GLİSEMİK İNDEKS NEDİR? GLİSEMİK İNDEKS TABLOSU (Pdf 300 Besin)

GLİSEMİK İNDEKS NEDİR? GLİSEMİK İNDEKS TABLOSU (Pdf 300 Besin)

Glisemik indeksi yüksek besinler
GLİSEMİK İNDEKS NEDİR

Glisemik indeks nedir ne işe yarar ?

Glisemik indeks kandaki glikoz düzeyinin karbonhidratlar tarafından ne kadar etkilendiğini ölçen ,sayısal verilerden oluşan bir sistemdir. Sindirimi hızlı olan besinler yüksek glisemik indekslerine sahipken kan şekeri seviyesini dengeleyen ve yavaş sindirilen besinler de düşük glisemik indeks değerlerine satiptirler. Glisemik indeksi düşük besinler ve glisemik indeksi yüksek besinler in yer aldığı pdf tablosunu sizlerle paylaşacağız.

Vücuttaki yağlanma glisemik indeksi yüksek besinlerin hızlı bir şekilde sindirilip acıkmaya sebebiyet vermesiyle düşen kan şekerinin insülin değerini artırması ile başlamaktadır. Glisemik indeksi düşük besinler kan şekerini dengede tuttuğundan kısa sürede acıkmaya engel olmaktadırlar. Yağın depo edilmesini engellediğinden de kilo kontrolünü sağlamamaktadır diyebiliriz.

Glisemik indeks nedir nasıl hesaplanır ?

Glisemik indeks değerleri deneyler sonucunda tespit edilmektedir. Kan şekerleri ortalama besinlerin tüketiminden yaklaşık bir buçuk saat sonra ölçülür. Glisemik indeks değerleri 0 ile 100 arasındadır. Eğer çıkan rakam 55’in altında ise düşük, 55-69 arasında ise orta, 70 ve üzerinde ise yüksek glisemik indeksli demektir.

Besinlerin glisemik index değerleri bir çok etmen yüzünden değişikliğe uğrayabilir. Örneğin yiyeceğin nişasta yapısı, diyet lifi, emilim ve sindirimi gibi. Pişirme ve işleme yöntemleri, ham veya olgun olması gibi faktörleri de bunlara ekleyebiliriz.

Glisemik indeksi yüksek besinler

Glisemik indeksi yüksek besinler
Glisemik indeksi düşüren besinler

Glisemik indeksi yüksek besinlere örnek olarak Pirinç pilavı, beyaz ekmek, mısır cipslerini verebiliriz . Paylaştığımız Glisemik indeksi tablosunda bir çok besinin değerlerini öğrenebileceksiniz. Glisemik indeksi düşük besinler den bazıları ise baklagiller ile lif içeren greyfurt, kiraz, üzüm, elmadır. Tüketilmesi sevilen bazı önemli besinlerin glisemik indekleri:

Basmati pirinç glisemik indeks : GI 58

Bulgur glisemik indeks : 48

Makarnanın Glisemik İndeks : GI değeri 43 ile 61 arasındadır.

Patatesin Glisemik indeks verileri :

Fırında Patates Glisemik indeks118
Haşlanmış Patates Glisemik indeks80
Patates Kızartması Glisemik indeks107
Glisemik indeksi yüksek besinlere örnek

Hurmanın glisemik indeksi cinsine göre değiştiğinden 35.5 ile 49.7 arasındadır.

Muz glisemik indeks 51

Yulaf glisemik indeksi  Gİ puanı 55.

pirincin Glisemik indeksi 80

Karabuğday glisemik indeks 54 gibi.

Glisemik indeks nedir niçin önemlidir ?

Glisemik indeksi yüksek besinler
Glisemik indeks nedir niçin önemlidir ?

Glisemik indeksi düşüren besinler tercih edildiğinde kan şekeri seviyesini normal seviyede tuttuğundan bahsetmiştik. Vücudumuz bu durumdayken tüm metabolizma daha doğru ve fonksiyonel çalışmaktadır. Tersi durumda ise pankreas kandaki şeker seviyesini düzenlemek için insülin salgılamak zorunda kalmaktadır. Kalp rahatsızlıkları ve diyabet risklerini en aza indirmek ve sağlıklı kilo vermek için glisemik indeksi yüksek gıdaları çok tercih etmemek gerekir. Tabi ki bu diğer besinler hiç alınmasın anlamına gelmez. Peki ne sıklıkla yenmeli ona bir göz atalım.

