Kepçe Kulak Ameliyatı Kadınlarda Nasıl Uygulanır?

Kepçe Kulak Ameliyatı Kadınlarda Nasıl Uygulanır?

Kepçe Kulak Ameliyatı, estetik açıdan problem oluşturan kepçe kulaklar, kişilerde özgüven eksikliği gibi psikolojik sorunlara neden olmaktadır. Kepçe kulak operasyonu diğer adıyla otoplasti kadınlarda nasıl uygulanır? Merak edenler için yanıtladık.

Kepçe kulak estetiği: Aslında vücudun işleyişinde hiçbir soruna neden olmamaktadır. Fakat bireyleri görüntüsü nedeniyle oldukça rahatsız eden bir estetiğe sahiptir. Operasyon estetik cerrahi kliniklerde uygulanmaktadır.

Teknoloji ile birlikte biliminde gelişmesi ile estetik operasyonları çok kolay bir şekilde yapılmaktadır. Modern ve basit tekniklerle tedavi sonlandırılmaktadır.

Bireydeki psikolojik sorunların beraberinde sosyal yönden de yaşamın kısıtlanmasına neden olmaktadır. Tüm bu sorunları ortadan kaldırmak adına yapılan operasyonlar oldukça mutlu bir şekilde sonuçlanmaktadır.

Kepçe Kulak Nedir ve Nedenleri Nelerdir?

Kepçe kulak neden olur ? Yelken kulak olarak adlandırılan kepçe kulak sorunu şekil bozukluğudur. Kıkırdak kemiklerinin kıvrımlarının yetersizliği nedeniyle oluşmaktadır. Bu nedenle gevşek bir yapıya sahip olmuşlardır. Kimi öne kimi de yana doğru eğilmiş durmaktadır. Bu görüntüsü nedeniyle kişiyi estetik açıdan çok rahatsız etmektedir.

Kadınlar saçları ile birlikte kapatırken ne yazık ki erkeklerde gizleme gibi bir imkân bulunamamaktadır. Kadınlarda estetik görüntüye verdikleri önemle birlikte psikolojik sorunların önüne geçmek adına modern tıp ile birlikte basit bir operasyonlarla çözüme kavuşturmaktadır.

kulak estetiği
kulak estetiği sonrası

Doğumsal bir sorun olan kulak kepçesi sorunu genetik kaynaklı olarak ta belirlenebilmektedir. Bu sebeple anne ya da babasında kepçe kulak sorunu olan kişilerde görülme olasılığı çok daha yüksektir. Kepçe kulağa neden olan sorunlar;

  • Kulak kemiği ile kulak kepçesi arasında mesafenin geniş olması
  • Kulak kıkırdağının gevşek bir özelliğe sahip olması
  • Kulağın üst kısmındaki kıvrımın oluşmaması
  • Kulak kepçesinin düz olması gibi yapı bozukluklarına sahip olan kişiler estetik yollara başvurmaktadır.

Kepçe kulak için ne yapılmalı kulak estetiği, kulak kepçesinin arka yüzünden Kulak kıkırdaklarına olması gereken kıvrım hatları zayıflatılarak, kalıcı iç dikişler ile şekillendirme yapılmaktadır. Sonrasında ise kulak kepçesi arkaya doğru asılı hale gelir.

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kişiyi ömür boyu rahatsız eden kepce kulak sorunundan tamamen kurtulabiliyorlar. Aslında çoğunlukla çocuklarda oluşan bu durum onların okul hayatlarını kabusa çevirmektedir. Çok büyük riskler taşımayan kulak ameliyatı plastik cerrah tarafından yapılmaktadır. Ancak burada hastanın yaşı göz önünde bulundurularak lokal ya da genel anestezi uygulanarak gerçekleşen cerrahi bir operasyondur.

Tavsiye edilen diğer yazılar: Yüz Germe Ameliyatı yerine ulthera nedir ?

Kepçe kulak operasyonu kulaktaki soruna göre 45- 90 dakika sürmektedir. Kulak kıkırdaklarının olması gereken şekil verilerek yapılır. Kulak geriye doğru konumlanarak biçimlendirilir. 1 veya 2 haftalık bir sürede iyileşme süreci olmaktadır.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası

Kepçe kulak ameliyatı kaç ayda iyileşir ?

Kepce kulak ameliyatı sonrasında ciddi bir ağrı şikayeti oluşmamakta ve genellikle basit ağrı kesici ilaçlar yeterli olmaktadır.

Kulak ameliyatı ( otoplasti ) sonrasında kulaklar üzerine uygulanan bandaj ilk hafta içinde birkaç kez değiştirilir. Ve takiben çıkartılmaktadır. Genellikle dikişler birinci haftada yapılan kontrolde alınmaktadır.

İlk bir ay boyunca yatarken kulakları uygun pozisyonda bandaj ya da kafa bandı kullanılması önerilir.

Kepçe kulak estetiği sonrasında doku iyileşmesi genellikle iki ayda tamamlanmaktadır. Ancak özellikle kulağa dikişlerle şekil verilen ameliyatlarda kulak kepçesinin altı ay boyunca korunmasına çok dikkat edilmelidr.

Kepçe Kulak Ameliyatının Riski Var mıdır?

Otoplasti ameliyatı genel olarak düşük riskli ameliyat grubundadır. Ameliyat sonrasında kısa döenmde görülebilecek en sık problemler ameliyat sahasında kan toplanması (hematom oluşumu) ve enfeksiyondur. Her iki problem de uygun tedavilerle ilave sorun olmadan çözümlenebilmektedir.

Orta-uzun dönemde görülebilecek problemler ise kulaklarda asimetri oluşması ya da kepçe kulak görünümünün zamanla tekrar oluşmasıdır. Detaylı ameliyat öncesi değerlendirme ve uygun cerrahi tekniklerle nispeten az karşılaşılan bu problemin çözümü için ise genellikle tekrar cerrahi uygulanması gerekmektedir.

Kepçe Kulak estetik ameliyatı devlet karşılıyor mu?


Bilinmelidir devlet estetik kaygılar ile estetik ameliyat talebi olan kimselere karşılık vermemektedir. Yani devlet hastanesi kepçe kulak ameliyatinı ücretsiz bir şekilde yapmamaktadır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Kadınlarda Nasıl Uygulanır? başlıklı yazımız umarız sizleri bilgilendirmeye yetmiştir. Bir çok konu hakkında edindiğimiz bilgi ve tecrübeleri bir araya getirip paylaşarak sizlere yardımcı olma amacıyla hareket ediyoruz. Lütfen siz de düşüncelerinizi bizimle paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına vesile olun. Sağlıklı ve huzurlu günler dileriz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
kulak estetiği

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?