Histerik kişilik bozukluğu nedir, nasıl anlaşılır?

Histerik kişilik bozukluğu nedir, nasıl anlaşılır?

Histerik kişilik bozukluğu nedir? Bu rahatsızlık yoğun olarak görülen psikolojik bir hastalıktır. Görülme sıklığı da oldukça yaygın bir sorundur. Histeri kısaca basit bir konuda verilen tepkinin aşırı olması demektir. Bu tepki o kadar aşırı durumdadır ki tepki bazen kriz aşamasına kadar ilerleyebilmektedir. Ayrıca histeri de görülen bu duygu durum bozukluğu süreklilik hali taşımaktadır. Yani sadece bir konuda değil her konuda aşırı tepki verilmesi histerik kişilik bozukluğudur.

Histerik kişilik bozukluğu nedir, Bir kişinin Histerik olduğu nasıl anlaşılır?

Histerik kişilik bozukluğunun en önemli belirtisi bireyin davranışlarının kontrolsüz olmasıdır. Bu kontrolsüz davranış aşırı tepki ile birleşmektedir. Histerik kişilik bozukluğu olan kişiler karşılaştıkları olaylarda sürekli çevreden kendilerine destek ve onay beklemektedir. Bu kişiler sürekli ilgi çekmeye çalışmaktadır. Bunlar dışında;

  • Belirli bir durumun olduğundan fazla büyütülmesi
  • Olaylara verilen tepkinin anormal ve büyük olması
  • Bireyin eleştirilmesine karşı olumsuz tavır göstermesi
  • Bireyin hatalı olduğu durumlarda kesinlikle hatalı olduğunu kabul etmemesi
  • Ani duygusal değişimler yaşanması

gibi durumlar görülmektedir.

Histerik Kişilik Bozukluğunun Nedenleri ve Tedavi Süreci

Histerik kişilik bozukluğu nedir?
Histerik kişilik bozukluğu tedavisinde terapi

Histerik kişilik bozukluğundan net belirlenmiş nedenler bulunmamaktadır. Ancak yine de nedenleri ile ilgili bir takım varsayımlar öne sürülmektedir. Histerik kişilik bozukluğu bazen genetik faktörlerden dolayı da görülebilmektedir. Ancak genel olarak bireyin sosyal yaşantısından ve karakterinden kaynaklanmaktadır. Histerik kişilik bozukluğu olan kişiler genel olarak aşırı panik yapıya sahip olan bireylerdir. Ayrıca bu kişiler toplumda fazla ilgi gösterilmeyen bireylerdir. Buna bağlı olarak da aşırı dikkat çekme çabası içerisine girmeye çalışarak histerik kişilik bozukluğu ortaya çıkmaktadır.

Nöral terapi nedir, nasıl uygulanır, artıları ve eksileri nelerdir?

Çocukluk döneminde fazla sevgi görmeyen ve kötü aile içerisinde büyüyen bireylerde histerik kişilik bozukluğu görülme olasılığı artmaktadır. Bunun dışında sürekli stres altında olan ve kavga içerisinde büyüyen bireylerde histerik kişilik bozukluğu daha sık görülmektedir. Bu hastalığın tedavisi de çok zorlu bir süreç değildir. Hata bazen herhangi bir tedavi sürecine gerek kalmadan bireyin kendi davranışlarındaki abartının farkına varması ile düzelebilmektedir. Ancak ileri seviyede olan durumlarda mutlaka uzman desteği ve klinik tedavisi gerekebilmektedir.

Histerik kişilik bozukluğunun tedavisinde en önemli unsur bireyin kendi hareketlerinin aşırı olduğunun farkına varması ve bunu kabullenmesidir. Bu durumun farkına varıldığı zaman kişi kendi dünyasını daha iyi anlamaya başlamaktadır. Birey olaylardaki aşırı tepkilerini kontrol altına almaya çalışması ile iyileşme süreci de hızlanmaktadır. Ayrıca tedavi sürecinde bireyin ilgi odağı olma isteğinin de azalması önemli unsurdur. Birey bu davranışını da kontrol altına almalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?