Aralıklı oruç diyeti nedir, listesi nasıl olmalı? (Örnek menü)

Aralıklı oruç diyeti nedir, listesi nasıl olmalı? (Örnek menü)

Aralıklı oruç diyeti diyet listesi arayanlar mutlaka denk gelmiştir. Son dönemde popüler olan, İngilizcede “Intermittent Fasting” olarak geçen ve kısaca if diyeti olarak bilinen diyet listesi gün geçtikte daha fazla kişi tarafından deneniyor. Aralıklı oruç diyetinin diğer diyetlerden farkı, popüler olmasının nedenleri ve sağlığa etkilerini sizler için araştırdık. Ayrıca yazımızın sonunda aralıklı oruç diyet listesi örneğini sizlerle paylaşıyoruz.

Diyet yaparken isterseniz 5-2 ya da aralıklı oruç diyeti listesi 16-8 aralıklarını takip edin. Bu diyette yediklerinizden çok hangi süreler içerisinde yediğiniz önemli.

Aralıklı Oruç Diyeti nedir, nasıl yapılır?

Aralıklı oruç diyeti nasıl yapılır
Aralıklı oruç diyeti nasıl yapılır

Aralıklı oruç diyeti ingilizcesi ile fasting diyeti farklı uygulamalar ile kullanılabiliyor. Ancak diyet uygulanırken, farklı aralıklar ve belirtilen sürelerde az beslenmek gerekiyor. Kalori hesabını dikkate almanın yanı sıra oruç tutmanız gerekiyor. Belirli saatler aralığında, belirlediğiniz ve kalorisini hesapladığınız gıdalar ile besleniyorsunuz. Diyetin mantığı ise Ramazan ayında tuttuğunuz oruçla aynı diyebilirim. Aralıklı oruç diyeti örnek menü yazının devamında sizler için paylaştık.

16-8 Aralıklı oruç diyet listesini takip eden birisi, 16 saat oruç tuttuktan sonra 8 saat yemek yiyebilir. Bu 16 saatlik sürenin içerisine uygu vaktini de ekleyebilirsiniz. Yemek yenilebilen saatler ise sizin güne başlangıç saatinize göre sabitleniyor. Ancak çoğunlukla 12-8 saatleri arası yemek yenilmesi tavsiye ediliyor. Çünkü güne erken başlayıp, uyumadan saatler önce yemek aktivitesini sonlandırıyorsunuz.

5-2 Aralıklı oruç diyetinde ise haftada arka arkaya olmadan 2 gün belirleyip, beslenme sürecini buna göre ayarlıyorlar. Bu sayede alınması gereken kalori miktarının sadece %25’lik kısmı alınabiliyor. Ancak 16-8 ve 5-2 diyeti aynı program içinde kullanılıyor. Yani haftanın 2 günü 5-2, 5 günü ise 16-8 şeklinde uygulanıyor.

İleri seviyeye taşımak isteyenler ise 24 saatlik oruçlara yöneliyor. 24 Saatlik oruç haftanın sadece bir günü uygulanıyor ve 24 saat içerisinde su dışında hiçbir şey tüketilmiyor.

Aralıklı Oruç Diyeti Kilo Verdirir mi?

Yapılan gözlemler sonucunda aralıklı oruç diyeti ile alakalı Annual Review of Nutrition dergisinin 2017 sayılarından birinde, bir araştırma yayınlandı ve araştırmaya göre diyeti uygulayan 32 kişiden 22’si kilo vermeyi başardı.

İngiliz araştırmacılar ise diyet listesinin sanıldığı kadar komplike olmadığını, sadece beslenme düzeninde belirli bir düzenin oturduğunu ve diyet sürecinde alınan kalorinin minimumda olduğunu, diyeti uygulayan kişileri bu sayede kilo verdiğini belirttiler. Ancak bu açıklamayı yapan İngiliz Diyetisyenler Birliği, bazı aralıklı oruç diyet listelerinin sağlığa zararlı olduğunu da ekledi. Özellikle 24 saatlik diyette tüm gün aç kaldığınız için vücuttaki hormon dengesinde farklı değişiklikler gözlemleniyor ve diyetisyenler tarafından tavsiye edilmiyor.

