Günlük Sağlıklı beslenme için neler yemeliyiz?

Günlük Sağlıklı beslenme için neler yemeliyiz?

Sağlıklı beslenmenin ne demek olduğu pek çok kişi tarafından merak edilen bir konudur. Hatta diyet gibi bir durum olduğunu zannedenler bile vardır. Ancak sağlıklı beslenme aslında hepimizin kolaylıkla hayatımıza geçirebileceğimiz bir rutindir.

Vücudun günlük olarak ihtiyaç duyduğu besin miktarının, doğru gıdalar üzerinden alınmasına sağlıklı beslenme denir. Protein, yağ, lif, karbonhidrat, mineral ve vitaminlerin her gün yeterli miktarda alınması gerekir. Sadece karbonhidrata, yağa ya da proteine yüklenmek en çok yapılan yanlışlardandır.

Önemli olan hepsinden kararında tüketmek ve fazlasına kaçmamaktır. Peki sağlıklı beslenmeyi hayatımıza geçirmek ve vücudumuzun daha dinç olmasını sağlamak ve Günlük sağlıklı beslenme için neler yapmalıyız?

Nasıl sağlıklı besleniriz?

Enerji Kaynağı Karbonhidrat

Karbonhidrat vücudun daima ihtiyaç duyduğu enerji kaynağıdır. Önemli olan, karbonhidratı doğru besinlerden almaktır. Beyaz un ile yapılmış ekmek ve unlu mamuller, hamur işleri, pasta, tatlı ve gazlı içecekler, kızartmalar, işlenmiş gıdalar sağlıksız karbonhidrat kaynakları olan besinlerdir.

Sürekli bu tarz gıdalarla beslenen kişilerde çeşitli sağlık problemlerinin ortaya çıkma riski daha yüksektir. Bu tarz zararlı yiyecekler yerine; tam tahıllı ürünler, kuru baklagiller, taze meyve ve sebzeler tercih edilebilir. Sağlıklı beslenmek demek karbonhidrat tüketmemek değil, doğru olan besinlerden bu ihtiyacı karşılamak demektir.

Sağlıklı Bir Bağışıklık İçin: Protein

 Hücre yapımında ve onarımında görev alan protein sağlıklı bir bağışıklık sistemi için olmazsa olmazdır. Vücudumuzun neredeyse tamamında bulunan protein, yeterli miktarda ve doğru gıdalar üzerinden alındığında uzun süre tokluk hissi vererek çok yemek yemenin önüne geçer.

Enerji seviyesini koruma konusunda da görevli olan protein ihtiyacımızı birçok gıdadan alabiliriz. Tavuk, hindi gibi hayvanların etleri, balık, yumurta, kabuklu çerezler, bezelye, peynir, tam tahıllar, fasulye, yoğurt, mercimek, soya ürünleri sağlıklı olan protein kaynaklarıdır. Kırmızı et de tüketilebilir ancak az miktarda olmasına dikkat edilmelidir.

Sağlıklı beslenmede Hücre Yenilenmesi için Yağlar

 Vücudun sağlıklı bşir şekilde işlevini sürdürebilmesi için yağa da ihtiyacı vardır. Hücre yenilemede görevli olan yağlar aynı zamanda enerji vericidir. Tüketmiş olduğumuz yağlar sağlıklı ise vücudumuza hiçbir zararı olmayacaktır.

Ancak zararlı olan yağlar vücudumuzu olumsuz şekilde etkileyebilir. Yer fıstığı, zeytin yağı, avokado, badem, fındık ve kabak çekirdeği gibi gıdalar sağlıklı yağlar sınıfındadır ve tekli doymamış yağlar olarak adlandırılır. Keten tohumu, mısır yağı, ceviz, ayçiçek yağı, ton balığı ve somon da çoklu doymamış yağlar grubundadır ve sağlıklıdır.

Sağlıksız yağlar ise doymuş ve trans yağlar olarak ikiye ayrılabilir. Ancak en tehlikeli olanları trans yağlardır. Etlerde bulunan yağlar, tereyağ, kaz yağı, doymuş yağlara örnek olarak verilebilir.

Trans yağlar ise işlenmiş olan gıdalarda bulunur. Gıdaların kıvamının arttırılması, lezzet katılması ya da raf ömrünün uzun olması adına trans yağlar kullanılır. Bu nedenle işlenmiş ve sağlıksız gıdalardan uzak durulmalıdır. Eğer trans yağlar çok fazla tüketilirse kalp hastalıkları, obezite, diyabet gibi hastalıklar kaçınılmaz olacaktır.

Kan Şekeri Seviyesinin Dengede Olması İçin: Lif

Lif vücut tarafından sindirilemeyen ve şekere dönüşmeyen bir karbonhidrat türüdür. Tam tahıl unundan yapılmış ürünler, karnabahar, mısır, brokoli, havuç gibi sebzeler, yulaf, arpa, çavdar gibi besinler, kuru baklagiller, narenciye ve elma gibi meyveler, kuruyemişler sağlıklı lif içeren besinler arasında yer alır.

Bağırsak sağlığı, kan şekeri kontrolü, kolesterol seviyesinin düşmesi ve kilo koruma konusunda lifli gıdalarla beslenmek oldukça faydalıdır.

Sağlıklı Beslenmenin Olmazsa Olmazı: Vitamin Ve Mineraller

Vitaminler ve mineraller vücudun işlevlerinin düzgün şekilde yerine getirilebilmesi için önemli olan maddelerdir. Bağışıklık sisteminin kuvvetli olması, büyüme, gelişme, organların görevlerini sağlıklı sürdürebilmesi adına rolü oldukça önemlidir.

Taze meyve ve sebzeler, baklagiller, tahıl ürünleri, süt ve süt ürünleri, balık ve et gibi gıdalar ile beslenerek vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineral miktarını karşılayabiliriz.

Sağlıklı Beslenme Düzeninin Püf Noktaları

l Tüketilen besinlerin trans yağ içermemesine dikkat edilmelidir.

l İşlenmiş gıdalardan olabildiğince uzak durulmalıdır.

l Beyaz unlu mamuller yerine tam buğday unu ile üretilmiş gıdalara yönelmek gereklidir.

l Fazla şeker ve tuz tüketiminden uzak durulmalıdır.

l Gün içerinde mutlaka en az 2 litre su içilmelidir.

l Mevsiminde olan sebze ve meyveler bol miktarda tüketilmelidir.

l Çok yağlı gıdalar yemekten uzak durulmalıdır.

l Et ürünleri haşlanarak ya da ızgara yapılarak tüketilmelidir.

l Çok fazla acıkmayı beklemek yerine az ve sık öğünler tercih edilmelidir. Aksi halde, gereğinden fazla porsiyon tüketimi söz konusu olabilir.

l Düzenli egzersiz ve günde en az yarım saat yürüyüş yapılmalıdır.

l Yatmadan en az 2-3 saat önce bir şeyler yemeyi bırakmak gerekir.

l Alkol ve sigara kullanımından uzak durulmalıdır.

l Gazlı içecek, abur cubur ya da fazla kafein tüketilmemelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?