Sivilceler Nasıl Geçer? En iyi Sivilce Kurutma Yöntemleri

Sivilceler Nasıl Geçer? En iyi Sivilce Kurutma Yöntemleri

Sivilce kurutma için bir çok yöntem var ama hangisi en etkili ? Sivilce kurutma yöntemleri arasındaki doğal maskeler ne kadar faydalı ? Tüm soruların cevabı yazımızda.

Bir cilt kusuru olan sivilce insanı psikolojik ve görsel olarak olumsuz etkiler. Yanlış tedavi uygulandığında veya alakasız metotlar denendiğinde sivilce lekeleri kalıcı olabilir ve bu durum oldukça can sıkıcıdır. Sivilce probleminden kurtulsanız bile sivilce izleri başınıza dert olur ve onlardan kurtulmanın yolunu bulmanız gerekir.

Özellikle ergenlik döneminde ortaya çıkmaya başlayan sivilcelerin, o dönemde düzgün tedavi yolları ile giderilmesi büyük kolaylık sağlayacaktır. Ancak sonraki dönemde ortaya çıkan sivilceler ve izlerinin giderilmesi, görsel kusuru azaltmak zor olsa da mümkündür.

Cildinizde direkt göze batan bölge yüzdür ve yüz bölgesinin yanak, burun, çene ve alın kısımlarında ortaya çıkan sivilceler kusurludur. Bu sivilcelere hızlıca müdahile edilmesi, doğru tedavi yöntemi uygulanması gerekir. Aksi taktirde oldukça sinir bozucu, büyük, kırmızı ve şişkin bir hal alabilirler.

Tıbbi Sivilce Tedavisi Nasıl Olur? Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Cilt doktorlarının fikrini almak gerekirse, tedavi tavsiyesi olarak aşağıdaki yöntemleri önereceklerdir:

  • IPL Lazer Yöntemi
  • Kimyasal Peeling Yöntemleri
  • İğneli Lazer ile Sivilcelerin Çekilmesi ve Lekelerin Giderilmesi
  • Radyofrekans Yöntemi ile Sivilcelere Müdahele

Cilt doktorlarının önerdiği yöntemler ile kısa sürede sivilce sorununa müdahile edilebilir. Ancak bu yöntemler doğal olmadığı için sağlıklı olmayacaktır. Evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler, sivilce tedavisinde daha sağlıklı olacaktır ve cildinize zarar vermeyecektir.

Evde kimyasal tedaviler, kremler yerine doğal maskelerin kullanımı daha uygun fiyatlı olurken, tedavi sürecini uzatabilir. Ancak doğal yöntemlerin tercih edilmesi ilerde oluşabilecek farklı cilt sorunlarının da önüne geçecektir. Aşağıda belirttiğimiz cilt maskelerini “Evde Yapabileceğiniz 12 Cilt Maskesi” yazımızda da detaylı olarak inceleyebilir, hangi maskenin ne gibi durumlara iyi geldiğini öğrenerek deneyebilirsiniz. Pek çok maske test edilip, cilt üzerindeki etkileri gözlemlenerek, kullanıcı yorumları dikkate alınarak derlenmiştir. Ancak sivilcelere en iyi gelen doğal maskeler aşağıdakilerdir.

Doğal Sivilce Kurutma Maskeleri

Doğal Maske: Gül Suyu Maskesi

Sivilce Kurutma Yöntemleri
Sivilce Kurutma Yöntemleri

Cilt ve makyaj temizleme sularının vazgeçilmezi gülsuyunun cilde olumlu etkisi antik çağlardan beri bilinmektedir. Pek çok güzellik uzmanı da gülsuyunu önermektedir. Yüzdeki sivilce lekelerine ne iyi gelir? Sivilce Kurutma nasıl sağlanır ? Sorularının yanıtı da aslında gülsuyudur.

Gül suyu maske tarifi: 60 ml gül suyunun içerisine bir yemek kaşığı bal, bir yemek kaşığı kadar şeker ve eczaneden temin edebileceğiniz e vitamini kapsülünden bir adet ekleyin. Bir kapta güzelce karıştırın ve pamuk vasıtası ile sivilce ve lekelerin bulunduğu kısımlara güzelce yedirin. 5 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü soğuk su ile iyice temizleyin.

Doğal Maske: Limon, Bal Maskesi

 Sivilce Kurutma Yöntemleri
Sivilce Kurutma Yöntemleri

Sivilce izlerine hangi maske iyi gelir? Diye merak ediyorsanız limon ve bal karışımı doğal maskeyi sizlere öneriyoruz. Hazırlanışı oldukça kolaydır ve hızlıca yüzünüze uygulayabilirsiniz.

2 yemek kaşığı dolusu balı bir kaba koyun ve üzerine 1 yemek kaşığı dolusu limon ekleyin, iyice karıştırın. Karışımı sonrasında ocağa alın ve 4 dakika kadar kaynatın. Kaynama sonrası karışım ılıklaşana kadar bekleyin. Sivilce ve lekelerin bulunduğu bölgelere oval hareketler ile iyice yedirin, 15 dakika kadar yüzünüzde bekleyin.

