Evde Hızlı Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir ?

Evde Hızlı Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir ?

Hızlı Diş Beyazlatma Yöntemleri

Evde dişleri hızlı beyazlatmak ve ağız sağlığı için en başta yapılması gereken günde iki defa en az üç dakikalık süreyle mutlaka fırçalamak olduğunu çoğu kişi bilir. Peki bunun dışında başka neler yapabiliriz sorusunun cevabı ve az bilinen hızlı diş beyazlatma yöntemleri için yazımızı sonuna kadar okumalısınız.

Tükettiğimiz yiyecek ve içecekler dişlerimizin lekelenmesine ve istediğimiz beyazlıkta olmasına engel olduğundan insanların çoğu bembeyaz dişlere sahip olmayı istemektedirler. Bu nedenle diş beyazlatma işlemleriyle dişleri istediği görünüme kavuşturmak olmayacak bir şey değildir. Öncelikle dişleri fırçalama aşamasında neler yapabiliriz onlara değinelim.

Dişleri sadece fırçalayarak, dişlere yapışan ve aralarına giren yemek artıklarından kurtulmak pek de mümkün olmayabilir. Bu nedenle akşam uyumadan önce dişlerinizi mutlaka diş ipi ile temizleyin, gargara karışımları ile mutlaka gargara yaparak tam temizliğe ulaşın. Ağız kokusu ve hızlı bakteri üremesini engellemek için ise hafifçe diş etlerinizi parmağınızla ya da fırça yardımıyla temizleyin, dilinizi ise fırça ile temizlemek daha iyi sonuç verecektir.

Tüm bu işlemleri her gün düzenli olarak yapmanın dışında ağız ve diş sağlığı için her 6 ayda bir mutlaka diş doktorunuza muayene olun. Diş temizliğine bu şekilde dikkat ederek olumsuz diş sorunlarının önüne kolaylıkla geçebilirsiniz. Solgun veya sararmış dişler için, maksimum beyazlığı yakalayabilmeniz için size bazı önerilerde bulunacağız. Önerilerin sadece birini düzenli olarak yapın. Aynı süreçte iki öneriyi kullanmak dişlerinize zarar verebileceğini unutmayın.

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

1. Evde Karbonatla Diş Beyazlatma

Karbonat yapısal olarak beyazlatıcı ve renk açmayı kolaylaştıran bir maddedir. Fırçanızı ıslatarak bir miktar karbonata daldırın ve dişlerinizi o şekilde fırçalayın. Bu işlemi haftada 2 kere yaparsanız dişlerinizin rengi açılacaktır.

2. Karbonat ve Limon İle Diş Beyazlatma

Evde diş beyazlatma yöntemlerinden en etkili olanı budur. Çünkü Limon asitli bir gıda ürünü olduğu için karbonat gibi beyazlatıcı etki yaratır. Karbonat ile karıştırıldığında çok etkili olacaktır. Karbonat ve bir çay kaşığı limonu iyice karıştırın ve köpürtün. Daha sonra karışım ile haftada 1 kere dişlerinizi fırçalayın. Limon yüksek asidik olduğu için diş minesine zarar verebilir. Bu nedenle haftada en fazla 1 kere bu yöntemi yapın ve bu yöntem dışında farklı beyazlatıcı yöntemler uygulamayın.

diş beyazlatma yöntemleri
diş beyazlatma yöntemleri

Peki karbonatla diş beyazlatma yöntemleri zararlı mı?

Pratik bilgileri verdikten sonra ortaya çıkabilecek muhtemel zararlardan da bahsetmek gerekir. Her şeyde olduğu gibi fazla miktarda ve kontrolsüz uygulandığında zararlı olabilir. İlk anlarda belli olmayabilir fakat uzun vadede oluşturacağı hasarlar düşünülerek hareket edilmelidir. Yukarıda saymış olduğumuz diş beyazlatma yöntemleri sonuç verecektir. Yine de karbonatla diş beyazlatma zararları konusunda değinmekte fayda var. Uzun süre karbonatla diş beyazlatma yöntemini kullananlarda, diş minesinin aşındığı gözlemlenmiştir.

3. İnce Taneli Tuz ile Diş Beyazlatma

Diş minesine oldukça zarar veren bu yöntemi önermesem de halk arasında bilindiği için buraya ekliyoruz. Ancak tuz asidik ve katı madde olduğu için diş minesine oldukça fazla zarar verebilir. Ayrıca tuz antibakteriyeldir ve dişlerinizin üzerinde biriken, ağız içinde bulunan bakterileri temizler. Bu nedenle gargaralarda kullanılması tavsiye edilir.

4. Püre Haline Getirilmiş Çilek İle Diş Beyazlatma

Çilek içerisinde bulunan malik asit maddesi diş beyazlatma ve tartar temizliği için oldukça etkilidir. Çileği blenderden geçirip iyice püre haline getirin ve dişlerinizi bu şekilde haftada 1 kere fırçalayın. Haftada bir kereden fazla fırçalamak dişlere zarar verebilir. Çünkü çilekte içerisinde diş minesine zarar verebilecek malik asit bulundurur, asidiktir.

5. Gliserin Diş Beyazlatma

Gliserin diş çürükleri ile mücadelede en etkili maddelerden biridir. Ayrıca anti bakteriyel olması nedeniyle dişleri beyazlatmaya yardımcı olur. Dişleri ve diş etlerini haftada 1 kere gliserin ile hafifçe, neredeyse hiç dokundurmadan üstünden fırçalamak ya da parmak ile dişlerin ve diş etinin üzerinde gezdirmek oldukça faydalı olacaktır.

6. Muz Kabuğu ile Diş Beyazlatma

Muz kabuğu yapısı bakımından diş beyazlatmada kullanılabilir. Dişlerinizi düzgünce, 3 dakika fırçaladıktan sonra diş etleri ve dişlerin üzerinde muz kabuğunu gezdirip, bastırmadan yavaşça ovalayın. Dişlerinizin beyazladığını birkaç uygulamadan sonra fark edeceksiniz.

7. Defne Yaprağı ve Portakal Kabuğu ile Diş Beyazlatma

Portakal kabuğu diş eti beyazlatmada oldukça etkilidir. İçerisinde asidik madde barındırır ve defne yaprağı ile birlikte kullanımda ağız içerisinde zararlı mikroorganizma ve zararlı bakterileri, temizlenemeyen ve diş minesine yapışan yemek artıklarını kolayca temizler. Bu yöntem için portakal kabuklarını ve defne yapraklarını bir blenderin içine atın, iyice blenderden geçirin ve karışıma diş fırçanızı batırarak dişlerinizi, dilinizi ve diş etlerinizi fırçalayın. Bu diş beyazlatma yöntemleri işe yarayacaktır.

Diş ve diş etini fırçalarken neredeyse hiç bastırmadan sadece üstünde gezdirin, diş eti hassasiyetiniz varsa bu işlemi parmağınızla da yapabilirsiniz. Bu işlemlerin sonunda ağzınızı temiz suyla çalkalayarak iyice temizleyin, kalıntı kalmamasına özen gösterin.

Güzellik ve cilt bakımı için sitemizi takip edebilir, sivilce ve leke tedavisi için pek çok farklı doğal maske tarifini uygulayarak muhteşem görünüme kavuşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?