(Tansiyon) Kan Basıncı Nedir? Kan Basıncı Nasıl Ölçülür?

(Tansiyon) Kan Basıncı Nedir? Kan Basıncı Nasıl Ölçülür?

Kan basıncı nedir sorusu başta olmak üzere tansiyon hakkında sıkça sorulan; Kan basıncı ne kadar olmalı? Kan basıncını etkileyen faktörler nelerdir? Kan basıncı nasıl ölçülür? Kan basıncı nasıl arttırılır? sorularının cevapları bu yazımızda.

Kan basıncı nedir?

Kan basıncı, kanın kan damarlarının duvarlarına doğru itme kuvvetinin neden olduğu basınçtır. Kan damarları aracılığıyla kalpten vücudun tüm bölgelerine kan taşınır. Kan, kalp kasılması sırasında büyük bir kuvvetle kalpten aorta (vücuttaki en büyük arter) itilir, bu da aortun genişlemesine yol açarak sistolik kan basıncına neden olur.

Diyastol sırasında aort normal pozisyonuna dönerek diyastolik kan basıncı oluşturur. Kan basıncının değeri her kalp atışı ile değişir. Bir aktivite yaparken veya duygusal olarak etkilendiğinde kan basıncının değeri yükselir. Aniden ayağa kalkarken veya dinlenirken olduğu gibi pozisyon değiştirirken kan basıncının değeri düşer.

Kan Basıncı (Tansiyon) Nasıl Ölçülür?

Kan basıncı seviyesi iki değerden oluşur ve milimetre cıva (mm Hg) birimiyle ölçülür:

  • Sistolik kan basıncı: Kalp kasıldığında ölçülen en yüksek değere sahip sayıdır.
  • Diyastolik kan basıncı: Düşük değerli sayıdır ve kalp diyastoldeyken ölçülür.

Örneğin: Sistolik kan basıncı 120 ve diyastolik kan basıncı 70 ise 120/70 olarak kaydedilir.

Kan basıncını ölçmek için belirli cihazlar vardır. Bunlar;

Manuel ölçüm cihazı: Ölçüm içerisinde cıva yer alan bir cihaz ile yapılır ve genellikle tıp kliniklerinde kullanılır. Ancak günümüzde elektronik cihazların kullanılması nedeniyle kullanımı azalmıştır. En doğru ölçümü yapan cihaz olarak kabul edilir. Ölçüm yapmadan önce en az yarım saat sigara içmekten, fiziksel efordan veya kahve ve kafein içeren içecekler içmekten kaçınmalısınız. Daha sonra elin pozisyonu kalp seviyesinde olacak şekilde en az 5 dakika sessizce oturmanız gerekir ve ardından manuel cihaz ile ölçüm yapılır ve cihazdaki cıva yüksekliğine göre sonuç alınır.

Kan Basıncı Nedir Kan Basıncı Nasıl Ölçülür

Elektronik ölçüm cihazı: Evde veya kliniklerde ve hastanelerde kullanılır. Kan basıncı evde veya işyerinde küçük cihazlar kullanılarak ölçülebilir. Evde yapılan bu ölçüm, kan basıncının değerini göstermede kliniklerde yapılan ölçümden daha doğrudur. Ölçüm işlemi otomatik olarak yapılabildiği için gün içerisinde çeşitli değerler alınabilmekte, bu da doktorun gün boyunca hastanın tansiyonunu izlemesini sağlamaktadır.

Gece boyunca kan basıncı değeri genellikle 10-20 mm Hg düşer, bu düşüşün olmaması kalp hastalığı için bir risk faktörüdür. Yüksek veya düşük kan basıncı şüphesi durumunda kan basıncının izlenmesi ve ortaya çıkan semptom ve komplikasyonlardan kaçınılması tercih edilir. Ayrıca klinikte tansiyon değerlerinin okunmasının net olmaması durumunda evde tansiyon takibi yapılması gerekir.

Kan basıncı ne kadar olmalı?

Kan basıncı ne kadar olmalı diye bakıldığında öncelikle bilinmesi gereken hastalar kan basıncını ölçerken genellikle gergin olmasıdır. Bu nedenle kan basıncını en az iki kez ölçmek önemlidir.

Kan basıncı, farklılık gösterebilmekle birlikte ideal sistolik kan basıncı 120 ila 130 mmHg aralığındadır. Küçük tansiyon yani diyastolik kan basıncı için geçerli aralık 70-90 mmHg dır. Genç ve çocuklarda daha düşük değerlerin görülmesi olağandır.

Kan basıncını etkileyen faktörler nelerdir?

Kan basıncının normal değerleri olan 140/90 mmHg ın üzerinde olduğunda hipertansiyon söz konusudur. Her yaşta gözlenebilen bu durumun sebepleri kısaca şöyle sıralanabilir:

  • aşırı tuz tüketimi
  • obezite,
  • diyabet,
  • genetik faktörler,
  • stres,
  • kalp damar,
  • tiroit,
  • böbrek üstü bezi ve böbrek hastalıkları

Kan basıncı nedir başlıklı yazımızda özellikle ; Kan basıncı ne kadar olmalı? Kan basıncını etkileyen faktörler nelerdir? Kan basıncı nasıl ölçülür? Kan basıncı nasıl arttırılır? sorulara yanıt bulmaya çalıştık. Bu ve diğer tüm yazılarımız hakkında sizlere daha iyi i ayrıntılı bilgiler sunabilmek için yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

Sağlıklı, mutlu ve huzurlu günler dileriz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?