Glisemik indeksi düşüren besinlerin hergün yenmesinde sağlık açısından bir problem yoktur. Orta glisemik indekse sahip besinler ise haftada 1 tercih edilebilir. Ancak dikkatle yaklaşmamız gereken yüksek glisemik indekse sahip besinleri ayda bir tüketmek gerekir.

Glisemik indeksi yüksek besinleri tüketmek, sağlığa uzun vadede ciddi zararlar verebileceğinin altını bir kez daha çizmekte fayda var. Özellikle glisemik indeksi yüksek gıdalar tüketip ve hareketsiz bir yaşam sürüldüğünde bedenin dengesi bozulmaya başlar. Kilo problemi yaşayan biri için oldukçta tehlikeli bir durumdur.

Bunun yerine, kana daha yavaş bir şekilde karışan enerji seviyesini dengede tutan ve uzun süre tokluk hissi veren düşük glisemik indeksli besinleri terih etmek her zaman ön planda olmalıdır. Düşük glisemik indekse sahip karbonhidratlar, diyabet yönetimine de yardımcı olmaktadır. Ayrıca kolesterol seviyelerini de düzenleyip iştahı azaltı. Kilo vermeye de tabiki yardımcıdır. Ayrıca fiziksel dayanıklılığı ve enerji düzeyini dengede tutar.

Glisemik Yük Ne Demektir?

Glisemik yük bir yiyeceğin bir miktarının kan şekerini ne kadar yükselttiği belirleyen kavramdır. Buradaki referans gıda glikoz ya da beyaz ekmektir. Glisemik yükte glisemik indeks ve besinin porsiyonu birlikte değerlendirilmektedir. Glisemik yük değerleri şu şekilde sınıflandırılır.
• 1 ile 10 arasındaki glisemik yük değerleri düşük
• 11 ile 19 arasındaki değerler orta
• 20 ve üzeri glisemik yük değerleri yüksek

Glisemik indeks tablosu pdf

Bu seferki yazımızda çok merak edilen ,sağlık açısından oldukça önemli olan glisemik indeks nedir sorusu başta olmak üzere bir çok soruya cevap vermeye çalıştık . Sizler de glisemik indeksi düşüren besinler ve glisemik indeksi yüksek besinleri paylaştığımız tablodan takip ederek sağlıklı bir şekilde beslenmeye devam edebilirsiniz. Lütfen deneyimlerinizi ve değişimi bizlerle paylaşmayı unutmayın. Glisemik index konusu asla hafife alınacak bir konu olmadığını bildiğiniz için buradasınız. Diyet kategorimizdeki tarifleri yaparak da sağlıklı yaşamın tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Tablo ile ilgili önemli notlar:

  • Glisemik indeks değerleri Glikoz referans alınarak hesaplanmıştır.
  • Ürünlerin, fabrikada üretilenler hariç, işlenmediğini; meyve ve sebzelerin kabuklarıyla birlikte düşünüldüğünü dikkate almalıyız.
  • * (yıldız) ile vurgulanan bazı besinlere ait notlar, tablonun altında verilmiştir.

Bu ürünlerin glisemik indeksleri yüksek olmakla birlikte, kan şekerinde ciddi yükselmelere yol açmazlar.
** Süt ürünleri genelde orta-düşük glisemik indekse sahiptirler. Buna karşın ciddi insülin yükselmelerine neden olabilirler.
*** Alkollü içeceklerin glisemik indeksi çok düşük olmalarına karşın yağ yakımını engellediklerinden diyetlerin hiçbirinde önerilmez.
**** Bitkisel ve hayvansal yağların glisemik indeksi 0 dır. Ancak margarin gibi trans yağların glisemik indeksi yüksektir.

Sitemizde yer alan her türlü içerik sadece bilgilendirme amacındadır. Aktarılan hiç bir bilgi “tedavi, reçete, danışmanlık” niteliğinde değildir. Tüm içerik medikal kaynaklardan alınarak bir araya getirilip paylaşılmaktadır. Kesin tanı/tedavi sadece hasta ve doktorun yüz yüze iletişimiyle gerçekleşmelidir. Sitemiz dahilindeki bilgilerin kullanılmasıyla alakalı tüm sorumluluk kullanıcıya aittir. Bu asla unutulmamalıdır. Sitemizi ziyaret etmiş her kullanıcı bu şartları kabul etmiş sayılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?