İnsanlar Kuralları Sevdiği İçin Diyet Uyguluyor

Geçmişte de pek çok insan farkında olmadan diyet uyguluyordu. Bunun nedeni gereken besine ulaşma zorluğu, hazırlamada yaşanan sıkıntılar ve kalabalık ortamlarda yemek yenilmesi, yenilen yemeğin pek çok kişiyle paylaşılması ve yeterli stok tutulmasının sağlanması olarak çeşitlendirilebilir. Ancak günümüzde tüketim toplumunda yaşıyoruz ve istediğimiz her besine belli bir miktar parayla ulaşmamız mümkün. Aralıklı oruç diyet listeleri her zaman ihtiyaç duyulur hale geldi.

Tüm bu besin zincirinin içerisine bir de hızlı tüketilen gıdalar yani “fast food” giriyor. Sonuç olarak hızla artış gösteren obez kesim, şeker hastalığı ve böbrek, karaciğer, sindirim organları ile alakalı çeşitli sorunlar hızlıca artış gösteriyor. Yani insanlara sadece sağlıklı beslenin ya da yediğiniz gıdalar sağlığınız için zararlı demek yetmiyor. Belli bir beslenme düzeni ve sabit kurallar ile bu düzenin desteklenmesi gerekiyor.

Beslenme düzenleri ise günümüzde popüler diyet listeleri ile sağlanıyor. Pek çok insan kendisine uygun diyet listesini belirleyip, uzun süre bu listeler ve kalori miktarları ile yaşamını sağlıklı şekilde sürdürüyor. Alıştığımız diyet listelerinde kontrollü karbonhidrat tüketimi, sağlıksız yağların yasaklanması, minimum şeker tüketimi ön plana çıkıyor. Aralıklı oruç diyetinde ise bu kadar sert kurallar yok.

Sadece zamanlamaya uyulması ve orantılı beslenme olması yetiyor. Ancak bütün hayatınızı aralıklı oruç diyetine göre şekillendiremezsiniz. İstediğiniz kiloya ulaştığınızda düzgün bir beslenme programına geçip, hedeflediğiniz kiloyu korumanız gerekiyor.

Aralıklı oruç diyetinde, yemek yediğiniz saatlerde önünüze gelen her şeyi sorgusuzca yemeniz kilo vermenizi değil almanızı sağlayacaktır. Bu nedenle yediklerinize yine dikkat etmek zorundasınız. Aralıklı oruç diyeti ile hedeflenen aç kalmak değildir, vücudunuzun günlük ihtiyacı olan kalori miktarının altına düşmek ve bu şekilde kilo vermeye başlamaktır.

Aralıklı oruç diyeti nasıl yapılır
Aralıklı oruç diyeti nasıl yapılır

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kalori miktarının altına inmelisiniz. Örneğin günlük kalori ihtiyacınız 2400 kalori ise sizin günlük en fazla 1600 kalorilik bir beslenme programına uymanız gerekir. Diyeti esnetmemeli, sadık kalmalısınız. Diyetin sağlığınızı bozmaması açısından yemek yenilebilen 8 saatlik süre içerisinde ara öğünler ile besin değeri yüksek gıdalar tüketmelisiniz.

Aralıklı oruç diyetinde, diyetisyenlerin önerdiği gıdalar; balık, tavuk göğsü, kuruyemiş gibi besinlerdir. Çünkü bu besinler içerisinde doğal yağlar ve yüksek miktarda protein barındırır ve vücudunuzun günlük enerji ihtiyacını kolayca karşılayabilir.

Ek olarak tahıl ve kaliteli karbonhidrat tüketerek vücudunuzun ihtiyaç duyduğu lifi almanız gerekir. Lifli gıdalar sayesinde sindirim sisteminiz düzene girecektir. Ayrıca gerekli vitamin ve mineraller için güç içerisinde ek öğünler halinde bolca sebze ve meyve tüketmelisiniz.

Aralıklı Oruç Diyeti ile Sağlıklı ve Hızlı Kilo Verilir mi?

