Glucomannan nedir nasıl kullanılır?(Uzman yorumları)

Glucomannan nedir nasıl kullanılır?(Uzman yorumları)

Glucomannan nedir nasıl kullanılır soruları başta olmak üzere zararları var mı kullanıcı yorumları eczane fiyatına kadar tüm merak ettikleriniz bu yazımızda. Konjac glucomannan ile alakalı bir de videoyu sizler için paylaştık. Mutlaka izlemelisiniz.

Glucomannan nedir?

Glucomannan takviyesi glukomannan olarak da adlandırılır. Konjac bitkisinin kökünden yapılan diyet zambağıdır.

Bu bitki, lif ve sudan yapılan bir Japon kök sebzesidir; Kök genellikle bir toz haline getirilir. Glucomannan takviyeleri ilaç olarak kullanılır ve toz, kapsül ve tablet formlarında bulunur.

Glucomannan, genellikle kilo kaybı takviyesi olarak kullanılan, doğal olarak oluşan bir diyet lifidir. Konjac bitkisinden (Amorphophallus konjac olarak da bilinir) elde edilir. Doğu Asya’daki insanlar birkaç bin yıldır glukomannan tozu kullanıyor.

Fil yam bitkisinin köklerinden elde edilen ve çok düşük kalorili ve yüksek lifli olduğu için besin takviyesi olarak kullanılan suda çözünür bir gıda zambağıdır. Glucomannan takviyeleri artık çevrimiçi olarak, mağazalarda mevcuttur ve ayrıca eczanede satılan tokluk hissi veren ilaçlardan olarak bilinir.

Glucomannan oral olarak kullanılabilir veya takviyelere ekleyebilirsiniz. Bu tıbbi makaleye göre, ağızdan alındığında, glukomannan kilo kaybı, diyabet, kabızlık, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, mide rahatsızlığı olan dumping sendromu ve aşırı aktif tiroid için kullanılabilir.

Toz halindeki glukomannan ve un, tüketime yönelik gıdalarda kullanılabilir.

Glucomannanlan’ın Kullanım Alanları

Kabızlık

Daha az lif yemenin vücudunuzu kabızlıkla savaştırdığını biliyor muydunuz? Glukomannan kök bileşeni lif ve sudan yapılır. Bu nedenle, bu ek doğal bir müshil olarak kabul edilir.

Yüksek kolestorol

Glukomannan takviyelerinin bir analizi, bu takviyenin toplam kolesterol, kötü kolesterol ve trigliseritler üzerinde potansiyel olarak yararlı etkileri olduğunu gösterdi.

Hipertiroidizm

Hipertiroidizm aşırı aktif bir tiroid bezidir. Araştırmacılar, glukomannan ile metimazol ve propranololün birleştirilmesinin, hipertiroidizmi olan kişilerde vücuttaki tiroid hormonu seviyelerinin düşmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Obezite

Bazı araştırmacılar, bu eki ağızdan almanın kilo kaybına yardımcı olabileceğini göstermiştir. Glucomannandan kilo vermek mümkündür, ancak yalnızca temiz beslenerek ve fast food gibi şişmanlatıcı gıdalardan kaçınarak genel olarak sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürürseniz mümkündür. Konjaktan elde edilen lif, kalorisi çok düşük ve lifi çok yüksek olduğu için idealdir. Konjak tozu tüketildikten sonra tokluk hissini arttırır, böylece aşırı yeme olasılığını azaltır.

 Glucomannan nedir nasıl kullanılır?
 Glucomannan nedir nasıl kullanılır?

Glucomannan takviyeleri, yemekle birlikte toz veya kapsül olarak alındığında çoğu yetişkin için güvenli görünmektedir. Bu takviyelerin bağırsak veya boğaz tıkanıklıklarına neden olduğu bilindiğinden, bazı yetişkinler katı glukomannan tabletlerine karşı dikkatli olmalıdır.

Bugüne kadar, hamile, gebe kalmaya çalışan veya emziren kadınlar için glukomannan takviyelerinin güvenli olup olmadığını gösteren bir araştırma yoktur. Bu durumlarda dikkatli olmak ve bu takviyeleri almaktan kaçınmak en iyisidir.

Glucomannan takviyeleri ayrıca kan şekeri kontrolüne müdahale edebilir, bu nedenle şeker hastaları glukomannan kullanımlarını dikkatle izlemeli ve kan şekeri seviyelerini yakından izlemelidir.

Ayrıca, glukomannan takviyeleri, ameliyat sırasında ve sonrasında kan şekeri kontrolünü etkileyebilir. Ameliyat olacaksanız, yaklaşık iki hafta önceden glukomannan takviyelerini almayı bırakmalı ve doktorunuz güvenli olduğunu söylediğinde tekrar başlamalısınız.

