İlişkinizde Farkında Olmadan Hata Yapıyor musunuz?

İlişkinizde Farkında Olmadan Hata Yapıyor musunuz?

İlişkilerde Yapılan Hatalar

İlişkilerde farkında olmadan ya da bazen bilerek yapılan küçük hatalar vardır ve aslında sanıldıkları kadar küçük değillerdir; ilişkilere zarar verirler. İşte onlardan bazıları…

Birini çok beğendiniz, tanıştınız. Ondan çok hoşlandınız ve heyecanla süren flört dönemlerinden sonra görüşmeye, sonrasında da bir ilişkiye başladınız. Buraya kadar her şey çok güzel, heyecan dolu ve birbirinizi tavlamak üzere yaptığınız yüzlerce güzel hareket ve tüm kartların en iyi şekilde oynanmasıydı diyebiliriz. Peki sonra? Artık sevgili oldunuz ve geçen canım- cicim dönemlerinden sonra, artık birbirinizi garanti görmeye başladınız. Bir ilişkide yapılan en büyük hata; partneri garanti olarak görmek ve nasıl olsa sevgili olunduğunu, onun hiç gitmeyeceğini düşünmek. İşte belki de sırf bu yüzden gidebilir! İlişkinin ilerleyen dönemlerinde de ilk zamanlar gibi olmaya çalışmak, ilişkileri ayakta tutan en önemli etkenlerdendir.

İlişkide Yapılan Hatalar

Sevgili olunca, her şeye dair birbiriniz üzerinizde hakkınız olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Günümüz ilişkilerinin en büyük bitme nedenlerinden biri de budur: Birbirinin üzerinde hüküm süren, kendine ait sırları ve sınırları olmayan partnerler! Aslında her bireyin kendine ait bir hayatı olduğunu, “sevgili”nin sonradan onun hayatına girdiğini ve bu kendilerine has olan hayatlarında ortak bir payda oluşturduklarını; bu nedenle kendine zaman ayırma, kendi sınırlarını çizme ve kendi hayatına bir nebze devam etme durumunun sürdürülebilmesinin çok önemli olduğunu unutmamak gerekir.

İlişki Tavsiyeleri

Bir insana hakkında hiçbir şey bilmeden bile aşık olabiliriz; onun bütün kötü yönlerini umursamadan, ne olursa olsun onunla olmak isteriz. Hatta bazen kötü yönleri bile bize çekici gelebilir. Sonra ilişki ilerler ve bütün aşık olduğumuz özellikler, başta çekici gelen bütün o kötü özellikler bir bir batmaya başlar. Sonrasında da partneri değiştirme çabaları baş gösterir. Aslında değişen bizizdir; baştan beri görmek istemediğimiz, umursamadığımız özellikler biz değiştiğimiz ya da ilişki bitmeye yaklaştığı için görünmeye başlamıştır. Onu bu kadar zaman sevebildiyseniz; size ters gelen kötü durumlar, bir yıl geçtikten sonra karşınıza çıkan küçük bir ayrıntı ilişkinizi bitirmemelidir. Eğer size dokunmaya başladıysa; onu artık sevmiyorsunuz demektir. Partnerinizi değiştirmeye çalışmayın.

Artık kötü yönleri görülmeye başlayan partner, yakın çevredeki eşe dosta şikayet edilmeye başlanır. Bu da ilişkilerdeki büyük hatalardan biridir. Eğer partnerinizle aranızda bir sorun varsa; bunu annenize, arkadaşlarınıza, hatta onun arkadaşlarına anlatmak gibi hareketler yapmayın. Sevgili olabilecek kadar güvendiğiniz ve sevdiğiniz bir insanla, ilişkinize ya da ona dair sorunlarınızı konuşabilecek kadar da açık olmanız gerekir. Başkalarından sizin mutsuz olduğunuzu, ona karşı soru işaretleriniz olduğunu duyması kadar kötü bir şey yoktur.

İlişkinizi, yaşadıklarınızı, aşkınızın ne kadar süreceğini ve bunlar gibi birçok durumu sorgulamanız da ilişkinize zarar verecektir. Eğer olduğu gibi mutlu değilseniz, anı yaşayamıyorsanız ve kafanızda sürekli sorular varsa; bir şeyler baştan yanlış demektir.

Partneriniz, hayatınızdaki önemli insanlar sıralamasında nerede yer alıyor? Aileniz, dostlarınız, akrabalarınız… Eğer bir ortamda onunla konuşmak yerine yanınızdaki kız arkadaşınızla konuşuyorsanız, bir partide o yalnız başına içkisini içerken siz başkalarıyla dans ediyorsanız, onunla bir planınız olduğunda başka bir yakınınız için bu planı iptal ediyorsanız; onu yeterince önemsemiyor, ciddiye almıyorsunuz demektir. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?