Site icon Diyet Hazırla

Ebola Virüsü

Ebola Virüsü

Ebola Virüs Nedir? Belirtileri Neler?

Son yıllarda sıklıkla gündeme gelemeye başlayan eski adıyla Ebola Hemorojik Ateşi  genelde ölümle sonlanan kanamalı ve ateşli ciddi bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) yaptığı açıklamada son yarım yüzyılın en tehlikeli salgın hastalığı olarak bilinene Ebola özellikle Orta ve Batı Afrika görülmektedir.  Ebola ilk olarak 1976 yıllında Kongo’da ortaya çıkmış ve bölgede salgına neden olarak pek çok insanın ölümüne sebep olmuştur. 1976’dan bu yana bölgede tek tük vakalarda hastalığa rastlanmış, 2001-2020 yılları arasında Filipinler ve Uganda ‘da insanlarda ve domuzlarda görülmüştür.  Bunun dışında Kongo ve Batı Afrika ülkelerinde çeşitli yıllarda görüldüğü bilinmektedir.  Günümüzde ise Afrika ülkelerinden Gine, Liberya, Nijerya ve Sierra Leone ’da görülmektedir.

Salgın ilk olarak Kongo’da  Ebola nehrinin çevresinde başladığı için bu isimle adlandırılmıştır. Ebola virüsü olarak adlandırılan bu hastalığın kökeni tam olarak bilinmiyor fakat virüsün hayvanlardan insanlara geçtiği düşünülmektedir. Afrika’da yağmur ormanlarında görülen şempanzelerde, gorillerde, meyve yarasalarında,  maymunlarda ve orman antiloplarında ebola salgınına rastlandığı bilinmektedir.   Ebola virüsün beş alt türü olduğu bilinmektedir. Bunlardan dördü Ebola Virüsü, Sudan Virüsü, TAI Orman Virüsü, Bundibugyo virüsü insanlara bulaşırken beşinci Reston Virüsü ancak hayvanlarda hastalığa neden olmaktadır.  İlk hastanın hayvana temasından ortaya çıktığı düşünülen hastalık insanlarla doğrudan temas yoluyla, hastanın dokunduğu bir nesneye dokunarak veya ebola hastalarının sargılarına dokunan hasta yakınlarına bu şekilde bulaştığı düşünülmektedir.  Bu şekilde hızla yayılmaya başlayan hastalık sağlık merkezlerinde ufak bir dikkatsizlik sonucunda hızla yayılabilmektedir. Bunun dışında Ebola hastalığından ölmüş ölülere cenazede dokunmak sureti ile hastalığın bulaşabileceği bilinmektedir.

Araştırmacılar ebola virüsünün yayılma sürecinin hava, su ve gıdalar yoluyla olmadığını söylemektedir.  Ebola virüsünün insana bulaştıktan sonra yayılma süreci genellikle vücut salgıları ve kan yoluyla gerçekleşmektedir.  Ebola virüsüne yakalanmış bir kişi hastalığın yaygın belirtilerini 8-10 gün içinde göstermeye başlamakta, asıl semptomlar ise 2- 21 gün arasında görülebilmektedir ve hastalık belirtileri ortaya çıktıktan sonra hastalık bulaşmaya başlamaktadır. Araştırmacılar Ebola hastalığının belirtilerini şu şekilde sıralıyor. Ateş, baş ağrısı, eklem ve kas ağrıları, halsizlik, ishal, kusma, mide ağrısı ve iştahsızlık gibi belirtilerinin olduğu biliniyor. Erken belirtiler arasında ise gözlerde kızarıklık ve deri döküntüsü görülmektedir, fakat birkaç gün önce hastaya bulaşmış ebola virüsünü tespit etmek oldukça güçtür.  Bunun dışında iç kanamalar ile vücutta büyük hasarlara yol açarken, beyaz kan hücrelerini öldürerek bağışıklık sistemini zayıflatmakta ve şiddetli, yoğun iç kanamalar sonucunda ise hasta ölmektedir. Kanamaların vücuda verdiği hasarlar o derece büyüktür ki ölen hastalarda otopsi sırasında iç organların tanımayacak şekillere girdiği söylenmektedir.  Araştırmacılar tedavi sürecinde aynı belirtileri göstermesine rağmen neden bazı hastaların ölürken bazılarının hayata kalmasının nedeni tam olarak anlamamışken bu durumun bağışıklık sisteminin direnci ile alakalı olduğu düşünülmektedir.

Ebola virüsünün yayılma sürecinin oldukça hızlı olduğu bilinmesine rağmen İnsanlar arasında nasıl enfekte olduğu tam olarak bilinememekle birlikte alınacak önlemler de bu yüzden sınırlı kalmaktadır. Alınan önlemler arasında en temeli hastalarla temas kurmamak, sağlık kuruluşlarında hijyenik bir ortam oluşturmak ve el temizliğine dikkat edilmesi gerektiği söylemektedir. Bunun yanı sıra Ebola hastalığı ile ilgili henüz kesin bir tedavi geliştiremediği bilinmektedir. Henüz test aşamasında olan bir aşının hastalık için çözüm olabileceği ancak aşının kullanılmaya başlanmasının 2020 yıllında mümkün olabileceği söylenmektedir.

Covid-19 Korona Virüs ve Ebola Virüs

Covid-19 salgınından sonra bir Ebola salgınının patlak vermesinden korkuluyor. Umarız böyle bir şey yaşanmaz, dünyada sağlıklı, mutlu ve huzurlu yaşamaya devam ederiz.

Exit mobile version