Herhangi bir takviye almadan önce daima bir tıp uzmanı veya doktorla konuşun. Talimatlar ve talimatlar için her zaman ürün etiketini okuyun.

Glukomannan nasıl kullanılır?

Herhangi bir takviyede olduğu gibi, glukomannan takviyeleri almadan önce daima sağlık uzmanınıza danışmalısınız. Doktorlar size markalar ve dozajlar için tavsiyelerde bulunabilirler ve her zaman önerilen dozajlara bağlı kalmanız önemlidir.

Genel olarak, glukomannan takviyeleri, kapsül veya toz halinde ağızdan alınır.

Bu takviyeleri yemekten 15 dakika ile bir saat önce almalısınız. Daima doktorunuzun veya satın aldığınız üretici markasının dozaj tavsiyesine uyun. İki katına çıkarmak, kabızlık gibi kötü yan etkilere yol açabilir.

Yetişkinler için oral dozaj hastalığa göre değişir. Glukomannan dozu tipik olarak günde 2 ila 4.5 gram arasındadır, ancak küçük dozlara bölünmüştür. Dozaj 12 haftaya kadar kullanılabilir.

Çocuklar için oral dozaj kilogram başına 100 miligramdır ve 12 haftaya kadar alınabilir. Bu besin takviyesinin 1 gram dozu, altı yaşın altındaki çocuklar için sekiz hafta boyunca günde iki kez alınabilir.

Glucomannan Takviyesi için dikkat edilmesi gerekenler

Glucomannan erişte formunda satın alınabilir (shirataki erişte gibi), ancak kapsül veya toz formunda en iyisi gibi görünüyor. Bazı markalar 1.000 ila 2.000 mg konjak kökü içeren kapsüller satar.

Toz haline getirilmiş glukomannan, saf bir konjak kökü formülünde bulunabileceğinden bazen en iyi seçimdir. Toz konjak kökü doğal olarak vegan olduğundan, bu özellikle veganlar, vejeteryanlar ve gıda alerjisi veya hassasiyeti olanlar için isteğe bağlıdır. Toz formülasyonlar, yiyecek ve içeceklere kolaylıkla eklenebilir.

Vegan veya vejeteryansanız jelatin kapsüllerden kaçınmak iyi bir kuraldır; Bunun yerine, sentetik ve vegan dostu bir ürün olan Hidroksipropil Metilselülozdan (HPMC) yapılmış kapsülleri arayın.

Toz haline getirilmiş glukomannan’ı denemenin bir başka nedeni de, kapsül yapımında tipik olarak kullanılan katkı maddelerinden, dolgu maddelerinden ve renklendiricilerden kaçınmanıza izin vermesidir. Bunlar genellikle aktif olmayan bileşenler olarak listelenir, ancak araştırmalar bu bileşenlerin bazı insanlar için zararlı olabileceğini göstermeye başlıyor.

Ketojenik diyet listesi örnek menü 

Glucomannan takviyeleri kesinlikle popülaritesi ve itibarı artıyor ve sağlıklı bir günlük diyet ve egzersiz programının bir parçası olarak alındığında en iyi sonucu veriyorlar.

Glucomannan zararları

Glukomannan takviyeleri almayı düşünüyorsanız, bu saygın kilo kaybı takviyelerinin sizin için uygun olup olmadığını görmek için doktorunuzla konuşmalısınız. Sana bir gecede mucize vermeyecekler.

Glucomannan, 1994’ten beri FDA tarafından güvenli olarak kabul edilmiştir. 1996’dan beri gıda endüstrisinde bağlayıcı olarak onaylanmıştır. Ekin yan etkileri şişkinlik, mide ağrısı ve bağırsak tıkanıklığını içerebilir.

Glucomannan eczane fiyatı

Glucomannan takviyesinin ezcane ve farklı pazar yerlerindeki ortalama fiyatları şu şekildedir:

  • Glucomannan Ekstrak 50 Gr: 133 tl
  • Debil Glucomannan Kilo Kontrol ve Destek Takviyesi 30 Saşe: 206 tl
  • Glucomannan Kilo Kontrol ve Zayıflama Destek Takviyesi 30 Saşe: 169 tl
  • Glucomannan Zayıflama Destek Takviyesi Vanilya Aromalı 60 Şase: 239 tl

glucomannan nedir uzman yorumları

Glucomannan nedir nasıl kullanılır başlıklı yazımızla alakalı görüş ve yorumlarınızı lütfen bizimle paylamayı unutmayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Glucomannandan

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?