Son olarak yüzünüzü soğuk su ile güzelce temizleyin. Yüzünüzdeki tazelenmeyi hemen hissedeceksiniz ve yüzünüz daha gergin olacaktır. Limonun yüzünüzü germesini istemiyorsanız ılık su ile yıkayabilirsiniz. Sivilce Kurutma için uygulanacak diğer yöntemlere geçelim.

Doğal Maske: Aloe Vera Maskesi ile Sivilcelerden Kurtulun

Sivilce kurutma yolları
Sivilce kurutma yolları

Yüzünüzde oluşan ölü deriler ve yağlanma bakterileri çeker. İyi bir cilt temizliğinin yanı sıra aloe vera maskesi yüzünüzdeki bakterileri öldüreceği için oldukça etkilidir.

Aloe veranın cilt besleme özelliği de hücreleri besler, yüzünüze daha canlı ve parlak bir görünüm kazandırır. Aloe vera kullanarak cildinizi nasıl temizlersiniz? Sivilce Kurutma için Aloe vera maske tarifi…

  • İlk Aloe Vera Maskesi Yöntemi: Aloe vera bitkisinden elde edilen jeli 1 yemek kaşığı dolusu bal ile karıştırın ve yüzünüze oval hareketler ile yedirin. 20 dakika kadar bekledikten sonra cildinizi ılık su ile iyice temizleyin.
  • İkinci Aloe Vera Maskesi Yöntemi: Gece uyumadan önce aloe vera jelini bir pamuğa dökün ve yüzünüzdeki sivilce, leke problemlerinin olduğu kısımlara güzelce yedirin. Sabah uyandığınızda yüzünüzü soğuk su ile güzelce temizleyin. 8 saatten fazla uyuyorsanız alarm kurun. Yüzünüzde 9 saatten fazla jeli tutmamanız gerekir. Ayrıca yüzünüzü yıkamayı unutup güneşe çıkarsanız farklı lekelenme sorunlarına yol açabilir. Mutlaka temizleyiniz.
  • Üçüncü Aloe Vera Maskesi Yöntemi: 1 tatlı kaşığı aloe vera jelini ve 1 tatlı kaşığı limon suyunu güzelce karıştırın. Ciltteki sivilce lekelerinin bulunduğu kısımlara hafifçe yedirin. 10 dakika kadar bekleyin ve cildinizi ılık su ile güzelce temizleyin.

Aloe vera maskesi uygulama kararı aldıysanız düzenli olarak ger gün uygulamanız gerekir. Belirli sürelerin sonunda cilt yapısına göre değişiklik gösterse de azalma görülecektir. Sivilce lekeleri zamanla tamamen yok olacaktır.

Doğal Maske: Elma, Bal Maskesi

sivilceleri kurutmak için
sivilceleri kurutmak için

Sivilce maskelerinin ortak özelliği içerisinde vitamin barındırmasıdır. Doğal vitaminler ile yüzünüzü besleyen elma ve bal karışımı maske bu açıdan cildinize iyi gelecek, yenileyecek ve cilt atıklarından arınmasına yardımcı olurken, hücreleri besleyecektir.

Elma ve bal maskesi tarifi: Bir adet orta boy yeşil elmayı rendeleyin ve 4 yemek kaşığı dolusu bal ile kremsi bir kıvam alana kadar iyice karıştırın. Karışımı yüzünüze oval hareketler ile sürün ve 15 dakika kadar bekleyin. Son olarak yüzünüzü soğuk su ile güzelce temizleyin.

Sivilce Kürü Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Sivilce kürü, yeni çıkmış veya ucu görünen sivilcelere anında müdahile etmek için hazırlanır. Sivilce kürü sayesinde, sivilceler hızlıca iyileşir ve yüzde büyük bir problem olmaktan çıkar.

Elma Sirkesi Sivilce Kürü Nasıl Hazırlanır?

Sivilce Kurutma için elma sirkesi sivilce kürü hazırlanışı: 1 fincan dolusu maden suyu ve 1 fincan dolusu asetik asit içeriği olmayan elma sirkesi karıştırılır. İçerisine 1 çay kaşığı limon eklenir.

Yüzde sivilce probleminin olduğu bölgelere pamuk yardımıyla sürülür. 30 dakika beklendikten sonra ılık su ile yüz iyice temizlenir. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa uygulanması gerekir. Her gün sivilcelerin üzerine uygulayınız.

Lavantalı Sivilce Kürü Nasıl Hazırlanır?

Lavanta Sivilce Kürü Hazırlanışı: 2 su bardağı suyu ocağa koyun ve içerisine lavantaları atın. 17 dakika kadar kısık ateşte demlenmesini bekleyin.

Demlenme işlemi tamamlandıktan sonra lavantaları süzgeç yardımı ile süzün. Lavantaları süzdükten sonra akşam yemeklerinden sonra ılık şekilde içebilirsiniz. 15 gün düzenli olarak, akşam yemeklerinden sonra 1 çay bardağı lavanta suyunu tüketin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?