Cupping nedir kahve, nasıl yapılır? (Özel tadım videosu)

Cupping nedir kahve, nasıl yapılır? (Özel tadım videosu)

Cupping nedir kahve sektöründe popüler olan işlemlerden biridir. Cupping nasıl yapılır merak ediyorsanız; detaylar bu yazımızda sizlerle! Yazımızın sonunda paylaştığımız videoyu da izlemeyi sakın unutmayın.

Cupping nedir kahve?

Cupping, çoğu kişi tarafından tat alma tomurcuklarının test edilmesi ve kahve karşılaştırılması yapmak olarak bilinmektedir. Ancak resmi olarak cupping işlemi, dünya genelinde kahve değerlendirmek amacıyla kullanılan standartlaştırılmış bir işlemdir. Bu işlem için kahve üretilip fincana dökülene kadar birçok işlemden geçecek ve testler yapılacaktır.

Cupping kahve tadımını en üst düzeyde değerlendirmeye alan kişiler, kahveleri 100 puanlık bir sistem üzerinden değerlendirebilmek adına cupping protokolünü kullanmaya ihtiyaç duyarlar.

Kahve tadımları kişiden kişiye değişebileceğinden ve herkesin zevki aynı olamayacağından dolayı aradaki tutarlılığı ve dengeyi sağlamak amacıyla katı prosedürlerin gerekliliği şart olmaktadır. Örneğin yeni bir kafe açılacaksa cupping işlemi oldukça önemlidir.

Kahve seçmek ve özellikle de baristaların damak tatlarını geliştirmek amacıyla cupping işleminden yararlanması en faydalısı ve doğrusu olacaktır. Ancak her zaman bu kadar katı kuralların olması gerekmez. Kişiler kendi damak zevklerini öğrenebilmek için de çeşitli tatları deneyip cupping işleminden yararlanabilirler.

Cupping nedir kahve
Cupping nasıl yapılır?

Cupping işlemini gerçekleştirmek amacıyla birkaç maddeye ihtiyaç duyacaksınız. Bunlardan çoğu mutfağınızda bulunan eşyalar. Peki nedir bu ihtiyaçlar? Gelin hep beraber bu sorunun cevabını inceleyelim. Bunlar; kahve, öğütücü, su kaynatıcı, su, not defteri, kağıt havlu, zamanlayıcı, ekstra kahve, kaşıklar ve taslardır.

Cupping Nasıl Yapılır? Cupping kahve tadımı

Öncelikle cupping işlemi için ihtiyacınız olan tüm eşyaları topladığınızdan emin olun. Cupping işlemi oldukça kısa sürelidir ancak dikkatli olmak gerekmektedir. Kahve dozlarını, koyacağınız fincan ya da kaselere tartın. Kahve kaselerinin hacmini bilmeniz önemli. Sonrasında suyu ısıtın ve kahvenizi öğütmeye başlayın. Öğütme esnasında çok hızlı olmamaya çalışın. Daha sonra zamanlayıcıyı başlatın ve sıcak suyu her fincana dökün.

Her kabın tamamıyla dolu olduğundan emin olun. Fincanları koku kontrolüne tabi tutun çünkü kuru kahve kokusu ile yaydığı koku arasında büyük farklar olabilmektedir. Zamanlayıcı 4 dakikaya ulaştığında her fincanı tek tek karıştırın. Karıştırma aralarında kaşığı mutlaka yıkayıp durulayın. Kaşık yardımıyla fincanların üst kısımlarında oluşan baloncuk ve telveleri alın. Zamanlayıcı 14 dakikaya ulaştığında fincandakileri tatmaya başlayabilirsiniz.

Kahvenin tadına bakmaya çalışın ve odaklanın. Kahveyi damağınızda gezdirdiğinizden emin olun. Kahveler oda sıcaklığına gelene kadar tatmaya devam edin ve not almayı da ihmal etmeyin. Bu da yaklaşık olarak zamanlayıcının 20 ya da 25. dakikasına gelecektir.

Kahve tadımcısı ne denir?

Kahve tadımcıları diğer adıyla degüstatör bu işi profesyonel olarak yapanlar, etkinliklerde tadımlar yaparak kahveleri değerlendirir ve kahvelerin özelliklerini ve aromalarını dikkate alarak belli bir not verirler.

Cupping nedir kahve

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?