Duygusal açlıkla nasıl başa çıkılır?

Duygusal açlıkla nasıl başa çıkılır?

Duygusal açlık ya da duygusal yemek yeme kişinin gereğinden fazla kalori alması ve gerektiğinden daha fazla besin tüketmesidir. Duygusal açlığın en önemli nedenlerinden biri paketli ürünlerin aşırı lezzetli, renkli ve çekici olmasıdır.

Tamamen acıkmadan yemek yemek gerçekten önemli bir sorundur. Vücut günlük yakılan kalori miktarının üzerine çıkarsa yavaş yavaş yağlanma meydana gelir. Ancak birkaç basit yöntemle duygusal açlığın önüne geçmek de mümkündür. Bu yöntemlerin neler olduğunu hep birlikte inceleyelim.

Duygusal Açlık Nedir ve Zararları Nelerdir?

Duygusal yeme kısacası aç olmadan sadece kendi duygularımızı tatmin etmek için yemektir. Yalnız bu durum ciddi bir sorun olmakla birlikte vücutta birçok hastalığa neden olduğu da kaçınılmazdır. Hem trans yağlar hem de glikoz adı verilen basit şekerler vücutta aşırı depolandığında kalp damar hastalıkları, obezite, trigliserid yüksekliği gibi ciddi sağlık sorunları meydana gelir.

Duygusal açlık, aşırı işlenmiş gıdaların tüketimi ile yakından ilgilidir. İnsanlar duygusal açlıktan kurtulmak için cips, şeker, gofret, çikolata ve buna benzer herhangi bir paketli ürünü tüketerek kendi sağlıklarını riske atmış olurlar. Sağlıklı gıdaların lezzetsiz olduğu paketli gıdaların daha lezzetli ve iştah açıcı olduğu insan beynine kodlanmıştır.

Duygusal Yemeye İten Nedenler

İnsanın gerçekten aç olmadan yemek yemesinin ardında birtakım nedenler bulunur. Duygusal açlığın nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

-Depresyon ve ruhsal çöküntü

-Yalnızlık

-Sinirlilik hali

-Anksiyete

-Uyku bozuklukları

-Paketli gıdaların cezbedici olması

-Sorunlarla yiyerek baş etme düşüncesi

Duygusal Açlığın Üstesinden Gelmek İçin 4 İpucu

Duygusal açlıkla nasıl başa çıkılır

Duygusal açlık nasıl önlenirin cevabı ve daha sağlıklı bir yaşam sürmek için 4 ipucu nelerdir yakından inceleyelim.

1)Alışverişe Gitmeden Önce Yemek

Hepimizin de bildiği gibi alışverişe aç karnına gitmek daha fazla şekerli ve kalorisi yüksek gıdalar satın almamıza neden olur. Bu yüzden alışverişe çıkmadan mutlaka bir şeyle tüketmek gerekir. Örneğin, karnımız çok açken süpermarkete girdiğimizde kesinlikle tatlıların satıldığı reyona yöneliriz. Hatta doymayacağımızı düşünüp fazlasıyla alırız. Ama bundan kaçınmak için yapmamız gereken şey en azından küçük bir şeyler atıştırıp alışverişe gitmektir.

2)Tokluk Hissini Arttıracak Ürünler Satın Almak

Duygusal açlığı ortadan kaldırmak için diğer ipucu ise lifli gıdalar tüketmektir. Gün içerisinde sebze ve meyve porsiyonlarını artırarak daha fazla lif alımı gerçekleşecektir. Ayrıca lifli ürünler vücutta hemen sindirilemeyeceği için tokluk hissi yaratır ve fazla kalori alımını önler.

3)Şekerli İçecekler Tüketmemek

Kola, meyve suyu, meyve aromalı gazoz ve buna benzer şekerli meşrubat ürünleri duygusal açlığın tetikleyicisidir. Şekerli içecekleri aşırı tüketmek vücuttaki glikoz seviyesi arttırarak aktif bir bağımlılık yaratır.

4)Yemek Yerken Teknolojiden Uzak Durmak

Yemek yerken yapılan en büyük hatalardan biri televizyon karşısında yemek yemektir. Çünkü televizyon dikkat dağınıklığı yaratacağı için gereğinden fazla yemek yemeye sevk eder. Bunun yanı sıra bilgisayarda film izlerken ya da tablette oyun oynarken bir şeyler atıştırmak tatmin edilemez bir yemek yeme isteğine neden olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?