Pek çok diyet listesinde garantili kilo veriliyor ancak kilo istenilen hedefe ulaştıktan sonra hızlıca geri alınabiliyor. Bunun temelinde eski beslenme alışkanlıklarına geri dönmek ve diyet listesini amaca ulaşana kadar kullanmak yatıyor. Diyet listeleri uzun süre uygulanmalı ve beslenme alışkanlığı oturtulmalıdır. Başarılı olduğunuz diyet istediğiniz kiloya ulaştığınız diyet değildir.

İstediğiniz kiloyu korumayı başardığınız diyet listesidir. Bu nedenle beslenme alışkanlıklarında ciddi değişiklikler yapılmalı ve diyet listesi amaca ulaşıldıktan sonra beslenme kısmında ufak esneklikler yapılarak yeniden güncellenmelidir.

Pek çok diyet listesinde yasaklı yiyecekler direkt olarak belirtiliyor ve insanlar bu yiyecekleri aşermeye başlıyor. Diyet sonunda ise kalitesiz beslenmeye geri dönülüyor. Aralıklı oruç diyetinde ise tamamen yasaklamak yerine belli kısıtlamalar ile tüketime yer veriliyor. Bu nedenle daha kalıcı olduğu kanıtlanıyor.

Şekerin Dengelenmesi ve Yükselmesi

Son birkaç yıldır aralıklı oruç diyet listesi ile beslenen kişiler 12-8 arası beslenmede 2 ana öğün ve 2 ara öğün şeklinde besleniyor. Ana öğünlerde zengin ve büyük porsiyonlar tercih edilirken ara öğünlerde sebze meyve ve kuruyemişler tercih ediliyor. Büyük porsiyonlu gıdalar ise sağlıklı gıdalardan seçiliyor, sağlıksız gıdalar ise çok küçük porsiyonlarda tadımlık olarak alınıyor.

Bu sayede hem gözünüz doyuyor hem de açlık hissetmeniz engelleniyor. Bu beslenme şeklinde şeker ve şekerli gıdalar minimuma indiriliyor. Bu sayede insülin seviyesinin ani yükselmesi ve şeker çarpması ile gelen aşırı açlık hissi engelleniyor.

Şeker seviyesine dikkat edilmediği taktirde insüline bağlı açlık hissi, ani ruhsal değişimler, gerginlik ve sürekli sinirlilik hali gözlemlenebiliyor. Ancak bu gibi durumların önüne geçmek tamamen sizin elinizde. Şeker tüketimini az tutarsanız hiçbir sorun yaşamayacaksınız.

Aralıklı Oruç Diyetini Herkes Uygulayamaz!

Diğer diyet listelerinde olduğu gibi aralıklı oruç diyetinde de doktor onayı kesinlikle alınması gerekiyor. Bu diyet herkese uygun değildir. Özellikle bazı sağlık sorunu olanlar ve düzenli ilaç kullanan kişilerin uygulaması tavsiye edilmez.

Yeme bozukluğu olanlar, diyabet hastaları, aşırı iştahsızlık veya doymama gibi sorunlar yaşayanlar, hamile ya da emziren kadınlar, mide ülseri, reflü ve gastrit, kronik rahatsızlığı bulunan kişiler bu diyet listesini kesinlikle denememelidir. Diyet listesini uygulamak isteyen kişiler ise kesinlikle doktoruna danışmalı, gerekli kan ölçümlerini yaptırmalı ve onay aldıktan sonra diyete başlamalıdır.

Son 10 yıldır bilinen aralıklı oruç diyetinin diğer diyetlere kıyasla daha faydalı ya da daha az faydalı olduğuna dair bilinen net bir kanıt yok. Ancak getirdiği beslenme disiplini ve çok uzun süreler sorunsuzca uygulanması açısından popüler diyebiliriz.

Aralıklı Oruç Diyet Listesi

Aralıklı Oruç Diyet Listesi
Aralıklı oruç diyeti nasıl yapılır

Aralıklı oruç diyet listesi, aralıklı oruç diyeti nasıl olmalı? Yediğiniz yiyecekler tamamen size kalmış ancak seçimler daha dikkatli yapılmalıdır. İnsanlar diyet listesini kendine özgü tasarlamalı ve ihtiyaçlarına göre uygulamalıdır. Çok şekerli ve hamur işi tüketen biriyseniz daha aza indirmeli onun yerine sebze, meyve, et ve kaliteli karbonhidrat ile tahıllara yönelmelisiniz. Aşırı et tüketen kişiler ise daha çok sebze, meyve ve sağlıklı yağ içeren kuruyemişlere yönelmelidir.

