Eliminasyon diyeti nedir, nasıl yapılır? (Örnek diyet menü ve ipuçları)

Eliminasyon diyeti nedir, nasıl yapılır? (Örnek diyet menü ve ipuçları)

Eliminasyon diyeti nedir sorusu başta olmak üzere eliminasyon diyeti nasıl yapılır, hangi besinler tüketilir , kaç gün yapılır zararları var mı gibi aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını bir araya getirdik. Ayrıca örnek menüyü sizler için paylaşıyoruz. Yazımızın sonunda ise eliminasyon diyeti ile İlgili Bilinmesi Gereken diğer tüm detayların bulunduğu bir de video sizleri beklemekte. Mutlaka izlemelisiniz. Artık eliminasyon diyetini açıklayamaya başlayabiliriz.

Eliminasyon diyeti nedir?

Eliminasyon diyeti, gıda hassasiyetlerinin semptomlarını belirlemek ve hafifletmek için kullanılan bir tanı aracıdır. Bunu, belirli yiyecekleri veya besin gruplarını belirli bir süre için bir kişinin diyetinden geçici olarak çıkararak, daha sonra şüpheli yiyeceklerin oluşturduğu yorgunluk gibi istenmeyen semptomlar arasındaki olası bağlantıları ortaya çıkarmak için yapılmaktadır.

Eliminasyon diyeti bu özel amaç için yararlı bir araç olsa da, kilo kaybı veya diğer sağlık hedefleri için uzun vadeli bir çözüm olmadığını belirtmek gerekmektedir.

Eliminasyon diyeti, herhangi bir gıda alerjisinin ortaya çıkması için kullanılır. Diyet tipik olarak sadece 5 ila 6 hafta sürer ve doğru bir şekilde takip ettiğinizi ve herhangi bir besin maddesinden eksik kalmadığınızı sağlamak için bir diyetisyenle çalışmanız önerilir.”

Kelly Plowe, MS, RD

Eliminasyon diyeti nasıl yapılır?

Eliminasyon diyetinde ne yiyeceğiniz, yiyecekleri yeniden sokup tanıtmadığınıza bağlıdır. Bu, tüm potansiyel alerjenleri ve gıda hassasiyetlerini ortadan kaldırırken örnek bir yemek planıdır. Diğer birçok yiyeceği keserken yeterli kalori aldığından emin olmak için muhtemelen çok fazla ürüne ve yağsız etlere, fındıklara ve tohumlara ihtiyacınız olacaktır.

Eliminasyon diyeti 7 günlük bir plana uygundur. Daha sonra, üzerinde olduğunuz diyet programına başka yiyecekler eklenebilir. Bunun her şey dahil bir yemek planı olmadığını ve diyeti takip ediyorsanız, sizin için en uygun diğer yemekleri bulabileceğinizi unutmayın.

Eliminasyon diyetindeki yasaklar nelerdir?

Eliminasyon diyet programında, belirli yiyeceklerin belirli bir süre için kısıtlanması dışında tüm yönler esnektir.

Yeniden giriş aşamasında, kısıtlı listedeki her yiyecek yavaşça, birer birer diyetinize eklenir. Doktorlar ve diyetisyenler genellikle reaksiyonları tanımlamaya ve içgörüleri kaydetmeye yardımcı olmak için bir gıda günlüğü tutmayı vurgularlar. İşte Eliminasyon diyetinde yenilebilecek besinlerin listesi:

 • Tüm şekerli ürünler
 • Glutenli tahıllar
 • Süt ürünleri
 • İşlenmiş olan sosis, salam gibi ürünler
 • Mısır
 • Kabuklu deniz ürünleri
 • Alkol
 • Kahve
 • Çikolata
 • Soya bulunduran ürünler
 • Dana eti
 • Yumurta

Eliminasyon diyetinde neler yenir?

Eliminasyon diyetinde yenilecek besinler ise şu şekildedir:

 • Özellikle organik olan sebze ve meyveler
 • Pirinç
 • Soya dışındaki diğer bakliyatlar
 • Çiğ kuruyemişler
 • Kuzu eti
 • Balık
 • GDO’suz kümes hayvanları
 • Zeytinyağı, doğal tereyağı
 • Baharatlar
 • Yeşil çay ve az miktarda açık siyah çay
 • Glutensiz tahıllar
Candida Diyeti Nedir, nasıl yapılır? Özel Candida Diyeti listesi

Örnek Eliminasyon diyeti menüsü

Bu yavaş ve reaksiyona geçmeden önce tüketebileceğiniz gıda türlerini ve miktarlarını belirlemenize yardımcı olur. Örneğin glütene karşı hoşgörüsüzseniz, iltihap belirtileri yaşamadan önce tam olarak ne kadar buğday yiyebileceğinizi belirleyebilirsiniz.

