yatmadan kefirinizi içebilirsiniz.

Ketojenik diyetle 1 haftada kaç kilo verilir?

Ketojenik diyet listesi örnek menü

Ketojenik diyet listesi düşük kalorili beslenmeyi temel aldığı için bir haftada ortalama 2 kilo civarında yağ kaybı yaşanabilir.

Ketojenik diyette 1 ayda kaç kilo verilir?

Ketojenik diyet listesi

Ketojenik diyet eğer uzmanlar kontrolünde doğru şekilde uygulanması halinde 1 ayda 5 ile 10 kilo arasında kilo verilebildiği bilinmektedir

Sağlığınız daim olsun…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?