Hamilelik döneminde mide bulantısına ne iyi gelir?

Hamilelik döneminde mide bulantısına ne iyi gelir?

Hamilelik döneminde mide bulantısına ne iyi gelir? Gebelikte bulantıyı azaltmak için neler yapılabilir? Sorularının yanıtı yazımızda.

Gebelikte mide bulantısını azaltmak için neler yapılabilir?

Hamilelik sırasında mide bulantısı, hamile kadınların yaklaşık %75’inin karşılaştığı bir durumdur. Genellikle hamileliğin 6. haftasında başlayan bulantı, 14. haftaya kadar devam eder. Hamilelik belirtilerinden biri olan mide bulantısı, hamileliğin başlamasıyla birlikte kadın vücudunda hızla değişen hormonlara bağlı olarak ortaya çıkar.

Özellikle günün erken saatlerinde yaşanan bu durum halk arasında sabah bulantısı olarak da tanımlanmaktadır.

Başlangıçta kişinin hamile olduğunu fark etmesine yardımcı olan mide bulantısı zamanla kişinin vücudunun yeni hormonal düzene alışmasıyla son bulsa da bu süreç bazı anne adayları için son derece zorlayıcı olabilir. Yani hamilelikte mide bulantısı şikayeti her anne adayında farklıdır.

Mevsim Değişiklikleri ve İnsan Sağlığı

TAVSİYE YAZI

Bazı anne adaylarının bulantı şikayeti olmazken bazıları bu şikayet nedeniyle günlük işlerini yapamayabilirler. Hatta bazı anne adayları tüm hamilelik boyunca mide bulantısından şikayet edebilirler. Unutulmamalıdır ki hamilelikte mide bulantısı son derece normal bir süreçtir. Ancak bu durumun normal olup olmadığının anlaşılabilmesi için anne adayının doktor kontrolünde olması gerekmektedir.

Hamilelikte Bulantı Normal mi?

Gebeliğin ilk belirtilerinden biri olarak kabul edilen bulantı, kadınların %25’inde görülmez. Bu, bebeğin gelişiminin veya hamileliğin seyrinin bir göstergesi değildir. Hamilelik sırasında, anne adayının mide bulantısı hissetmesi ve hiç hissetmemesi normal kabul edilir.

Bu durum sadece anne adayının vücudunun hızla değişen hormonal düzene kolayca uyum sağladığını gösterir. Ancak hamilelikte mide bulantısı, kan şekeri düşüklüğü, stres ve yorgunluk gibi durumlarda da ortaya çıkabilir.

Bu nedenle anne adayının gebelik planlamasından itibaren düzenli olarak doktor kontrolünde olması önerilir.

Hamilelik döneminde mide bulantısına ne iyi gelir?

Hamilelik döneminde mide bulantısına ne iyi gelir

Hamilelik sırasında mide bulantısının şiddetini azaltmak veya ortadan kaldırmak için aşağıdakiler önerilebilir:

Mide bulantısı hissedildiği anda burundan nefes alıp ağızdan vermek,

·Sabah kalktığınızda ortamın havalandırılması,

Mide bulantısına neden olan kokulardan kaçınmak,

Diş fırçalamak yerine ağız gargarası

Az ama sık yemek

·Aç kalmamak,

Protein ve karbonhidrattan zengin bir diyetin ardından,

Yağlı yiyeceklerden kaçınmak,

·Buz küplerini emmek

Limon yemek, koklamak,

Doktor tavsiyeleri doğrultusunda bitki çayı tüketmek,

Açık havada hafif tempolu yürüyüşler yapmak,

· Dinlenmek

Tüm bunlara ek olarak bazı besinler hamilelikte oluşan mide bulantısına iyi gelebilir. Hamilelikte mide bulantısına iyi gelen besinler kişiden kişiye farklılık gösterse de,

– Genellikle uyanır uyanmaz kraker yemek mide bulantısı için en iyi yöntemlerden biridir.

– Tuzlu krakerlerin yanı sıra, uyanır uyanmaz şişmiş pirinç tüketilebilir.

– Anne adayının kan şekerini yükseltmesine yardımcı olan bu besinlere ek olarak diyet yapmak önemlidir. Hamilelik sırasında, anne adaylarının sık ama daha az sıklıkta yemek yemeleri önerilir. Bu yöntem mide bulantısına da iyi gelebilir.

– Doktor tavsiyesi doğrultusunda B6 vitamini almak,

– hayvansal ürünler,

– tahıllar,

– Meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet yemek hamilelik sırasında mide bulantısını önlemeye yardımcı olabilir.

– Hamilelikte baharatlı, yağlı, paketli ürünlerden uzak durulması hem annenin şikayetlerini önlemek hem de bebeğin gelişimini desteklemek için önerilebilir.

– Akupunktur da mide bulantısını önlemede etkili yöntemlerden biridir. Yan etkisi olmayan akupunktur tedavisi ile bulantı şikayetleri de azaltılabilir.

Hamilelik sırasında mide bulantısı, hamile kadınların yaklaşık %75’inin karşılaştığı bir durumdur. Genellikle gebeliğin 6. haftasında başlayan bulantı, 14. haftaya kadar devam eder.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?