Eliminasyon diyeti örnek menü:

Kahvaltı: fincan çay, bol yeşillik, 50 gr kadar peynir, bir dilim ekmek.

Öğle: 150 gram kırmızı et ve bol yeşillikli karışık kinoa salatası.

 Akşam: 1 kâse cacık. 1 tabak sebze yemeği, esmer pirinçten yapılmış pilav.

Eliminasyon Diyeti nedir, ipuçları

Bir eliminasyon diyetinde, öncelikle taze ürün ve yağsız protein gibi tahriş edici veya alerjen olarak bilinmeyen enflamatuar olmayan yiyecekler yiyeceksiniz. Alerjen veya tahriş edici olduğu düşünülen yiyeceklerden tamamen kaçınacaksınız.

Kayıtlı bir diyetisyen veya doktor, ihtiyaçlarınıza uygun bir eliminasyon diyeti uyarlayabilir. Bilinen bir besin alerjiniz varsa, potansiyel hastalıktan veya anafilaksiden kaçınmak için sadece bir sağlık uzmanının gözetiminde bir eliminasyon diyeti denemelisiniz.

Gıda alerjenleri genellikle anafilaksiye, ağzın şişmesine, rinit, ishal veya kusmaya ve baş ağrısı, sinirlilik, anksiyete ve karışıklık gibi nörolojik yanıtlara neden olabilir.

Gıda intoleransları veya hassasiyetleri de gastrointestinal zorluklara, ruh hali değişikliklerine ve yorgunluğa neden olabilir. Bazı alerjik reaksiyonlar gıdalara kendileri bir yanıttır, diğerleri ise gıda katkı maddelerine karşı aşırı duyarlılık nedeniyledir.

Beslenmenin yanı sıra birçok faktörün bir kişinin semptomlarına katkıda bulunabileceğini ve eliminasyon diyetlerini özetlemeyi zorlaştırabileceğini unutmayın. Bununla birlikte, hassasiyetlerin farkında olmak, diyetinizi en uygun sağlık, enerji ve canlılığı teşvik eden bir şekilde yemek yemeye kaydırmanıza neden olabilir.

Eliminasyon diyeti için önerilen bir zamanlama yoktur. Tok ve enerjik hissetmek için ihtiyacınız olduğu kadar yemek ve atıştırmalık yiyin. Üç öğün yemek ve iki ila üç sağlıklı atıştırmalık yemek tok kalmanın ve yorgunluktan kaçınmanın iyi bir yoludur.

Sağlık uzmanınız, eliminasyon diyetine başlamanız için en iyi kaynağınızdır. Süt sütü yerine keten tohumu sütü veya yulaf sütü gibi ortadan kaldıracağınız yiyeceklere alternatiflerin bir listesine sahip olmak şiddetle tavsiye edilir.

Eliminasyon Diyetinin Artıları

Eliminasyon diyeti nedir, nasıl yapılır örnek menü
Eliminasyon diyeti nedir örnek menüde süt ve süt ürünleri yer almaz.

Süt ve süt ürünleri olmayan diyet olarak da adlandırılan eliminasyon diyeti zor ve kısıtlayıcı olsa da, birini takip ederek bazı faydalar sunar.

 • Geçici: Bir eliminasyon diyeti çok fazla planlama gerektirir, ancak sadece sınırlı bir süre dayanmak içindir. Herhangi bir gıda duyarlılığı belirlerseniz belirli kısıtlamalara süresiz olarak devam etmek isteyebilirsiniz.
 • Güvenli: Genellikle, eliminasyon diyeti vücudunuzun belirli yiyeceklere nasıl tepki verdiği hakkında daha fazla bilgi edinmenin ve beslenme alışkanlıklarınız hakkında daha fazla farkındalık yaratmanın güvenli bir yoludur. Süt veya fındık kaçırmamak ve hayati mineraller (magnezyum, potasyum ve selenyum gibi) ve vitaminler (A, Bs ve D3) elde etmek için deniz yosunları, organ etleri ve egzotik sebzeler gibi yeni yiyeceklerle denemeler yapmayı unutmayın.
 • Tüm gıda bazlı: sık sık işlenmiş yiyecekler yiyorsanız, ilk başta bir eliminasyon diyetinde kendinizi yoksun hissedebilirsiniz. Ancak, yeterince meyve, sebze, et ve uyumlu tahıl yediğiniz sürece, bu duygular sonunda azalacaktır.
 • Semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir: Araştırmacılar DEHB, çölyak hastalığı, irritabl bağırsak sendromu tedavisinde eliminasyon diyetlerini kullanmada başarılı olduğunu bildirmişler,1 ve sızdıran bağırsak sendromu. Eliminasyon diyet planları geliştiren birçok doktor, bazı yiyeceklerden kaçınmanın beyin sisini temizleyebileceğini ve eklem ağrısını azaltabileceğini de öne sürmemektedir. Semptomlarınız ve eliminasyon diyetinin yardımcı olup olmayacağı hakkında doktorunuzla konuşun.

