Çocuk Diyet Listesi Nasıl Olmalı

Çocuk Diyet Listesi Nasıl Olmalı

Çocuk diyet listesi oluşturulurken ya da düzenli beslenme programı hazırlanırken ailelerin dikkat etmesi gereken pek çok nokta vardır. Öncelikle mutlaka bir doktora danışılmalı, çocuğun kan değerleri, hormonları gibi pek çok ölçüm yaptırılmalıdır. Her şey normal çıktığında düzgün bir beslenme programı ve beslenme alışkanlığı kazandırılarak diyetisyen kontrolünde diyet listesi oluşturulmalı ve başlanmalıdır.

Fast food kültürünün yaygınlaşması ile çocuklarda kilo problemi oldukça arttı. Bunun temelinde beslenme alışkanlıklarındaki bozukluklar yatsa da ailelerin bu konuda dikkatsizliği de problemin büyümesine neden oluyor. Öncelikle çocuğunuzun nasıl beslendiğini fark etmelisiniz. Okulda nasıl gıdalar tüketiyor? Evde cips, çikolata, kola gibi yüksek kalori, şeker ya da basit yağ içeren gıdaları sıklıkla tüketiyor mu? Dışarıdan yemek yemeye mi alıştı? Sağlıksız beslenmesine yol açan psikolojik dürtüleri ya da geçmişten gelen bunalımları, travmaları var mı?  Bunlar gibi pek çok soruyu tek tek cevaplamalı ve çocuğunuzun beslenme alışkanlığını yeniden gözden geçirip düzenlemelisiniz. Sağlıksız gıdalara ulaşmasını yavaş yavaş sınırlandırıp, sağlıklı gıdalara yönelmesine yardımcı olmalısınız.

Çocuk Diyet Listesi Uygularken Baskı Yapmaktan Kaçının

Özellikle ergenlerde hızlı kilo verme baskısı büyük psikolojik sorunlara yol açacaktır. Çocuğunuzu diyet yapması ya da kilo vermesi için baskı altında tutmayın. Öncelikle fazla kiloların bir sorun olduğunu kavramasını sağlayın. Sonrasında yol gösterici olun ve adımları anlatın, açıklayıcı olun. Diyet yapmak ve kilo vermek tamamen çocuğun tercihi olmalıdır. Katı kurallar ve baskı ile diyetten soğutabilirsiniz.

Beslenme alışkanlıklarını kökünden değiştirmeye çalıştığınızda özellikle ergenlik çağındaki bir gençten sert tepkiler alabilirsiniz. Sınırlayıcı ve katı olmak tamamen ters tepebilir. Bu tutumun yerine uzlaşmacı olun ve anlaşmalı şekilde kilo vermeye ikna edin.

Kilo ve Yaşa Göre Çocuk Diyet Listesi Tercih Edin

Diyet yapacak kişinin kilo ve yaşına göre diyet listesi oluşturulmalı. Boy ve kilo endeksi, kan değerleri, hormon değerleri ve psikolojik durumu diyette belirleyici olmalıdır. Katı kuralların yerine esnetilebilir, zamanla zorlaşan ve bir anda bütün beslenme programını değiştirmeyen diyetler tercih edilmelidir. İnternette paylaşılan Çocuğunuza Diyette Eşlik Edin

Çocuklar için diyet listesi uygulanırken hata yapılan konulardan biri diyeti bireysel olarak çocuğa uygulattırmaktır. Bunun yerine tüm ev hanesi diyet kurallarına uymalı, keyif alarak listeyi uygulamalıdır. Mümkünse yemekler birlikte hazırlanmalı ve çocuğun okul, arkadaş çevresi ile yediği sağlıksız gıdaların önüne geçilmelidir. Diyet listesi topluluk halinde uygulandığında aile içinde bir zincir oluşturacaktır ve yetişkinlerden biri bu zinciri kırmadığı sürece çocukta kırmamak için motive olacaktır. Sizlerin de diyet yapması, sağlıklı beslenmesi çocuklar için model olacaktır, diyet sürecinde motive edecektir.

Yetişkinler İçin Dukan Diyeti

Yetişkinler ile çocuklar ve ergenlerin uygulaması gereken diyet listeleri birbirinden tamamen farklıdır. Yetişkin bireyler mutlaka boy kilo endeksinin yanı sıra doktor kontrolünde bir diyet listesi uygulamalıdır. Bizim yetişkinlere önerdiğim diyet listesi ise dukan diyet listesi şeklindedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?