B7 vitamini hangi besinlerde bulunur?

B7 vitamini hangi besinlerde bulunur?

B7 vitamini hangi besinlerde bulunur? sorusunu cevaplamadan önce az bilinen B vitamin türü olduğundan kısaca açıklamaya çalışalım.

B7 vitamini nedir? ( Biotin )

B7 vitamini diğer adıyla biotin B vitamin türevleri arasında fazla önemsenmemesine rağmen belki de en az onlar kadar gerekli ve yararlı bir vitamindir. Saç ve tırnaklar için oldukça önemli olmasının yanı sıra cildimize sağladığı dirilik sebebiyle güzellik vitamini diye de bilinmektedir.

B7 vitamini yerine bazı durumlarda H vitamini denir. Bunun nedeni saç ve cilt kelimelerinin baş harflerinin Almancada H olmasıdır.

B7 vitaminin en önemli özelliği hem yiyeceklerden alınabilmesi hem de vücutta kalın bağırsaktaki bakterilerce üretilebilir. Suda kolayca çözülebilen bir B vitamini olduğundan fazla alınıp ya da üretilmesi sorun değildir ve vücuttan kolaylıkla atılabilir.

Kalıcı zayıflamak için diyet listesi oluşturma

tavsiye Yazı

B7 vitamini faydaları

Diğer B vitaminlerinin yaptığı gibi biyotin de hücrelerin gelişimine yardımcı olurken , kandaki şeker seviyesini de dengelemeye yardımcıdır. Sinir dokuları ve kemiklerde bulunan ilikler için oldukça önemli bir yere sahiptir. Biyotin Troid ve adrenalin hormonlarını düzenlerken kötü kolestrolün kontrolünde rol oynamaktadır.

Hücre ve mukoza dokularının geliştirmesinin yanı sıra Kas ve dokuların yenilenmesi sürecinde etkin bir rol oynamaktadır.

B7 vitamini eksikliğinde ne olur?

Biotinin eksikliği nasıl anlaşılır? Genel olarak b7 vitamin eksikliği çok fazla görünmemekle birlikte faydaları göz önüne alındığında ne kadar önem verilmesi gerektiği bellidir.

Kişide B7 vitamini eksikliği belirtileri olarak kansızlık, saç kaybı, tırnaklarda kırılma, yüksek kan şekeri, deri ve mukoza iltihabı, kas ağrısı, mide bulantısı sayabiliriz. Bir de ciltteki kuru yapı ile derinin pullaması gibi belirtiler.

Ayrıca kişilerde saç kaybı yaşanması ya da yavaş uzaması ile tırnakların çok çabuk kırılıyor olması biotin eksikliğine işaret etmektedir diyebiliriz.

Bu ve benzeri durumlar meydana geliyorsa önlem alınmaz ise kişinin durumu nörolojik veya müsküler bozukluklara doğru ilerleyebilir. Ayrıca B7 Vitamini (Biyotin) eksikliği olan kişilerde depresif davranışların başladığı da bilinmektedir.

Bu arada B7 eksikliği nasıl giderilir? sorusunun cevabı olarak her yazımızda belirttiğimiz gibi kesin teşhisi doktorların koyacağını , belirtiler görünüyorsa mutlaka kontrole gitmek gerektiğini tekrar hatırlatalım .

B7 vitamini hangi besinlerde bulunur

B7 vitamini hangi besinlerde bulunur?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki B7 vitaminin fazla olması bir sorun olmamakla birlikte saç ve tırnakların sağlam yapıda olmasına daha da kolaylaştırmaktadır.

B7 vitamini nelerde bulunur:

• Fındık, yer fıstığı, badem
• Yumurta sarısı
• Karaciğer, böbrek
• Muz ve Avokado
• Baklagillerde
• Bulgur, yulaf, karabuğday

Bunların yanı sıra soğan, havuç, domates, balık, süt ve süt ürünleri, brokoli ve mantarda da bulunmaktadır. Biotin’in günlük alınması gereken miktar ise ortalama 50 mcg’dir.

Biyotin eksikliği görülebilecek kişiler

B7 vitamininin eksikliği herkeste görülebilir, ancak bazı özelliklere sahip kişiler bu vitaminin eksikliği için normal insanlara göre daha riskli bir konumdadır.

• Nöbet rahatsızlığına karşı ilaç kullananlarda
• Sindirim sisteminde emilim bozukluğu olanlarda Crohn, çölyak hastalığı olanlarda
• antibiyotik tedavisi uzun süreli olanlarda
• Hamilelik döneminde olanlarda

B7 vitamini hangi besinlerde bulunur yazımızın ardından Kan grubuna göre beslenme işe yarar mı ? başlıklı makalemiz de ilginizi çekeceğine eminiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?