Hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler   12 Adımda Hızlı Kilo Verme

Hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler 12 Adımda Hızlı Kilo Verme

Hızlı kilo vermek için ne yapmam gerekir diyorsanız bu yazımız tam size göre. Özellikle aşırı kilolara sahip olup bundan çeşitli nedenlerle rahatsız olan kişiler, hızlı kilo vermenin yolları üzerinde çeşitli araştırmalar yaparlar. Biz de sağlıklı ve hızlı kilo vermek isteyenler için, uzman önerilerine dayalı olarak 12 maddelik bir liste hazırladık. Bu listeyi dikkate alarak doğru bir şekilde uyguladığınız zaman, daha hızlı kilo vermek kaçınılmaz olacaktır.

12 Maddede Hızlı Kilo Vermenin Yolları

İşte hızlı kilo vermenize önemli katkıları olacak o 12 ipucu…

Yeşil Çay Tüketin

Spor ve listemizde yer alan diğer ipuçları ile desteklendiğinde, düzenli olarak yeşil çay tüketmeniz daha hızlı kilo vermenize yardımcı olabilir. Günde bir kaç bardak yeşil çay tüketimi, vücuttaki ödemlerin atılmasına yardımcı olur.

İştahı kapattığı ve şeker ihtiyacını giderdiği için tavsiye edilen yeşil çay, genel sağlık açısından da faydalı bulunmaktadır. Özellikle sabah ve akşamları tüketilmesi tavsiye edilen mucizevi çayın, idrar söktürücü etkisi nedeniyle yatmadan kısa bir süre önce içilmesi tavsiye edilmemektedir.

En uygun Spor Vakti

Spor sadece zayıflamak için yapmanız gereken bir şey değil, aynı zamanda sağlıklı ve uzun ömürlü olmak için rutin olarak yapılması gereken şeyler arasındadır. Sabahları 15-20 dakika kadar spor yapmanız, sonuca hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır.

Doğa Yürüyüşleri

Bir nevi spor olarak kabul edilse de doğa yürüyüşü yapmak aynı zamanda stresle başa çıkmak için de önemlidir. Yani sadece bedenin değil ruhunda egzersiz yapması anlamına gelecektir.

Fiziksel aktivite olduğu kadar zihinsel bir aktivite olması nedeni ile belirli aralıklarla doğa yürüyüşü yapmak, uzmanların en fazla tavsiye ettiği şeyler arasındadır.

Baharat tüketimi nasıl olmalı ?

Yemek pişirirken daha fazla sağlıklı baharatlar kullanmanız, hızlı kilo vermenin yolları arasında tavsiye edilenler arasındadır. Zencefil, tarçın ve acı biber gibi çeşitli baharat türleri, yemeklerde daha fazla kullanılabilir. Örneğin tarçın iştahı ve şeker isteğini azalttığı için, birçok diyet listesinde de sıklıkla tavsiye edilmektedir. Acı biberi ve zencefil ise metabolizma hızına katkı sağlayarak, tüketilen ağır gıdaların hızlı bir şekilde sindirilmesine yardımcı olurlar.

Akşam yemeği saati

İnsanların hızlı kilo almasının en önemli sebeplerinden biri, yatmaya yakın bir zamanda yemek yemeleridir. Uzmanlar kilo almamak için yatmadan 4 saat öncesinde herhangi bir şeyin yenilmemesi gerektiğinin üzerinde duruyorlar.

Akşam yemeğinizi yatmadan 4 saat önce yemek kadar önemli olan bir başka husus ise, son yemeğiniz de ağır gıdalar tüketmemektir.

Sebze ve Meyve Tüketimine Önem Verin

Hızlı kilo vermek için
hızlı kilo vermek için Sebze ve Meyve Tüketimine Önem Verin

Sık ve düzenli olarak sebze ve meyve tüketmek, hızlı zayıflamanın kuralları arasında yer alır. Özellik de listenizde mevsim sebzelerine önem vermeniz, daha kısa sürede kilo vermenizi sağlayacaktır.

Limon Suyunun Önemi

Doğal limon suyu tüketimi metabolizmayı hızlandırdığı için, hızlı kilo vermenin yolları arasında yer alan altın kurallardan biridir. Limonlu su veya limon suyu tüketmek açlık hissini azalttığı gibi susuzluğu da gidermektedir. Uzmanlar sabahları aç karnına biraz su ile karıştırılmış bir bardak limon suyu tüketmenizi tavsiye ediyorlar.

Tuz ve Şeker Kullanımını Azaltın

Hızlı kilo vermek için mümkün olduğu kadar tuz ve şekeri az kullanmak ve hatta tamamen kaldırmak, kilo alımını durduracaktır. Aynı zamanda mevcut kiloların hızlı bir şekilde verilmesine de etki eder.

Öğün Atlamayın

Günlük yemek yeme saatlerinizi düzenli aralıklarla ayarlamanız faydalı olacaktır. Yemek öğünlerini atlamanız düzensiz beslenme nedeniyle, daha hızlı kilo almanıza sebep olabilir.

Hızlı kilo vermek için dikkat edilmesi gerekenler

Porsiyonları Azaltın

Günlük daha az gıda tüketmek doğal olarak daha az kalori almanızı sağlayacaktır. Listede yer alan diğer aktiviteler ile birlikte kalori alımının azaltılması, hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur.

Hızlı kilo vermek için Daha Çok Lif Tüketin

Sindirim süreçlerini iyileştirmeye yardımcı olan lifli gıdalar, metabolizma hızına önemli katkılar sağlayarak zayıflamaya yardımcı olur. Lif içeriği yüksek meyvelerin tüketimi, sağlık açısından da faydalı bulunmaktadır. Bu yüzden diyet menülerinizde mutlaka lifli gıdalara yer vermeye özen gösterin.

Stresten Uzak Durun

Stres kilo almanızdaki en önemli sebeplerden biridir. Özellikle obezite vakaları ile karşı karşıya kalan Amerika’da yapılan araştırmalar, aşırı kilolu kişilerin yoğun strese maruz kaldıklarını göstermektedir. Yine aynı araştırmalar, stresin iştahı arttırıcı özelliklerinin olduğunu da göstermektedir. Hızlı kilo vermek için yapılması gereken en önemli madde diyebiliriz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?