4 yapraklı yonca beslenme modeli nedir? Nasıl yapılmalı?( Uzman diyetisyen videosu)

4 yapraklı yonca beslenme modeli nedir? Nasıl yapılmalı?( Uzman diyetisyen videosu)

4 yapraklı yonca beslenme modeli hakkında merak ettikleriniz bu yazımızda sizi bekliyor. Besin grupları ve nelere dikkat edilmesi gerektiğinin anlatıldığı uzman diyetisyen videosu da yazımızın sonunda. Mutlaka izleyin.

Beslenme

Beslenme büyüme, yaşamın sürdürülmesi ve sağlığın korunması için besinlerin kullanılmasıdır. Beslenmede amaç; bireyin cinsiyeti, yaşı, fizyolojik durumuna göre gereksinimi olan bütün besin öğelerini yeterli miktarda sağlayabilmesidir.

Gerekli besinler ve öğeleri

Vücudumuz için gerekli besin öğelerini yeterli miktarda almadığımız zaman vücutta çeşitli hastalıklara, büyüme ve gelişim geriliğine sebep olmaktadır. Bunun için ‘’ yeterli ve dengeli beslenmek’’ gerekir. Gerekli besin öğeleri;

1.     PROTEİNLER

2.     YAĞLAR

3.     KARBONHİDRATLAR

4.     MİNERALLER

5.     VİTAMİNLER

6.     SU

4 yapraklı yonca beslenme modeli

Ekmek ve tahıllar dört yapraklı yonca modeline göre hangi grupta yer alır?

Besin gruplarının 1958 yılında ‘4 yapraklı yonca modeli’ ile 4 grup altında toplanması uygun görülmüştür ve bir öğünde bu besin gruplarından hepsinden yeterli ve dengeli bir şekilde tüketmemiz gerekir. Bu gruplar;

1.GRUP: SÜT GRUBU

    Süt ve süt ürünlerini içerir. Protein, kalsiyum, fosfor, B2 ve B12 kaynaklarından zengindirler. Süt grubu besinleri ile mineral gereksinimini gideririz.

2.GRUP: ET, YUMURTA, KURU BAKLAGİL GRUBU

    Et ürünleri, yumurta ve kuru baklagilleri içerir. Protein, çinko, fosfor, magnezyum, B vitaminleri kaynaklarından zengindirler. Posa içerikleri yüksektir. Et grubu besinleri ile protein gereksinimini gideririz.

3.GRUP: SEBZE VE MEYVE GRUBU

    A, E, C, B vitaminleri, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum kaynaklarından zengindirler. Posa içerikleri yüksektir. Antioksidan kaynağıdırlar. Sebze ve meyve grubu besinleri ile vitamin gereksinimini gideririz.

4.GRUP: EKMEK VE TAHIL GRUBU

     Ekmekler, pirinç, makarna, bulgur, yulaf, arpa, kahvaltılık tahılları vb. içerir. Az miktarda protein içerir ve B12 hariç tüm B vitaminlerini içerir. Tahıl grubu besinleri ile karbonhidrat gereksinimini gideririz.

ZEYTİNYAĞI

    Dört yapraklı yonca modelinin etrafındaki yaprak zeytinyağını temsil etmektedir. Yeterli ve dengeli bir tabak oluştururken zeytinyağı da eklememiz gerekir. Kalori değeri yüksek, A, D, E ve K vitaminlerinin deposudur.

     * Besin gruplarını ayrı ayrı mineral, karbonhidrat, protein, vitamin gereksinimini karşılar olarak olarak belirtmemizin sebebi o besin öğesini daha fazla içermesidir. Bir besin grubundan tüm besin öğelerini ya da birkaç besin öğesini, çok çeşit vitamin ve mineral de alabiliriz.

4 yapraklı yonca beslenme modeli

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?