Çiğ fındık kalori değeri kaçtır? Fındık protein, karbonhidrat değerleri

Çiğ fındık kalori değeri kaçtır? Fındık protein, karbonhidrat değerleri

Çiğ fındık kalori değeri kaçtır? Fındığın protein ve karbonhidrat değerleri nedir başta olmak üzere Çiğ fındık diyette yenir mi? 1 porsiyon fındık kaç tanedir gibi bir çok merak ettiğiniz soruların yanıtlarını sizler için bir araya getirdik.

Çiğ fındık kalori değeri: Sizin için en iyi fındık türü, bütün ve işlenmemiş olanıdır. Çiğ fındıklardan daha lezzetli ve daha az işlenmiş kavrulmuş fındık tercih edenler de oldukça fazladır.

Fındığın protein değeri

Fındıkta protein var mıdır sorusunun cevabı; elbette evet. Fındıklar yüksek protein içeriğine sahiptir, bu nedenle bunları her türlü yemekle yiyebilirsiniz. Bununla birlikte, bitki bazlı bir protein kaynağı arıyorsanız, fındıklar imdada koşacaktır. Fındık ayrıca sağlıklı yağlar ve lifler içermektedir. 100 gram fındıktaki protein miktarı 15 gr dır.

Protein ve lif bakımından yüksek olmasının yanı sıra, fındık kalorisi yüksektir ve zararlı maddeler içerir. Bitkiler, onları böceklerden koruyan fitik asit üretir. Çiğ fındıktaki fitik asit, vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri emmesini önler. Bunu önlemek için, yemeden önce fındıkları iyice ıslatmalı veya kurutmalısınız. Aksi takdirde, bir beslenme eksikliği ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden fındıkları akıllıca seçmek önemlidir.

Fındık Diyette Yenir mi?

Fındığa diyetlerimizde daha fazla yer vermek, protein alımımızı artırmaya, kabızlığı önlemeye ve bağışıklık sistemimizi iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Fındıktan en fazla besin maddesini elde etmek için çiğ tüketmelisiniz.

Çiğ fındık ezmesi tüketmek, kilo vermeye çalışanlar için sağlıklı bir seçimdir. Bu fındıklar lif ve protein bakımından zengindir ve sizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Ek olarak, glisemik indeksleri düşüktür, bu da kan şekeri seviyenizi yavaşlatacakları ve daha uzun süre dolgun hissetmenizi sağlayacakları anlamına gelir. Ayrıca hormon seviyelerini ve sinir sağlığını düzenlemek için önemli olan tiamin bakımından da yüksektir. Bir çiğ fındık yüksek şekeri Endeksi aşırıya kaçmadan tüketmek için bir sebep olduğu komplikasyonlara yol açabilir.

Çiğ fındığın glisemik indeksi (GI) düşük olmasına ek olarak, mükemmel bir protein ve mineral kaynağıdır. Bu sayede vücudunuzdaki kolesterolü düşürmeye yardımcı olurlar. Kalbiniz ve akciğerleriniz için de faydalıdır.

Fındık ayrıca E vitamini de içermektedir. Çiğ fındık, cilt sağlığı için önemli olan E vitamini bakımından zengindir. Ve E vitamini yüksek olduğu için kalp sağlığı için mükemmel bir seçimdir.

Çiğ fındık kalori değeri
Çiğ fındık kalori değeri

Çiğ Fındık Kalori Değeri

1 adet çiğ fındık 7 kalori (kcal) değerindedir. 100 gr çiğ iç fındık kalori değeri ise ortalama 655 kalori (kcal)tir.

Fındık Besin Değerleri

100 gr fındıktaki besin değerlerine bakacak olursak öncelikle ortalama 650 kalori olduğunu belirttik.

  • 100 gr fındık karbonhidrat değeri 17 gr
  • Fındık protein miktarı 15 gr
  • Yağ miktarı 60 gr
  • Ayrıca 100 gr fındığın içerisindeki potasyum miktarı ise 680 mg dır.

Bir kase taze fındık kaç kalori?

  • 1 avuç yaklaşık 40 gr kavrulmuş fındık 263 kcal.
  • 1 kase ortalama olarak 140 gr kavrulmuş fındık ise 921 kcal dır
  • 100 gram kavrulmuş fındık 658 kcal denk gelmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?