Cilde ve Yüze Zararlı Yiyecekler

Cilde ve Yüze Zararlı Yiyecekler

Ciltte ve Yüzdeki Kusurlar

Yediğiniz yiyecekler hayat standardınızı, fiziğinizi ve cildinizi temsil eder. Temiz beslenmeyen pek çok kadın ve erkek, cilt sorunlarından şikayetçi. Yanlış beslenmeyle yorulan vücut ve iç organlar deriye, cilde etkilerini gösterir. Olduğunuzdan daha yaşlı, bakımsız ve yorgun görünmenizin sebebi yanlış beslenme olabilir. Siz de zararlı gıdaları keşfederek cilt kusurlarından kurtulabilirsiniz. Cilt kusuru nedir? Yüz lekeleri neden oluşur? Cilt lekeleri nasıl oluşur? Gibi pek çok sorunun yanıtı aslında beslenmenizde gizlidir. Ciltte oluşan kusurlar başlıca yüz bölgesinde toplanır ve etkileri siyah nokta ile sivilce olarak başlar. Sağlıksız beslenme devam ettikçe sivilceler vücudun farklı bölgelerine yayılır. Sağlıksız gıdalar cilt direncini düşüreceği için, vitaminlerden yoksun olduğu için yüz kısmında kırışıklığa, güneş altında ise ciddi lekelere yol açabilir. Peki cildinize zararlı yiyecekler nelerdir? Doğal beslenme ile güzelleşmek mümkün mü?

Cilt kusurlarına başlıca sebep olan yiyecekler aslında gözünüze çok masum gelebilir. Severek yediğiniz, vazgeçemediğiniz ya da zararlı olduğunu bilmediğiniz pek çok yiyecek hem fiziğinize hem de cildinize ciddi zararlar verir. Peki temiz ve pürüssüz bir cilt için ne yemeliyiz?

Zararlı Fast Food Gıdalar

İşte ciltte lekelenmelere, sivilce ve siyah noktalara sebep olan yiyecekler…

1. Yüksek şekerli besinler.

Vücudunuz şeker ihtiyacını meyvelerden karşılamalıdır. Hazır gıda ürünleri ve yemeklerde kullanılan şekerler zararlıdır.

2. Zararlı yağlar.

Vücudunuza doğal yağlar dışında yağları sokmamaya özen gösterin. Doğal yağları ise minimum düzeyde tutun. Hazır ve paketli gıdalarda kimyasal bileşenli yağlar, doymuş yağlar, trans yağlar mevcuttur. Bu yağlar hem kilo almanızı sağlar hem de vücudunuza ciddi anlamda zarar verebilir. Ciltte oluşan sivilce ve siyah noktaların arkasında hazır gıda tüketimi, zararlı yağ tüketimi aranmalıdır.

3. Bol baharatlı yemekler ve hazır gıdalar.

Aşırı baharatlı, acılı yiyecekler cildinizi olumsuz etkiler. Ayrıca sindirim yollarına ve mideye de zarar verir. Yediğiniz gıdalarda baharatı minimum düzeyde tutmaya özen gösterin.

4. Bazı süt ve süt ürünleri

Her insanın vücudu farklı besinlere tepkiler geliştirebilir. Çoğu kişide laktoz hassasiyeti görülmektedir. Bu ve bunun gibi, süt ürünlerine karşı geliştirilmiş tepkiler görünüyorsa, süt ürünleri tüketimi cilde zarar verebilir.

Bu besinlerin tümü cilde ve insan sağlığına zararlıdır. Orantısız kullanıyor, genelde bu besinleri tüketiyorsanız hem cilt güzelliğine hem de sağlığınıza veda edebilirsiniz. Ancak kullanımı kısıtlar, sağlıklı gıdalara yönelmeyi başarırsanız güzel bir cilt, fit bir vücut ve sağlıklı bir yaşam sizleri bekliyor.

İçerik bakımından hangi besinlerin tüketilmemesi, hangi besinlerden uzak durulmasına değindik. Ancak pek çok insanın bayıla bayıla yiyip içtiği gıda ürünlerine değinmedik. Düzgün ve pürüssüz bir cilt için bazı gıdaları hayatınızdan çıkartmanız ya da ciddi sınırlamalar getirmeniz gerekiyor.

– Çikolata

Kısıtlama getirmeli, tüketimini sınırlandırmalısınız. Bitter çikolata tüketimine dönebilirsiniz. Ancak orantılı olmayı unutmayın.

– Cipsler, patates kızartmaları ve kızartma ile pişirilmiş gıdalar.

Yüksek yağ oranı hem fiziğinizi bozacaktır hem de cilt kusurlarına yol açacaktır. Sınırlandırmadan direkt hayatınızdan çıkartmak zorundasınız. Yüzünüzdeki siyah nokta ve sivilcelerin asıl sebebini merak ediyor muydunuz? Beslenme ile kaynaklı olan kısmı %80 yağlı gıdalar ile alakalıdır.

– Hazır ve paketli gıdalar

Hazır yemekler, paketli gıdalar uzun süre raf ömrünü koruması için pek çok kimyasal bileşen ile desteklenir. Ayrıca koku, lezzet ve renk için farklı kimyasallar da eklenir. Hayatınızdan bu tarz paketli gıdaları mutlaka çıkarın.

– Trans yağlar ve doymamış yağlar

Cipslar vs. gibi pek çok hazır gıda içeriğinde trans yağ, doymamış yağ bulundurur. Gramajının düşük oluşuna aldanmayın. Çok düşük gramajlar bile vücuda ciddi zararlar verir. Cilt kusurlarının yanı sıra kalp damar rahatsızlıkları gibi pek çok önemli sağlık sorunu ile sizi baş başa bırakabilir.

Belirttiğimiz içeriklerden ve gıdalardan uzak durmanız hem sağlığınızı hem de cilt güzelliğinizi olumlu etkileyecektir.

Sağlıklı Gıdalara Yönelin

Cilt Bakım Önerileri

Cilt bakım önerilerini de uygulamanız gerekir. Güzel ve sağlıklı bir görüntü için, sağlıksız gıdaları hayatınızdan çıkartsanız bile cilt bakımı yapmanız gerekir. Vücudunuz kendi kendine yağ üretebilir, ölü deriler ortaya çıkabilir. Yüz temizliğini düzenli olarak her gün yapmalısınız. Düzenli cilt temizliği ve kişisel hijyen kuralları yüzde oluşan siyah nokta ve sivilcelerin önüne geçecektir. Ayrıca aşırı kimyasal içerikli makyaj malzemeleri, kimyasal içerikli kremler, maskeler gibi pek çok güzellik ürününü hayatınızdan çıkarmalısınız. Tüm bu kimyasal içerikli makyaj ürünlerinin yerine doğal olanlarını tek tek içeriklerine bakara seçmeli ve kullanmaya başlamalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?