Diyette yapılan hatalar Nelerdir?

Diyette yapılan hatalar Nelerdir?

Diyette yapılan hatalar maalesef hem sağlığımızı olumsuz etkilemekte hem de hedefimize ulaşmada engel olmaktadır. Diyet hatalarından en çok yapılan 3 tanesini sizlerle paylaşarak yardımcı olmak istedik. İşte diyette yapılan yanlışlar:

Aç kalmak yağ yakar mı?

Yapılan en ama en büyük hataların başında gelen ne kadar az yersem o kadar fazla kilo veririm düşüncesi ve bunun sonucunda kişinin kendini bırakmasıdır. Amacınız sadece tartıda ki sayıları değiştirmek ise aç kalarak zayıflayabilirsiniz tabi dayanabilirseniz.

Ama biz kilo verirken vücudumuzun daha güzel bir görüntüye ulaşmasını, yanlardan fışkıran göbeğimizi ve büyük basenlerimizi eritmeyi şişman kollarımızı ve bacaklarımızı inceltmeyi isteriz. Bu isteklerinize ulaşmak için de öncelikle diyet programınıza sadık kalmanız ve doğru beslenmeniz gerekir.

Bu diyeti devam ettirmek istiyorsanız da aç kalmamalısınız. Diyetlerinizi sürekli bozup yeniden başlama nedeninizi ya da kilolarınızı vermeyi isteyip te diyete başlayacak gücü kendinizde bulamama sebebinizi hiç düşündünüz mü? İşte sebebi bu.

Siz diyette kendinizi aç bıraktığınız zaman psikolojik olarak tekrar aç kalacağınızı düşünüp zorlanacağınızdan dolayı diyete başlamak istemeyeceksiniz. Ya da diyete başladınız her şey çok güzel gidiyor akşama doğru evde tatlı gördünüz ve canınız çok istedi eğer ki tok olsaydınız kendinizi durdurup “ben bu tatlıyı yemeyeceğim” diyebilirdiniz ama aç olduğunuz için “neyse ya bugün de yiyim, yarın valla güzelce başlayacağım söz!” diyeceksiniz ve tatlıyı özgürce yiyip bitireceksiniz peki sizinle ne kalacak?

Bir sürü umutlarla başlanmış ama bozulmuş bir diyet ve yine yapamamış olmanızdan dolayı kendinize olan inancınızın azalması. Bu duruma gelmemek için o tatlıyı gördüğünüz zaman mutlaka tok olmalısınız. Ve eğer kendinizi aç bırakmayıp diyeti eğlenceli hale getirmeyi başarırsanız size işkence gibi gelmeyeceğinden dolayı başlamaktan veya devam ettirmekten sıkılıp bıkmazsınız. 

Diyette Olduğunuzu Herkese Söylemek 

Bu da yapılan en büyük hatalardan biridir. Her ne kadar farkında olmasak da…

Diyette olduğunuzu mümkünse kimseye söylemeyin en yakın arkadaşınıza, annenize veya eşinize çünkü sizin iyiliğinizi düşündüklerini söyleyerek canınızı sıkabilir ve başladığınız diyetin bozulmasını sebep olabilirler. “Canım zaten zayıfsın, 3 günlük dünya can boğazdan gelir ye gitsin, bundan 1 tane alsan bir şey olmaz, zaten veremiyorsun boş ver diyeti” gibi sözler sizin çok kolay motivasyonunuzu kaybetmenize neden olur.

Bir şey yemeniz için teklif edildiği zaman sağlığınız için; diyetteyim yiyemem yerine canım istemiyor, karnım tok daha fazla yiyemem veya ben bunu sevmiyorum gibi yalanlar söylemek hem daha fazla ısrar etmelerini engelleyecek hem de aslında onları asla ilgilendirmeyen diyetiniz ve vücudunuz hakkındaki yorumlarını engelleyecektir. 

Diyette yapılan hatalar Nelerdir?
diyet yaparken ne zaman tartılmalı?

Diyet ve Tartı

Sayıların hiçbir önemi olmadığını fazla kilolarınızı verdikten sonra anlayacaksınız. Çünkü başta koyduğunuz hedef sizin aklınızdaki görüntünüzü elde etmeniz için yeterli olmayabilir ve aslında hedefinize ulaşmanıza rağmen bitirmiş olduğunuz diyeti devam ettirmenizi gerektirebilir bu da sizi doğal olarak yoracaktır.

O yüzden diyeti aynadaki görüntünüzü beğendiğiniz zamana kadar devam ettirmeli ve mümkünse haftada 1 veya 2 defa tartılmalısınız. Bu konulara dikkat etmeniz diyet döneminiz bittikten sonra da çok işinize yarayacaktır. 

Doyurucu diyet salata tarifleri

Bu üç hata; belki de çoğu zaman farkında olmadan yaptığımız ama hedefimize ulaşmamızı büyük ölçüde engelleyen hatalardır. Bunlara dikkat ederseniz emin olun ki istediğiniz vücuda sahip olacaksınız.  

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?