Eliminasyon Diyetinin Eksileri

Eliminasyon diyetlerinin bazı dezavantajları ve sağlık endişeleri vardır.

 • Bazı gruplar için önerilmez: Eliminasyon diyeti, düzensiz yeme, anoreksiya nervoza veya bulimia nervoza için iyileşme sürecinde olan insanlar için bir tetikleyici haline gelebilir.
 • Enerji ve zaman yoğun: Birçokları için eliminasyon diyeti, kültürel geleneklerinden veya günlük seçimlerinden büyük bir uzaklaşma olabilir. Neyse ki, insanlar son derece uyarlanabilir. Yeni yiyeceklere uyum sağlarken bir geçiş dönemine hazırlıklı olun.
 • Diyet eksikliklerine neden olabilir: Süt, buğday ve kuruyemişlerin yerini almak için kalori ve besin gereksinimlerini hafife almak kolay olabilir. Bu yiyecekler genellikle doğal olarak içerir veya sağlık için gerekli esansiyel amino asitler, vitaminler ve minerallerle zenginleştirilir. Tüm besin gruplarını diyetinizden elimine etmeye başlamadan önce bir planınız olduğundan emin olun. Ayrıca mevcut eksiklikleri belirlemek için kan tahlili de gerekebilir.
Evde kilo vermenin yolları nelerdir? 5 önemli yöntem

Eliminasyon Diyeti Sizin İçin Sağlıklı Bir Seçim mi?

Fonksiyonel beslenme programı olan eliminasyon diyeti gıda hassasiyetlerini belirlemek için sağlıklı ve yararlıdır. Bir eliminasyon diyeti çoğunlukla federal diyet önerileriyle uyumlu olsa da, ilk aşama ondan uzaktır. Örneğin, USDA bol miktarda süt ve tahıl porsiyonu önerir, ancak eliminasyon diyetinde süt ürünlerinden ve buğdaydan kaçınmanız gerekir.

Biraz araştırma ve planlama, süt ürünleri grubu dışında yeterli kalsiyum ve D vitamini kaynakları bulmak için uzun bir yol kat eder ve tam tahıl önerisini karşılamak için bol miktarda buğday dışı tahıl ürünü bulabilirsiniz.

USDA ayrıca kalp hastalıklarını önlemek için haftada sekiz ons deniz ürünü önerir. Omega-3 yağ asitleri, EPA ve DHA ile takviye etmeyi veya bunları bitkilerden kaynaklamayı seçebilirsiniz.

Eliminasyon diyetleri kilo kaybına veya kazancına odaklanmaz, ancak hayatınızı ne kadar enerjiye ihtiyacınız olduğunu bilmek önemlidir.

Eliminasyon Diyeti ile alakalı sıkça sorulan sorular

Eliminasyon diyeti kaç gün yapılır?

Eliminasyon diyetinde günde en az 2,5 litre kadar su tüketildiğinden kilo verilmesi sağlanacaktır.

Eliminasyon diyeti nedir, kilo verilir mi?

Eliminasyon diyeti en fazla 4-5 hafta süren özel bir beslenme programıdır.

Eliminasyon diyetinde ceviz yenir mi?

Eliminasyon diyeti menüsünde Kavrulmamış çiğ kuruyemişler bulunmaktadır. bu yüzden Ceviz, fındık, badem tüketilebilir.

Eliminasyon diyetinde turşu yenir mi?

Turşu gibi besinlerin bu diyette tüketilmesi yasaktır.

Eliminasyon diyetinde Mısır yenir mi?

Glutenli tahıllar ve unların yanı sıra mısır da yasaklı besinler arasındadır.

Eliminasyon diyeti nedir, nasıl yapılır? (Örnek diyet menü ve ipuçları)

Eliminasyon diyeti nedir sorusu başta olmak üzere konu ile alakalı tüm merak edilenleri bir cevaplamaya çalıştık. Eliminasyon diyeti nedir konusu ile alakalı görüş ve yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?