Kısaca fikir oluşturması için bir günlük Aralıklı oruç diyetini sizler ile paylaşıyoruz. Ancak bu diyet listesinin herkeste işe yarayacağını düşünmeyin ya da direkt kopyalayıp kullanmayın. Kendi ihtiyacınıza ve beslenme şeklinize göre bir diyet listesi oluşturun.

Oluşturduğunuz aralıklı oruç diyeti örnek menüde basit şekerden, sağlıksız yağlardan ve hamur işinden uzak durun. Tüketimlerini sadece tadımlık olacak şekilde sınırlandırın.

Güç içerisinde yapmanız gerekenlerin başında ise günlük 2,5 litre su tüketmek olduğunu unutmayın. Kendinize bir adet 2,5 litrelik şişe ayarlayın ve her gün o şişeyi bitirin. Ayrıca 1 kupa kahve tüketmeye de özen gösterin.

Aralıklı oruç diyeti örnek menü

Sabah Kahvaltısı (12:00)

Peynirli ve 2 yumurtalı, tereyağında pişmiş omlet.

Orta boy avokadonun yarısı

Bol yeşillikli salata (kırmızı turp ve havuçta ekleyin.)

7-8 adet fındık ya da 9-11 adet badem

Bir adet meyve

Ara Öğün:

1 bardak ayran, kefir ya da meyve suyu

Bir avuç ceviz

2. Öğün (19:45)

2 Tabak kadar zeytinyağlı ve kıymalı karnabahar

Yarım kase kadar yağurt çorbası

Bolca salata içerisine zeytinyağı ve sirke dökebilirsiniz.

Aralıklı oruç diyeti menüsü uygularken gün içerisinde çay, kahve, su ve maden suyu gibi sıvıları tüketebilirsiniz. Şekersiz içmeye özen gösterin ya da çok az şeker atın. Öğünlerinizin saatini gün içerisindeki hareketlilik ve açlık durumunuza göre değiştirebilirsiniz ancak sıralamayı kesinlikle sabit tutun.

Her gün aynı yemekleri yemek zorunda değilsiniz. Bu liste bir günlük örnek bir listeydi. Sizde kendinize göre bir liste belirleyebilir ve onu uygulayabilirsiniz. Gün içerisinde hareket etmeyi, yürümeyi unutmayın. Hareketsiz gün geçirmemeye özen gösterin.

Daha kolay ve aç kalmadan uygulayabileceğiniz yüksek protein oranlı bir diyet listesi mi arıyorsunuz? O zaman Dukan Diyeti Listesine bir göz atın!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. Aralıklı oruç diyetini uzun süredir ve önerilen şekilde doktorumla birlikte yürütüyoruz. İçeriği yazan kişinin de dediği gibi gerçekten doktor kontrolü gerekli. Kan değerlerim ve hormon değerlerim ölçüldükten sonra aynı diyet listesi biraz daha esnetilerek bana yazıldı ve uygulamaya başladım… Günlük hayatımda ufak tefek sportif faaliyetler de yürütüyorum. 1 ayda ortalama 9 kilo vermişim. 🙂

  2. Aralıklı oruç diyetini yılda bir iki sefer uyguluyorum aslında düzenli olarak bu şekilde beslensek daha kalıcı ve sağlıklı kilo vermemizi sağlayacak gibi duruyor. Uyguladığım dönemlerde hemen hızlıca kilo vermeme rağmen sonrasında beslenmemi hızla bozup, verdiğim kilolara güvenerek yemek yemeye devam ediyorum. Kilo alınca tekrar başa dönüyorum. Beslenme alışkanlığımı değiştirip önerdiğiniz spor ve egzersizleri günlük rutinime entegre etmeyi deneyeceğim. Umarım bu sefer diyeti daha düzgün uygulayabilirim. Paylaşım için teşekkürler.

  3. Diyet listesini uyguladım ve gerçekten işe yarıyor. Hem insan nefsine engel olmaya başlıyor hem de yeme alışkanlığı bir düzene giriyor. Teşekkürler 🙂

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?