Bir bardak kefir kaç kalori? Kefir besin değerleri nedir?

Bir bardak kefir kaç kalori? Kefir besin değerleri nedir?

Bir bardak kefir kaç kalori sorusu başta olmak üzere Kefir besin değerleri nedir, sade kefir kalorisi ne kadar gibi soruların tüm yanıtları yazımızda.

Bir bardak kefir kaç kalori geliyor cevabından önce kısa kefirle ilgili bilinmesi gereken temel bazı bilgiler vermeye çalışalım.

Kefir ve Fermantasyon

Kefir, birçok farklı süt çeşidiyle yapılabilir. Hangi süt türü kullandığınıza bağlı olarak kalori ve besin farklılıkları bakımından farklılık gösterir. Kefir normal süte göre çok daha üstündür. Fermantasyon sütün simyasıdır.

Bakteri ve maya bolluğu ile sütü kimyasal olarak parçalar ve sütteki karbonhidratları laktik aside dönüştürür ve sütü neredeyse hiç laktoz olmadan bırakır (% 99,9 laktoz içermez). Laktik asit az sayıda kaloriye sahiptir. Laktik asit içeriği fermantasyon süresine bağlı olarak bitmiş ürünün % 0.7-1’idir. 

Fermantasyon vitamin ve mineralleri korur ve C ve B vitaminlerini arttırır. Sindiriminize yardımcı olacak, bağışıklık sisteminizi güçlendirecek ve size bir sürü enerji verecektir. Süt birçok kişi tarafından şeytanlaştırılır ve süt pastörize edildiğinde ve homojenleştirildiğinde besinsel faydalarının çoğunu kaybetmiş olsa da, kefir sütü sadece beni iyileştirmekle kalmayıp binlercesini de iyileştiren sağlıklı gıdaya dönüştürür.

Fermantasyon süreci hepimize bir hediyedir ve bizi iyileştirebilir. Bunu yapın ve yiyeceklerinizi süper gıdalara dönüştürmelerine izin verin. Herkes bu avantajlardan faydalanabilir ki bu da seni hayatının bir parçası yapman için cesaretlendirmemin bir başka nedeni.

Kefir Faydaları

Fermente gıda ürünlerinin paketlerindeki karbonhidrat içeriği hakkında çok fazla kafa karışıklığı vardır. Hükümet, üreticilere gıdanın karbonhidratlarını “farkla” saydırıyor. Bu, su, kül, yağlar ve proteinler dahil olmak üzere diğer her şeyi ölçtükleri anlamına gelir. Daha sonra, “farkla” diğer her şeyin karbonhidrat olarak sayıldıklarını varsayarlar. Bu standart prosedürdür.

Bir bardak kefir kaç kalori? Kefir besin değerleri nedir?

Fermente gıdalar (yoğurt, kefir ve diğer fermente gıdalar gibi) yapmak için süt laktik asit bakterileri ile aşılanır. Bu bakteriler “laktoz” adı verilen süt şekerinin neredeyse tamamını kullanır ve laktik aside dönüştürür. Sütü lorlayan ve ürüne ekşi tat veren bu laktik asittir. Yani hükümetin hala üründe olduğunu düşündüğü süt şekerleri gerçekten gitmiş durumda. Bu laktoz seven bakteriler tarafından dönüştürüldü. Bu bakteriler süt şekerinin çoğunu satın aldığınızda (veya kendiniz yaptığınızda) “yediğinden” fazla karbonhidrat kalmaz. Karbonhidrat olarak sayılan laktik asittir.

Bu nedenle, bir fincan sade yoğurt, ayran veya kefir yiyebilir ve sadece 2-4 gram karbonhidrat sayabilirsiniz. Go-Diet’den Dr. Jack Goldberg bunu kendi laboratuvarında ölçtü. Kefir% 99 laktoz içermez, bu da tüm süt şekerlerinin veya laktozun çoğunlukla gittiği anlamına gelir ve bu yüzden birçok laktoz intoleransı olan insanın kefir ile bir sorunu yoktur. Bir bardak yoğurt yaklaşık 4 gram karbonhidrat içerecektir. Kefirin laktozu yemek için kefirde daha fazla bakteri olduğu için yaklaşık 1 tane vardır.

Fermantasyon kalorileri azaltır. Bir bardak tam yağlı süt 12 gram şeker (laktoz) ve 148 kaloriye sahiptir. Fermantasyon kalorileri 44 azaltır, çünkü 12 gram şekerin çoğu gitmiş olacaktır. Bu, bardak başına tam yağlı süt kefiri, 148 kaloriye karşı 104 kalorive şeker sayısı, ne kadar süre mayaladığınıza bağlı olarak 1 gram veya daha az olacaktır. Düşük yağlı süt kefirinde daha az kalori olacaktır, ancak bu genel bir kuraldır. Mikroplar süt şekerlerini besin kaynağı olarak yerler ve şeker yerine probiyotik alırsınız. Çok havalı, değil mi?

Keçi sütü ile kefir yapmak

Keçi sütü ile kefir yapmak istiyorsanız, yine de düşük kalori ve şeker avantajından yararlanacaksınız. Keçi sütünü seviyorum ve sütünden farklı faydaları var. Keçi sütünün sindirimi sütünden daha kolaydır, ancak sütü kefire dönüştürmek tüm süt türlerini fermantasyon işlemiyle sindirilebilir hale getirir.

Keçi sütü, bir günde ihtiyacınız olan A vitamininin% 47’sine sahiptir, bu da sütünden daha fazladır. Bununla birlikte, sütü, keçi sütünden daha fazla olan gün için B12 gereksiniminizin% 50’sine sahiptir. Tüm bu vitaminler kefir haline getirdiğinizde vücut tarafından daha verimli bir şekilde emilir.

Keçi sütü kefir sütü kefiri gibi kalın değildir, kremsi kalır. Bunun nedeni keçi sütündeki yağ globülleridir. Bunlar sütündekilerden çok daha küçüktür ve daha kremsi bir kıvamla sonuçlanır.

Sütsüz Kefir

Sütsüz kefirin de birçok faydası vardır, ancak süt içermeyen sütlerin çoğunda daha az miktarda şeker vardır, bu nedenle mikropların probiyotiklere dönüşmesi için biraz yakıt (şeker) eklemeniz gerekir. Süt ürünü olmayan her sütün faydaları değişecektir; ancak çoğunlukla, mikropların tüketmesi için hurma ezmesi veya çiğ şeker şeklinde bir tür şeker eklediğiniz için kaloriler aynı olacaktır.

Bir bardak kefir kaç kalori?

Bir bardak kefir kaç kalori? Kefirin en güzel yanı vücudunuzun onu sindirmesinin ne kadar kolay olduğudur. Faydalı mikroplarının yardımı sayesinde kefir çökeltilir ve vücudun onarım, büyüme ve detoksifikasyon için ihtiyaç duyan hücrelere besinleri hızlandırmasını sağlar.

İşte farklı süt kefir türlerindeki 1 bardak kefir kalori miktarları

Kefir kilo aldırır mı?

Kefirin probiyotik bir süt ürünü olduğundan uzun uzun bahsettik . Bu özelliği sayesinde bağışıklığı güçlendirir. Vücuda yüksek miktarda kalori girmesine engel olan kefir, esas itibariyle kilo vermeye yardımcı olan bir besin kaynağıdır.

Diyetteyken kefir içilir mi?

Diyet programı kapsamında kahvaltıdan önce bir bardak kefir tüketilmelidir. İkinci hafta ve sonrası ise yatmadan önce 1 bardak kefir tüketilebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?